Ce probleme ati avut cu Civicul Mk8 (2006 - 2011)?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • GUR, poate ne intalnim la anul prin bucuresti sa dam cate o tura cu masina....ca si la mine se aude un troncanit dar nu este de la amortizor, ca mi se pare ca se aude dinauntru, sa vedem daca este acelasi zgomot.
    Ex - Honda CIVIC 5D 1.8 M/T SPORT - Milano Red
    In cautare de altceva

    Comment


    • La mine se auzea un cloncanit inauntru de la centura pasagerului care se lovea de scaun (tot al pasagerului). S-a rezolvat cu niste opritoare (moi) de usi de dulap autoadezive )
      Ale mele sunt albe ca asa e si masina, dar va recomand negre ca sa nu se vada pe plasticul acela negru. Ca si localizare, zona imediat invecinata cu maneta de inainte-inapoi a spatarului scaunului.
      sigpic
      Civic Sedan 2008 Taffeta White 1.8 140bhp

      Comment


      • turbionu, dar nu mai bine doar repozitionai scaunul?

        Comment


        • Originally posted by dumi_id View Post
          GUR, poate ne intalnim la anul prin bucuresti sa dam cate o tura cu masina....ca si la mine se aude un troncanit dar nu este de la amortizor, ca mi se pare ca se aude dinauntru, sa vedem daca este acelasi zgomot.
          Cu cea mai mare placere, mai ales ca am si eu o curiozitate vis-a-vis de masina ta .
          Ideea e ca se manifesta doar pe ploaie si frig si destul de rar pe uscat sau cald si am observat in seara asta la speed bumpere, ma rog e ciudat ca ba face ba nu face si oricat m-as chinui sa o provoc uneori nu-mi iese , nu e clar dinauntru si suspectez ca ar fi ori protectia aia de la amortizor care la primele modele pica (woofer ii zice daca nu ma insel) sau ansamblul scut care bate pe undeva ca deh e o masina plina de plastice... antifonarea e pilaf.
          Aaa si era sa uit mai am un cloncanit undeva in zona montantului de la sofer dar undeva jos cred ca mi se trage de la o bordura mai inalta pe care am urcat-o si am atins cu zona respectiva asa ca suspectez ceva tot pe la pragul de plastic ca se manifesta doar cand se torsioneaza caroseria.

          Of of , prea multe plastice pe masina asta...
          '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

          "Binele o duce rau in Romania"

          Comment


          • Originally posted by LittleM@n View Post
            turbionu, dar nu mai bine doar repozitionai scaunul?
            Nu merge ca oriunde l-asi repozitiona tot ar bate. Si eu si nevastamea suntem lungi
            sigpic
            Civic Sedan 2008 Taffeta White 1.8 140bhp

            Comment


            • buna seara. sunt un posesor relativ praspat de civic 2009 5d 1.8 sport m/t (550km). In seara asta am intampinat o problema. din senin s-a auzit un zgomot la aprox 40km/h, foarte asemamator unei pane. Zgomotul (tac-tac-tac), destul de discret este insotit de o usoara vibratie. Am sunat pe cineva de la reprezentanta (ati iasi), si mi-a spus ca la service pot merge abia pe 4, in perioada asta negasind pe nemeni. Precizez ca zgomotul se aude indiferent daca sunt in viteza sau nu, numai in intervalul 38-50 km/h. Pare pana dar nu e. Ma gandeam sa nu fuleze roata...nu stiu. Ar avea cineva vreo sugestie? Multumesc

              Comment


              • Mergi la prima vulcanizare sau la primul service e care-l vezi deschis si cere-le sa iti dea rotile jos. De preferat ar fi sa iti dai seama de la care roata se aude, ca sa nu le dai pe toate 4 jos. E destul de simplu sa iti dai seama daca s-a prins ceva pe anvelopa, daca roata nu mai este echilibrata (cea mai probabila cauza dupa parerea mea) sau mai stiu eu ce altceva.

                Vibratia la o anumita viteza poate fi data de o proasta echilibrare, sau vreo buba cu cauciucul. Daca simti vibratia doar in volan, ai eliminat din start puntea spate. Daca simti vibratia in pedala de frana, baga-ti nasul si pe la discuri. In ultima instanta te poti gandi si la o ovalizare a vreunui disc, dar comportamentul tipic nu e tocmai cel descris de tine.

                Oricum ar fi, sa-ti fuleze roata... cred ca te gandesti prea departe. Doar daca n-au fost stranse bine prezoanele de le bun inceput.
                B-01-PHP: 2007 FK2 Executive Champagne Silver
                Citeste regulamentul inainte sa faci valuri!

                Comment


                • E posibil sa fie, cum zicea si uiboo () de la o proasta echilibrare. La fel am patit si eu cu un an in urma, numai ca se simtea un trepidat de pe la 120km/h
                  Azi - maine cu siguranta mai gasesti service-uri auto deschise.

                  Comment


                  • Eu cred ca la 30-40 km/h nu e posibil sa ai vibratii de la o proasta echilibrare. Viteza cu care ar trebui sa se invarta roara pentru a da vibratii in cazul unei proaste echilibrari este macar dubla (si asta in cazul unei dezechilibrari foarte mari). Altfel, cum s-a zis si mai sus, pe la 120 incepi sa simti ceva vibratii. Parerea mea e sa te duci la service. Cei de la Honda sunt cei mai in masura sa descopere si sa iti rezolve problema. Bafta multa.

                    P.S. Mai ales ca masina e noua si in garantie.
                    sigpic
                    Civic Sedan 2008 Taffeta White 1.8 140bhp

                    Comment


                    • sunetul e ca si cum ar bate ceva discret nu stiu unde, ori de asfalt, ori de capitonajul aripei...vibratia parca e peste tot, subtila. si intervalul e viteza este fix.

                      Comment


                      • Daca pui piciorul pe frana se mai simte?
                        Incearca sa pui piciorul pe frana la 50, dar sa franezi foarte usor si incearca sa iti dai seama daca se mai simte/aude
                        Ai incercat in diferite trepte de viteza? Incearca sa mergi cu a 2-a, a 3-a, si char cu a 4-a. La 50 merge. Vezi daca face in toate vitezele
                        sigpic
                        Civic Sedan 2008 Taffeta White 1.8 140bhp

                        Comment


                        • Poate zgomotul care l-ai auzit a fost pocnitura vreunei sarme din interiorul cauciucului, iar acum e usor ovalizat, eu am patit la fel la Hyundai, iar ovalizarea era pe centrul cauciucului si nu m-am prins pana nu am schimbat rotile spate pe rand.
                          '09 Audi A6, 2.0, A/T, Grey
                          Fosta:
                          '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T, Taffeta White
                          Javascript motherfucker in Iasi?
                          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/andrei_r/

                          Comment


                          • uite asa m-am trezit azi cu 2 probleme
                            1 bricheta nu sta cand o apesi (e prima data cand o folosesc)
                            2 masina trage dreapta . o sa verific presiunea. daca tot la fel e o sa ma duc la un service roti. daca nu o rezolva e clar pe la directie si ma duc la garantie...
                            orice sfat e binevenit
                            numai mie mi se poate intampla ceva in apropierea revelionului.
                            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/alinp/civic/
                            civic sedan 08

                            Comment


                            • Pentru bricheta: scoate bricheta din soclu. Pe lateralul tubului in care intra bricheta sunt 2 lamele curbate spre interior . Cu scheia scoasa din contact, bagi o surubelnita si dai lamelele si mai mult spre interior ( dar nu foarte mult ). Asa ar trebui sa mearga bricheta
                              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                              My cars:

                              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                              Comment


                              • se aude in toate vitezele , cu si fara frana, in intervalul 38-50 km/h. parca se estompeaza la acceleratii

                                Comment

                                Working...
                                X