Ce probleme ati avut cu Civicul Mk8 (2006 - 2011)?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mie o sa imi schimbe toata puntea spate in curand, dar in continuare nu cred ca am facut o alegere proasta cand am luat Civic-ul. Ok, sunt diverse probleme din si mai diverse cauze, dar sa fim seriosi, nu sunt un capat de tara.
    Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

    Comment


    • Unii dintre voi chiar nu aveti de lucru pe acasa sau pe la serviciu de va agatati de toate chichitele astea.

      In primul rand, vad ca foarte multi posesori de alte marci vin sa comenteze cat de nashpa sunt Hondele astea.
      Daca Matiz-ul, Corsa, VW, etc sunt atat de bune, de ce vreti sa le schimbati??? Mergeti vere cu ele pana au 5 milioane de km ca pun pariu ca nu o sa scartaie nimic, au toate fetele de usi, nu au rugina, etc etc etc...
      Apropo, ce stie sa faca Matiz-ul ala de banii aia (7200€)???
      @closchkutza: Nu te supara, dar observ ca tie nu iti place sa fii tratat mai ironic (cu toate ca ai fost avertizat). In schimb, iti cam place sa faci observatii acide...Ca fapt divers, mergi tu tot timpul cu acel "user" de 5D in masina??? Daca nu, te-as ruga sa nu mai comentezi...I-ati un Civic si apoi vino sa iti dai cu parerea pe forumul asta. Nu prea comenteaza posesorii de Civic chichite d'astea...in schimb "userii" de ocazie au numai reprosuri la adresa Civicului. Daca esti asa multumit de Matiz si Avensis...stick with them and let us be...
      My cars:
      2015 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC A/T
      ex.: 2007 Honda Civic Sport 2.2 i-CTDI M/T

      Comment


      • Originally posted by El_Hakim View Post
        Daca Matiz-ul, Corsa, VW, etc sunt atat de bune, de ce vreti sa le schimbati???.
        Eu nu vreau sa imi schimb VW pt ca nu am intampinat probleme foarte mari cu el in 220.000 km , sau cel putin nu le-am bagat in seama.
        Am spus ca vreau sa imi iau un Civic.Nu ca vreau sa schimb VW cu el.

        Comment


        • Originally posted by raDucKu View Post
          Eu nu vreau sa imi schimb VW pt ca nu am intampinat probleme foarte mari cu el in 220.000 km , sau cel putin nu le-am bagat in seama.
          Am spus ca vreau sa imi iau un Civic.Nu ca vreau sa schimb VW cu el.
          Scuze ca nu am insirat vreo 70 de marci si/sau modele de masini...

          L.E. Apropo, nu esti singurul posesor de VW care posteaza pe acest forum.
          BogdanHCT
          Senior Member
          Last edited by BogdanHCT; 08-06-10, 20:03.
          My cars:
          2015 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC A/T
          ex.: 2007 Honda Civic Sport 2.2 i-CTDI M/T

          Comment


          • Cam asa face manerul la sofer...
            1. YouTube - Maner 1
            2. YouTube - Maner 2
            E normal zgomotul? [in sensul ca la voi face la fel?]
            The things you are scared of, are usually the most worth while...
            If you wanna FLY, at least FLY BLACKsigpic ->

            Comment


            • Da, la mine face aproximativ la fel. E normal sa faca asa pt ca deschiderea se face prin forfecare si nu este o clapeta ca la masinile la care se trage de maner. Uneori merge mai zgomotos, dar nu am avut niciodata probleme sa nu se deschida sau sa ma chinui sa trag de ea...Da o fuga in service si intreaba daca e normal sa faca asa.
              My cars:
              2015 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC A/T
              ex.: 2007 Honda Civic Sport 2.2 i-CTDI M/T

              Comment


              • Ok, multumesc de lamurire.
                In filmulete face relativ ok... astazi am plecat pe la 16:30 de la birou, de abia am putut sa deschid, mai usor strang o dracie d-aia de facut muschi, decat manerul
                98% sunt super multumit de masina, nu-mi vine sa ma mai dau jos din ea, cei 2% sunt nimicuri gen manerul si diverse bonganituri pe la suspensie care nu-si au locul acolo.
                The things you are scared of, are usually the most worth while...
                If you wanna FLY, at least FLY BLACKsigpic ->

                Comment


                • Si la mine face aproximativ la fel. La viteza cu care apas de obicei manerul (sunt pe graba aproape tot timpul) ma mir ca nu a cedat pana acum. Nu stiu daca e cazul sa iti faci probleme, din ce am vazut. Cand ajungi la revizie, intreaba-i pe baietii de la service si despre asta.
                  Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                  http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                  Comment


                  • eu zic sa ne mai lasa-ti cu parerile voastre referitoare la honde.
                    majoritatea va luati masini "bune" din germania, (care sunt rupte in 2 de nemti si cu km dati peste cap si vandute in romania de catre samsari )veniti si comentati apoi pe alte forumuri, probabil din lipsa de ocupatie. Japonezele sunt alta conceptie de inginerie, nu ca cele nemtesti care au un interior rece si simplu. Este parerea mea si va rog sa nu mi-o luati in nume de rau.
                    2008 HONDA CIVIC 5D 1.8i-VTEC Sport 6MT - Champagne Silver Metallic
                    2021 HONDA CRV e:HEV 4WD Elegance - Lunar Silver Metallic
                    ________________

                    Comment


                    • Parerea mea ca posesor de civic 5d:foarte buna din punctul de vedere al ansamblului motor cutie,sistemul de articulatii al trenului de rulare lasa mult de dorit(la banii astia),
                      interiorul spectaculos de frumos si de proasta calitate,vopsea execrabila.
                      Am mers cateva mii de km cu golf 6(urasc vw) si mi-a lasat o impresie mult mai buna din punct de vedere calitativ.
                      Nu scartaie absolut nimic in el, nici un sunet nu auzi de la suspensie,senzatie de masina compacta,facuta bine,insa urata si plictissitoare mai ales pe interior
                      cand merg cu civicul am senzatia ca o sa imi cada vreo roaata incurand:cand plec pocnituri cand franez pocnituri cand dau in gropi zdranganeli in conditiile in care cei de la service spun ca nu am absolut nici o problema la pivoti bucsi capete de bara
                      Nu stiu ce sa mai zic si ce saa mai cred despre acest model,toata lumea zice ca e sport ca e normal sa fie asa rigida si zgomotoasa,insa am mai mers si cu alte modele mult mai sport care nu faceau nici pe departe asa

                      Comment



                      • idem si eu.
                        Totusi raman cateva lucruri bune: placerea de a conduce (pe drumuri bune) si fiabilitatea motorului si a electronicii. Cand si acestea din urma vor disparea, vai si amar de Honda...
                        "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                        '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                        Comment


                        • Originally posted by El_Hakim View Post
                          Unii dintre voi chiar nu aveti de lucru pe acasa sau pe la serviciu de va agatati de toate chichitele astea.

                          In primul rand, vad ca foarte multi posesori de alte marci vin sa comenteze cat de nashpa sunt Hondele astea.
                          Daca Matiz-ul, Corsa, VW, etc sunt atat de bune, de ce vreti sa le schimbati??? Mergeti vere cu ele pana au 5 milioane de km ca pun pariu ca nu o sa scartaie nimic, au toate fetele de usi, nu au rugina, etc etc etc...
                          Apropo, ce stie sa faca Matiz-ul ala de banii aia (7200€)???
                          De ce imi schimb eu masina nu este problema ta, nu ar trebui sa te preocupe chestia asta. In nici un caz pentru ca are probleme ci nu mai este...suficienta.
                          Ce stie sa faca? Sa mearga. Nu asta stie sa faca oricare masina? Honda mai face si cartofi prajiti?
                          Originally posted by El_Hakim View Post
                          @closchkutza: Nu te supara, dar observ ca tie nu iti place sa fii tratat mai ironic (cu toate ca ai fost avertizat). In schimb, iti cam place sa faci observatii acide...Ca fapt divers, mergi tu tot timpul cu acel "user" de 5D in masina??? Daca nu, te-as ruga sa nu mai comentezi...I-ati un Civic si apoi vino sa iti dai cu parerea pe forumul asta. Nu prea comenteaza posesorii de Civic chichite d'astea...in schimb "userii" de ocazie au numai reprosuri la adresa Civicului. Daca esti asa multumit de Matiz si Avensis...stick with them and let us be...
                          Amice, daca a fi fan al unei masini sau a unui lucru in general nu inseamna sa fi fanatic, sa arati cu degetul pe oricare individ care nu iti impartaseste dragostea orbeasca fata de un lucru. Fan inseamna sa-ti placa o chestie dar totusi sa poti accepta si defectele acelui lucru.
                          Pe topicul de probleme legat de tipul asta de masina sunt o gramada de useri care reclama cam aceleasi probleme pe care le-am prezentat si eu. Vrei sa zici ca nu se stia de geamurile care scartaie si troncane, de puntea spate care scartaie, etc?? Hai sa fim seriosi si sa nu ne mai ascundem dupa deget.
                          Nu trebuie sa ma justific in fata ta cat am mers cu nu stiu cine in masina sau mai stiu eu ce aberatii de genul asta. Eu am prezentat niste fapte concrete insa vad ca unii "fani" se simt extrem de ofuscati de chestia asta de parca i-as fi injurat de mama. By the way, ceea ce ai facut tu in postul de mai sus se numeste "atac la persoana". Sa inteleg ca este tolerat atunci cand este indreptat spre membrii ce nu conduc o honda? Sau, altfel spus, cei ce nu conduc o Honda nu au ce cauta pe forumul "vostru"?

                          Comment


                          • In general cand esti fan al unei marci tinzi sa treci cu vederea unele neajunsuri ale ei
                            Insa eu zic ca fanii honda (civic) sunt destul de cerebrali incat sa admita ca acest model chiar daca e cel mai frumos model din clasa compacta de pe piata , nu e nici pe departe cel mai reusit model din celelalte puncte de vedere
                            Mor de ciuda cand imi aduc aminte ca precedenta mea masina Opel astra F '93 cu jante pe 16 cauciucuri 205 45 si kit suspensie sport nu troncanea ca civicul si nu aveam nici un scartait in bord. Apropo avea 400000 km

                            Comment


                            • Treaba cu puntea spate o confirm si eu. Greieri inca nu am (27k km). Geamurile nu scartaie deloc.
                              ex.Civic i-CTDi ; Accord i-DTEC & X6 3.0d

                              Comment


                              • cand citesc aici m i cu frica ,,doamne ce masina proasta am,, dar ma urc in ea si ........................reapare zambetu pe fata
                                Oameni buni bucurativa de masinile voastre si lasati tampeniile parca ati fi copii mici, cred ca asta este marea problema a noastra a romanilor nu stim sa ne bucuram de viata din plin, ne cramponam de ori ce fleac si suntem gata sa rabufnim de la ori ce.
                                pace .....am zis

                                Comment

                                Working...
                                X