Ce probleme ati avut cu Civicul Mk8 (2006 - 2011)?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am patit si eu ceva similar. Explicatia a fost o depunere inegala pe discurile de frana. Eu le-am schimbat dupa ce Razvan mi-a zis ca nu le poate schimba pe garantie.
    sigpic
    Civic Sedan 2008 Taffeta White 1.8 140bhp

    Comment


    • Am o problema cu oglinda dreapta care nu se mai rabateaza. Incepe ciclul de rabatare, insa dupa 2-3 cm se opreste. Am incercat sa o imping umpic sa isi dea drumul, insa nimic.

      Stiti ceva sau legat de problema asta sau ar trebui sa fug repede la service ptr garantie.
      ....

      Comment


      • Vezi ca ti-a fost data peste cap...
        Solutia e simpla:
        o rabatezi manual doar pe cea cu probleme apoi intri in masina si apesi butonul pentru rabatare ca sa se rabateze si cea fara probleme. Mai apoi apesi din nou butonul ca sa se deschida si ar trebui sa fie rezolvata "buba".

        Daca nu merge asa, du-te la un service!
        ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
        ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

        Comment


        • Sigur merge, la fel am facut si eu cu cea de pe dreapta. +1 pentru maestrul Bodo
          -------------------
          There is no point of having if you can't share.

          Comment


          • Multumesc baieti dar se pare ca fac o vizita la service. Nu merge si am incercat de cateva ori.
            ....

            Comment


            • Dane, dar cand e deschisa poti sa o rabatezi manual da?
              ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
              ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

              Comment


              • Da Bodo, cand e deschisa o pot rabata manual. Cand se blocheaza in timpul rabatarii nu mai poti sa o misti (fara sa aplici forta excesiva).

                Am rabatat-o cum ai zis si dupa aia am facut un ciclu complet inchis deschis insa nu s-a deschis singura decat vreo 2-3 cm. Am repetat de cateva ori si nimic.

                ....

                Comment


                • Imi pare rau ca nu te-am putut ajuta .
                  De obicei prezinta simptomele astea cand au fost date peste cap dar se remediaza cum am descris mai devreme..

                  Daca la tine nu merge inseamna ca e o alta problema si nu pot decat sa iti urez multa bafta si sa fie o reparatie usoara si ieftina...
                  ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
                  ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

                  Comment


                  • Am fost la ASKO sa vorbesc de problema cu sunetul ciudat la franare de la viteze mari si mi-au zis asa: "Pai ma baiatule u ce te astepti la viteza aia sa nu scoata nici un sunet?masina merge perfect " :| ce raspuns inteligent! acum stau si caut pe forumuri.Discurile aparent sunt fara nici o depunere...pe spate am avut pentru ca , explicatia lor : ai stat cu masina parcata cu frana de mana trasa.Este adevarat...dar totusi....am franat brusc ,la sfatul unor mecanici, si tot asa face.....si discurile sunt curate.

                    Comment


                    • Originally posted by Sid View Post
                      am o intrebare : mie dupa ce merg cu viteza peste 120km/h cand franez se aude un mic uruit...parca n-ar mai tine franele ...cu toate ca sunt intregi si netocite...adica le-am verificat si in service la Honda si au zis ca e normal lol!!! (masina are 35000km)

                      a mai patit cineva treaba asta?e normal?imi e frica sa nu ma lase in cine stie ce moment.Mentionez ca la viteze mici nu are nici o problema de frane.

                      In rest in afara de vopsea care este , scuzati limbajul, execrabila masina este super.
                      S-a mai discutat pe aici. Asa fac toate placutele stock intrucat ele se deformeaza inegal in momentul in care se incing (placute ecologice cica...), iar franarea incepe sa capate cu trepidatii puternice. Dupa ce se racesc, isi revin la normal.
                      Implicit, orice franare puternica de la 150 in sus devine prericuloasa daca nu stii la ce sa te astepti. Ca idee, dupa vreo 3 franari lejere (deci nu pedala la fund) de pe la 180 la 120 isi revin cam in 10 minute.

                      Inca stau si ma intreb, ecologia asta este dezvoltata si ridicata in slavi ca sa-mi puna viata in pericol?

                      Comment


                      • ai dreptate ....cu franele astea stock....am sa ma interesez de placute de frana mai bune calitativ si cu ocazia asta de un filtru sport.cine imi poate recomanda un magazin sau site?

                        Comment


                        • Da o cautare pe forum si vei gasi mai multe optiuni. Totodata vei afla si pareri despre anumite piese de la cei care le-au folosit.
                          Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                          Comment


                          • 2000km, farurile cam prea jos reglate din fabrica si mi-a facut probleme ridicatul geamului la sofer. am citit aici despre unsul chederului cu vaselina siliconica dar vad ca intre timp si-a revenit de la sine.
                            Fane
                            Senior Member
                            Last edited by Fane; 01-08-10, 23:05.

                            Comment


                            • honda

                              50 000 km pedala ambreiaj(scartzait),bielete, amortizor spate (huruit),geam sofer (scartzait), la plecarea de pe loc putin mai brusca se aude un zgomot(clank) nu stiyu de la ce.

                              Comment


                              • eu mi-am pus un filtru aer k&n sound-ul e super tare si urca si mai repede in turatii.buna treaba dar nu m-am uitat inca la consum daca a crescut.In schimb partea proasta la filtrele sport este ca nemaivand cutia de plastin in care sa stea se imbiba mult mai repede de praf.Nu e recomandat celor care nu prea deschid capota.Dar in final cred ca merita sa iti pui un filtru.

                                Comment

                                Working...
                                X