Ce probleme ati avut cu Civicul Mk8 (2006 - 2011)?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Servus,

    Sa incep:

    1. Masina este bestiala.

    Probleme la 28k km, 1.8iVTEC 5D, M/T:

    - Parbriz zgariat de la stergatoare, praf, etc.

    - Lamelele stergatoarelor s-au dus, am cumparat altele de la ASKO - 250 RON !!!! exagerat de scumpe.

    - Calitatea plasticelor din interior - ma refer la structura de bord din fata soferului - este de cea mai proasta calitate si foarte scumpe daca vrei sa le schimbi ~ 160 EUR(cu manopera)

    - Vopseaua sare imediat, lacul este foarte subtire, cred ca daca ajung la 60k cu ea o revopsesc toata.

    - Kit-ul de ambreiaj nu este dimensionat corect pentru Romania - incepe sa dea semne de oboseala daca se incinge tare in circulatia din Bucuresti- trebuia unul ceramic (alti bani, alta distractie)


    Tin sa subliniez faptul ca aceste aprecieri sunt facute din punctul de vedere al unui posesor de Civic semi maniac cu masina lui asa unele puncte pot fi mai dure decat in realitate

    Comment


    • sunt de acord cu tine...si si eu sunt un mic maniac/detailist/chitibusar...
      am vazut si eu ca amreajul "pute" rau destul de repede, daca incerci sa urci o bordura mai "grasana", de exemplu. ma intreb cum se comporta daca tractezi o masina...?!?
      cat despre lamele de la stergator, un prieten si l-a luat pe cel mic si a dat cam 50 de lei...de la CM...!!! mai bine le iau din alta parte la pretul asta...
      si mie mi se pare parbrizul mult mai "gingash"/delicat decat la alte masini mai putin pretentioase/scumpe...
      de vopsea nu mai zic ca mi se urca tensiunea, daca o sa-mi revopsesc capota, ma gandesc serios la folie, chiar daca nu o sa mai arate la fel de bine...
      culmea, primul lucru la care ma asteptam sa cedeze/sparga, gemul din fata dintre faruri, e bine merci...
      nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

      Comment


      • Folia nu se merita deocamdata...poate daca o pui de nou-nouta.

        Folia trebuie intertinuta si are nevoie de tratamente speciale pentru ca pietricelele iti mananca efectiv din ea si apar fisuri ce necesita atentie daca vrei sa o ai pe o perioada mai indelungata

        Astept sa iasa din garantie...fac ore suplimentare pana atunci si ma duc si o vopsesc in Germania..cred

        Alta solutie este Civic SI din STATE....oricum....orice umeaza...tot Honda este.

        Referitor la kit-ul de ambreiaj...clutchmasters.com au raspunsul pentru cine isi permite

        Manopera de schimbare la ASKO este 800 RON :-O

        Comment


        • cred ca si daca imi bat joc de folia aia, tot o sa o am o perioada mai indelungata...tinand cont ca vopseaua mi-am ciobit-o de la primul drum...:x
          oricum am zis ca mi-as pune doar daca as vopsi masina/capota...! oare la unguri nu or aplica vopsele mai de calitate decat aici...?!?
          ambreajul, la fel, mi l-as schimba doar daca ar ceda asta default, ca altfel sunt cam bani aruncati pe fereastra..parerea mea...
          nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

          Comment


          • Vad ca foarte multi se plang de vopsea/lac, daca va ajuta cu ceva, nu sunteti singurii, la Hyundai va spun este fix aceeasi treaba (si as baga mana in foc ca si la altii), se minuneaza lumea ce repede apar juliturile. Se pare ca noile vopsele, sau noile tehnologii nu se pupa cu drumurile pline de mizerie din Ro, altfel nu imi explic!
            '09 Audi A6, 2.0, A/T, Grey
            Fosta:
            '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T, Taffeta White
            Javascript motherfucker in Iasi?
            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/andrei_r/

            Comment


            • nu sunt eu fan romania, dar nu e vorba de tara...toata lumea se plange de vopsea...si din tari mai cu staif...vezi civinfo.com.

              eu deja am capatat o manie...sa ma uit la capotele masinilor de alte marci si sa vad daca tot asa sunt de ciuruite si nu prea am vazut...

              la capitolul asta si un logan ne face...
              nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

              Comment


              • Cica si la suzuki tot asa subtire e vopseaua
                ex-FN2 owner
                Loved it every second!

                Comment


                • e...acum ma simt mult mai bine...

                  dupa cum m-am simtit la raportul UE cand am auzit ca bulgarii sunt mai varza ca noi...m-am simtit roman... :x
                  nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

                  Comment


                  • nimic nu prea se pupa cu romania la masini care au 1000 bucati vandute pe an aici...
                    ultimele chestii : senzor de temperatura exterioara a ramas blocat de vreo 2 ori pe o temperatura random
                    si-a revenit dupa ceva timp
                    si azi am dat jos geamul dreapta fata si se aude cum se invarte ceva in usa, ceva gen roti dintate care se freaca una de alta si toata usa vibreaza.
                    Civic '07 2.2 i-ctdi sport B - 75 - SHO
                    Florarie cu livrare in Bucuresti -> www.2butterflies.ro sau puteti sa imi dati un tel. la 0721.24.54.06. Membrii hondafan.ro au reducere / transport gratuit

                    Comment


                    • Originally posted by toto
                      la capitolul asta si un logan ne face...
                      E uite ca al meu se comporta exact ca ale voastre. am cateva ciupituri pe capota de la pietricele. sa ma simt ca intr-o honda? :lol:

                      astept si eu sa se transforme odata si odata(bine nu cu metoda datului peste cap de 3 ori).
                      Honda HRV 1.5 M/T, White Orchid Pearl

                      Comment


                      • La Honda se intampla, la Hyundai, la Suzuki la fel, Toyota anyone :?: poate experimenteaza ochi oblici noi tipuri de vopsele. Ciudat oricum

                        @mickemaus - incearca cu sarutul poate iese, eventual la miezul noptii :lol:
                        '09 Audi A6, 2.0, A/T, Grey
                        Fosta:
                        '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T, Taffeta White
                        Javascript motherfucker in Iasi?
                        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/andrei_r/

                        Comment


                        • Din ce stiu, la toyota (si probabil si la honda) se folosesc vopsele ecologice care sunt date in straturi subtiri. Aceleasi probleme se intalnesc si la toyota (se poate vedea pe forumul totyota).
                          Poate ca un logan face honda la vopsea, nimic de zis, dar la tabla.. no way..
                          Eu am avut inainte clio symbol (aceeasi platforma ca loganul) si e diferenta destul de mare.

                          Comment


                          • Originally posted by pauliasi
                            Din ce stiu, la toyota (si probabil si la honda) se folosesc vopsele ecologice care sunt date in straturi subtiri. Aceleasi probleme se intalnesc si la toyota (se poate vedea pe forumul totyota).
                            Poate ca un logan face honda la vopsea, nimic de zis, dar la tabla.. no way..
                            Eu am avut inainte clio symbol (aceeasi platforma ca loganul) si e diferenta destul de mare.
                            diferenta in ce sens...?!?

                            si eu imi pun toata speranta in tabla...
                            nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

                            Comment


                            • Originally posted by mickemaus
                              Originally posted by toto
                              la capitolul asta si un logan ne face...
                              E uite ca al meu se comporta exact ca ale voastre. am cateva ciupituri pe capota de la pietricele. sa ma simt ca intr-o honda? :lol:

                              astept si eu sa se transforme odata si odata(bine nu cu metoda datului peste cap de 3 ori).
                              daca ai cateva zeci (nu exagerez, din pacate) capatate in nici 20.000 km, atunci ok...nu mai comentez...
                              nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

                              Comment


                              • Originally posted by toto
                                diferenta in ce sens...?!?

                                si eu imi pun toata speranta in tabla...
                                Diferenta in sentul bun...
                                La symbol daca apasam mai tare (nu era nevoie sa ma las pe ea) se deforma, la civic se simte altfel, e mai tare...

                                Comment

                                Working...
                                X