Ce probleme ati avut cu Civicul Mk8 (2006 - 2011)?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • eu am un greiere în consola centrală între şofer şi pasager (aparent) de care e cam greu de scăpat pentru că îi place viteza şi numai la peste 80km/h se manifestă ...
    a mai avut cineva specia asta?
    Atenţie la motociclişti!
    '08 Civic 5D, 1.8 M/T Exec - NHB

    Comment


    • Are cineva "insecticid" sau nu?... ca am tot vorbit de greierasi.

      My '08 Civic Sedan 1.8 M/T
      hondacivic.ro
      blog.margescu.ro

      Comment


      • Originally posted by Delphi View Post
        In mod sigur ai bagat ceva device-uri acolo, incarcator de mobil sau chestii de astea.
        sigur ca da, detector si navi caci navi de pe masina e la misto aici in Ro, asta e motiv sa se strice? Honda nu stie la ce folosim noi priza aia? Folosesc aceste aparate si la alte masini si nu au probleme.
        R1200C
        330d
        2008 Accord 2.4 MT - sold
        Golf V

        Comment


        • Aveam si eu prin fetele de la usi fata, dar s-au rezolvat dupa insonorizare cu dynmat extreme, plus o garnitura cu adeziv pe ea pusa de jur imprejur pe marginea fetei de usa.
          Ce m-a frapat cand am desfacut usile era faptul ca era cam multa apa in ele, pe firele de la boxa si chiar pe boxa.... Stiu ca e normal sa fie apa, de asta are si gauri de scurgere, dar cam multa totusi. Posibil sa fi fost totusi condens. Am curatat si am dat cu WD40 fara sa ma zgarcesc pe interiorul usii.
          A mai ramas un greiere care pare sa fie in consola centrala, pe undeva pe la volan, dar din ce am citit aici poate e de la scaun, desi imi vine greu a crede. Am mai dat cu niste WD40 pe langa volan pe la consola pe acolo dar nu a disparut inca, mai investighez.
          Cred cam vreo 5000 si ceva de km, uitasem sa zic.
          Seth
          Senior Member
          Last edited by Seth; 17-09-08, 20:25.

          Comment


          • Poti sa-mi traduci si mie te rog... WD40?

            My '08 Civic Sedan 1.8 M/T
            hondacivic.ro
            blog.margescu.ro

            Comment


            • Pai nu am ce sa traduc, e un spray care indeparteaza apa, unge, plus alte cateva zeci de utilizari. Asa se numeste acel spary, WD40, uite si o poza destul de exemplificatoare:


              Sper sa nu para asta vreo reclama, nu am actiuni la producator sau importator.
              Ca o curiozitate, a fost inventat de americani pentru naveta spatiala sau ceva de genul ca sa indeparteze apa, si numele vine de la denumirea substantei de laborator, nu s-au mai obosit sa-l redenumeasca. Insemna ceva de genul Water Displacement, 40th formula.

              Comment


              • Originally posted by CDS View Post
                sigur ca da, detector si navi caci navi de pe masina e la misto aici in Ro, asta e motiv sa se strice? Honda nu stie la ce folosim noi priza aia? Folosesc aceste aparate si la alte masini si nu au probleme.
                Nu te impacienta, nu le-am luat apararea, ca zic si eu la fel ca Seth: "nu am actiuni nici la Honda, nici la HTRO, nici la vreun dealer" (din pacate ). Nu consider normal sa se strice, stiu doar pentru ca si la mine e la fel, fostul proprietar care era nefumator a bagat tot felul de chestii acolo si a largit lamelele alea elastice care fixeaza bricheta. Eu sufar, ca sunt fumator, dar m-am impacat cu ideea si folosesc bricheta din dotare, numai in caz extrem o tin pe aia cu mana.

                Beholder, WD40 se gaseste la orice supermarket la raionul de accesorii auto. Confirm, e foarte bun.
                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                Comment


                • usa din spate dreapta trebuie un pic trantita ca sa se inchida
                  trebuie sa o duc la service sau isi revine singura (a fost prima data cand am folosit-o)
                  http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/alinp/civic/
                  civic sedan 08

                  Comment


                  • eu tot astept raspuns :P
                    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/alinp/civic/
                    civic sedan 08

                    Comment


                    • mai bine mergi la service sa o regleze. Mie imi merge ca "unsa"
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • Cine stie cum se regleaza stropitorile de la parbriz?
                        Sa nu va aud cu bagatul acului ca nu merge.
                        Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
                        2 roti

                        Comment


                        • De vreo 2-3 ori (stand pe loc, nu in mers) mi s-a blocat schimbatorul de viteze undeva intre a-6-a si marsarier. Nu stiu cum, pana la urma am reusit sa-l deblochez (adica s-o scot pe liber).
                          E o problema tehnica sau sunt eu batut in cap si fac ceva gresit?

                          My '08 Civic Sedan 1.8 M/T
                          hondacivic.ro
                          blog.margescu.ro

                          Comment


                          • In manual spune ca nu poti sa bagi din greseala in marsarier in loc de a 6-a in mers. Cred ca e bine sa faci ceva investigatii pentru treaba asta pentru ca, in mod normal, nu ar trebui sa ramana blocata intre trepte...
                            CR-V e:HEV
                            JAZZ GD1 CVT
                            Ex: CR-V RE6

                            Ex: RDX TB1
                            Ex: Civic FD1

                            Ex - JAZZ GD1
                            Ex - ACCORD Type-R
                            Ex - DEL SOL EH6

                            Comment


                            • Si eu am intamplinat ceva probleme cu a 6-a... am bagat intr-o depasire a 6-a in loc de a 4-a si na fost deloc fun , peurma am invatat
                              Honda Civic 5D 2.2 i-CTDi Executive, Black
                              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/lng/
                              Video Sharing: http://www.webtube.ro/

                              Comment


                              • din ce inteleg eu problema a fost pe loc, nu in mers!
                                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X