Ce probleme ati avut cu Civicul Mk8 (2006 - 2011)?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • apropo de CM, cred ca la urmatoarea revizie am sa merg si eu la CM intrucat cei de la Asko nu m-au rezolvat cu mare lucru din probleme.
    B-55-MSS Civic 5D 1.8 Black '08 Tottenham Hotspur 4 life!

    Comment


    • @alinp: capota de la motor are niste urme de pumni (cred) pe ea. E infundata in vreo 3-4 locuri. Portierele dreapta si aripa dreapta spate sunt zgariate. Nu stiu exact in ce si cum fel, dar portierele sunt si un pic indoite in locul zgarieturii. Ceva subtire, dar ascutit, insa urma este extrem de dreapta. Nu e cheie. Iar aripa spate cred ca a suferit un pic de damage cand am fost lovit in spate si mi-a zburat bara. E posibil si probabil ca atunci cand a sarit bara sa imi fi zgariat si aripa, iar la constatare ne-a scapat, atat mie cat si constatatorului (masina era jegoasa ).

      Cu pozele e foarte greu pentru ca doar cand e masina curata bec si bate lumina intr-o anumita pozitie se observa cum trebuie. M-as mira sa iasa ceva relevant in pozele alea.
      B-01-PHP: 2007 FK2 Executive Champagne Silver
      Citeste regulamentul inainte sa faci valuri!

      Comment


      • @w33bb0..pot sa zic k asa ceva am patit si eu..mi-am gasit Golanu lovit in partea dreapta, portiera din fata mai exact..am mici infundaturi in portiera..si pe bara spate am gasit urme de vopsea neagra..asta e, ce sa facem si eu am observat loviturile doar dupa ce mi-am spalat masina...c'est la vie :P
        2015 Honda Civic 5D 1.8 M/T Lifestyle, Brilliant Sporty Blue Metallic
        ex: Honda Civic 1.4i Hatchback Red 1997
        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/andrei_popkorn/

        Comment


        • M-am ingrozit!

          Buna tuturor

          Mai sunt ingrozit!

          Vreau sa iau o masina si ma oprisem la Civic (am facut multe drive-uri)bazandu-ma pe faibilitatea legendara a Hondei, chiar daca este mai scumpa decat Mazda 3 de exemplu. Am facut testdrive si masina mi se pare senzationala (si am cu ce s-o compar, am exeprienta "soferistica"). Am citit toate cele 83 de pagini si 827 posturi ale acestui topic si sunt ingrozit. Sunt pe cale sa dau aproape 20k eur pe:

          - vopsea care se ciobeste foarte usor
          - parbriz care se zgarie si de la stergatoare
          - ambreaj care baraie
          - plastice care scartaie
          - geam care nu se ridica pana sus
          - cutie care agata (pe MT, eu voi vrea AT)


          Dumnezeule, topicul asta ma transforma din aspirant in pesimist....

          Mihai

          Comment


          • Incearca la alte marci si vezi problemele lor.
            - vopsea prob nu doar la Honda este asa
            - parbrizul chiar este enervat
            - ambreiaj nu toti au avut problema
            - greierasi au toate masinile, drumurile noastre sunt muci
            - geamul cred ca era din cauza mizeriei si probabil "credea" ca este un obiect care il blocheaza si se oprea
            - AT se zicea ca varianta noua e imbunatatita, ia faceliftul
            Toate masinile au punctele lor slabe. Honda mi se pare compromisul ideal.
            Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC 6 M/T 2008 Sport, Orange Tangerine, Yokohama Advan Neova AD08
            This message was printed on recycled bytes.

            Comment


            • Mihai, daca ai citit chiar tot ce s-a scris, inseamna ca ai inteles si faptul ca problemele cu adevarat serioase sunt extrem de rare si nu se manifesta decat pe cate o masina, nu pe toate. Vopseaua si plasticele sunt intr-adevar singurele chestii care sunt general valabile...

              -- later edit --
              Am uitat ceva important: absolut TOTUL se rezolva pe garantie sau CASCO (vezi parbriz spre exemplu), iar acum ca si Carpati Motors s-au aliniat la un standard ridicat de customer care, nu prea ai de ce sa-ti faci probleme.

              Si inca ceva: Civic-ul nu a fost o masina gandita pentru gropile de la noi, ceea ce in tarile unde s-a inventat apa calda la robinet, este foarte ok. Dar citeste si prin alte parti si ai sa vezi ca marea majoritate sunt mofturi.
              B-01-PHP: 2007 FK2 Executive Champagne Silver
              Citeste regulamentul inainte sa faci valuri!

              Comment


              • Draga MihaiP, intra la sectiunea My CIVIC si vezi la baieti modelul pe care ti-l doresti.
                Nu toti au TOATE problemele
                Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                Comment


                • Citeste si topicurile similare de VW, Fenault, Ford, fa o comparatie si apoi...cred va fi mai usor sa te decizi.

                  Comment


                  • - vopsea care se ciobeste foarte usor - din pacate asa este
                    - parbriz care se zgarie si de la stergatoare - nu prea cred
                    - ambreaj care baraie - cum vine asta? oricum, orice problema cu pistonul s-a schimbat fara comentarii pe garantie
                    - plastice care scartaie - a fost unul singur care a fost eliminat
                    - geam care nu se ridica pana sus - pe la sedan era problema asta dar s-a rezolvat, la 5D merg toate
                    - cutie care agata (pe MT, eu voi vrea AT) - poate e din cauza soferului...
                    Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
                    2 roti

                    Comment


                    • Originally posted by MihaiP View Post
                      Buna tuturor

                      Mai sunt ingrozit!

                      Vreau sa iau o masina si ma oprisem la Civic (am facut multe drive-uri)bazandu-ma pe faibilitatea legendara a Hondei, chiar daca este mai scumpa decat Mazda 3 de exemplu. Am facut testdrive si masina mi se pare senzationala (si am cu ce s-o compar, am exeprienta "soferistica"). Am citit toate cele 83 de pagini si 827 posturi ale acestui topic si sunt ingrozit. Sunt pe cale sa dau aproape 20k eur pe:

                      - vopsea care se ciobeste foarte usor
                      - parbriz care se zgarie si de la stergatoare
                      - ambreaj care baraie
                      - plastice care scartaie
                      - geam care nu se ridica pana sus
                      - cutie care agata (pe MT, eu voi vrea AT)


                      Dumnezeule, topicul asta ma transforma din aspirant in pesimist....

                      Mihai
                      Asta cu vopseaua si parbrizul sunt "probleme" comune tuturor producatorilor auto. Plasticele care scartaie sunt datorita proastelor sosele ( am avut destule masini noi si la toate mi s-a intamplat la fel ). Cu ambreiajul n-am avut probleme, cu geamul n-am avut probleme, cutia mea nu agata.
                      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                      My cars:

                      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                      Comment


                      • Si mai adaugam: consola centrala sa incinge, scaunul scartie, radio se prinde greu etc.

                        Comment


                        • Originally posted by MihaiP View Post
                          consola centrala sa incinge
                          Unde? In ce zona?
                          Originally posted by MihaiP View Post
                          scaunul scartie
                          Ha?!?
                          Originally posted by MihaiP View Post
                          radio se prinde greu etc.
                          Radio se prinde ok, doar ca semnalul nu e de nota 10, dar daca vrei super audio in masina, nu ramai cu echiparea stock, ci faci un upgrade, atat la HU, cat si la boxe/sw.
                          B-01-PHP: 2007 FK2 Executive Champagne Silver
                          Citeste regulamentul inainte sa faci valuri!

                          Comment


                          • Numara de cate ori s-a intamplat fiecare problema de mai sus...
                            Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC 6 M/T 2008 Sport, Orange Tangerine, Yokohama Advan Neova AD08
                            This message was printed on recycled bytes.

                            Comment


                            • Originally posted by MihaiP View Post
                              Si mai adaugam: consola centrala sa incinge, scaunul scartie, radio se prinde greu etc.
                              Radioul meu e bine prins Scaunul nu scartie si nu sunt chiar mic iar consola se incinge cand sta masina in soare ( vara ). Eu zic totusi sa-ti iei Mazda 3.
                              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                              My cars:

                              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                              Comment


                              • KMR : Corect
                                Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                                ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                                Comment

                                Working...
                                X