Ce probleme ati avut cu Civicul Mk8 (2006 - 2011)?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si ale mele merg mai greu cand este frig. Sotia s-a infipt o data cu capul in portbagaj ca eu oricum nu prea intru sub el decat putin aplecat si sunt obisnuit sa astept pana este sus de tot sa bag sau sa iau ceva de acolo.
    My cars:
    2015 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC A/T
    ex.: 2007 Honda Civic Sport 2.2 i-CTDI M/T

    Comment


    • Am un Civic sedan de 4ani 70k km, probleme sau mai bine zis SINGURA problema care a avut-o si care persista este zgomotul la franare provocat probabil de ovalizarea discurilor sau nu stiu...(deoarece au fost luate in service toate masurile care stiau ei ca trebuie luate pentru a fi rezolvata aceasta problema... si degeaba).
      In principiu sunt multumit de ea mai putin proasta antifonare care orice ar spune lumea la pretul dat pe aceste masini este un lucru execrabil.
      greetings
      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/pricop_cosmin/

      Comment


      • Caseta de directie a rezistat cu brio pana acum? Ca mai mult ca sigur, n-a vazut numai drumuri bune...

        Comment


        • Am avut si eu aceeasi problema la aceeasi masina. S-a rezolvat cu schimbarea discurilor si a placutelor de pe fata. Se pare ca pe langa ovalizare era si o depunere ciudata pe discuri. Nu s-au schimbat pe garantie (

          Originally posted by pricop_cosmin View Post
          Am un Civic sedan de 4ani 70k km, probleme sau mai bine zis SINGURA problema care a avut-o si care persista este zgomotul la franare provocat probabil de ovalizarea discurilor sau nu stiu...(deoarece au fost luate in service toate masurile care stiau ei ca trebuie luate pentru a fi rezolvata aceasta problema... si degeaba).
          In principiu sunt multumit de ea mai putin proasta antifonare care orice ar spune lumea la pretul dat pe aceste masini este un lucru execrabil.
          sigpic
          Civic Sedan 2008 Taffeta White 1.8 140bhp

          Comment


          • aceeasi problema cu sunetul la franare o am si eu si am fost la ASKO si au verificat sistemul de franare si este in regula....nu am discurile ovalizate si nici placutele de frana uzate la maxim.....sunetul se aude doar la franari de la viteze mari> 140 in rest nu se aude.....

            Comment


            • Si eu am aceeasi problema , apare pe autostrada sau cand merg tare si pune frane "tari" si dese ... !!! Sapt viitoare ma duc sa imi schimb si eu discurile si placutele sunt acasa in PUF ... si revin cu un reply
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/gpoint/

              Comment


              • ce discuri si ce placute?(marca )nu putina lume mi-a recomandat sa nu schimb discurile din fabrica....si mie imi venise damblaua sa imi schimb tot ce inseamna frane...dar m-am lasat.

                Comment


                • Stie cineva unde pot sa achizitionez un bidon pt lichidul de parbriz ... Al meu dupa un mic incident a suferit o fisura , care nu poate sa fie remediata ... Am putin noroc ca este la jumatatea bidonului si totusi am putin lichid sa nu merg cu bidonul de apa in masina ... ???
                  http://hondafan.etp.ro/gallery/v/gpoint/

                  Comment


                  • fratilor problema mare......mi-a inchetat stropitoarea de parbiz...sau nush ce a inghetat de nu mai stropeste...am lichid de iarna am tot....da nu vrea si se aude pompa k incearca sa arunce apa da...nimic.... ce ma fac?

                    Comment


                    • Am patit-o si eu la sedan iarna trecuta - ori o bagi la un garaj, ori vezi care sunt furtunasele care se duc la duze si incerci sa la incazesti cu un feon ceva... altfel nu ai sanse.
                      Totodata sa ai in vedere ca lichide de parbriz de iarna d'alea cu -20 sunt putine pe piata, nu totul sta in eticheta :]
                      '08 Civic Sedan 1.8 ES A/T Galaxy Gray Metallic

                      Comment


                      • Originally posted by Sid_ro View Post
                        fratilor problema mare......mi-a inchetat stropitoarea de parbiz...sau nush ce a inghetat de nu mai stropeste...am lichid de iarna am tot....da nu vrea si se aude pompa k incearca sa arunce apa da...nimic.... ce ma fac?
                        Tot iarna trecuta am patit-o si eu si m-am lecuit, ma prinsese frigul cu putin lichid de vara. Pe "cancerul" asta te bagi intr-un garaj incalzit (eventual faci un drum la un dealer/alt service apropiat), pui lichid de iarna adevarat, de pe la benzinarii, recomand -25/-30, ala cu teflon sau de la Petrom (astea le-am verificat eu, nu ingheata deloc), scapi de dopurile de gheata (feon, spray sau altceva), stropesti puternic si ar trebui sa fie ok apoi si-afara, cred ca instalatia n-are nimic. Pe piata sunt multe lichide pt parbriz, cu cat mai ieftine cu atat mai proaste si cu pragul de temperatura pus la misto...-30 inseamna probabil -20 sau mai sus, dar e acceptabil...la 4-5 lei bidonul si -20 cred ca ai probleme si la -5, nu te zgarcii la lichid, iarna conteaza ! Bafta !!
                        Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                        "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                        "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                        Comment


                        • am pus eu lichid d-ala de 5 lei cu -20 si a fost ok la -15 cat erau azi dimineata

                          pana acum ceva vreme puneam doar JetXpert, dar am facut un calcul scurt si mi-am dat seama ca dedeam pe lichid de parbriz aproape cat da maicamea pe benzina, asa ca am zis sa incerc si ceva mai ieftin. totul pare ok.
                          Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                          Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                          ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                          Comment


                          • Si la mine au inghetat iarna trecuta cu lichid de -20,de atunci pun numai -30 si abia am gasit,e mai scump dar isi face treaba.
                            '08 Honda Civic Sedan 1,8 ES M/T , Neutron Blue
                            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/dungatu/
                            Ochi pentru ochi...iar lumea va sfarsi oarba.

                            Comment


                            • Chestia cu teflonul este mult praf in ochi, mai mult marketing, cu ce ajuta teflonul...teflonul trebuie aplicat in niste conditii pe suprafete ca sa "tina" si sa aiba efect. nu doar pulverizat intr-un lichid.
                              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                              Comment


                              • @Sid-ro...cumpara o sticla de lichid de parbriz de la Petrom la -60 sau mai jos putin ... -70 si il bagi astepti vreo 10 , 15 min si apoi ii dai usor usor si ai sa vezi ca dispare dopul ... eu asa am procedat...

                                P.S. : Lichidul la -60 este la 1L ... Bafta
                                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/gpoint/

                                Comment

                                Working...
                                X