Ce probleme ati avut cu Civicul Mk8 (2006 - 2011)?

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Mie in afara de vesnicul ornament de hayon care zdrangane ca o galeata de plastic (dar cu care m-am obisnuit dupa a 3-a fixare ca mi-e clar ca el nu va ceda, asa ca trebuie sa cedez eu), cand mai dau muzichia un pic mai tare imi vibreaza ceva in partea stanga bord/usa. N-ar fi deranjul prea mare, ca daca dau muzica oleaca si mai tare, nu mai auzi zumzetul, iar daca o las incet, nu mai are motiv sa zumzaie, insa ma scoate din minti faptul ca nu identific exact de unde vine zgomotul... Cand sunt atent la bord, parca vine din portiera. Cand sunt atent la portiera, parca vine din bord. Se joaca cu nervii mei
    B-01-PHP: 2007 FK2 Executive Champagne Silver
    Citeste regulamentul inainte sa faci valuri!

Comment

• @ w33bb0

s-ar putea sa fie capacul de la tweetere de pe usi. Eu l-am identificat ca "troncanind" si la gropi insa n-am avut timp sa ma ocup de el...
      '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

"Binele o duce rau in Romania"

Comment

• Si la mine zdranganea hayonul, dar dupa ce a stat in service cand ia fost inlocuit stopul central nu a mai facut, se pare ca au mai strans plasticele pe acolo.
        Honda Civic 5D 2.2 i-CTDi Executive, Black
        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/lng/
        Video Sharing: http://www.webtube.ro/

Comment

• @Gur: ala a fost si la mine principalul suspect. Insa nu era el vinovatul. Am stat cu mana pe el si tot zumzaie. Cat despre a te ocupa de el... nu stiu daca ai ce sa-i faci. Este modelat/taiat prost din fabrica. Nu va sta intepenit acolo decat daca-i bati un cui. Oricum, daca gasesti solutia, impartaseste-o si cu noi

@Cyrax: la mine l-au inlocuit o data ca fiind deformat, apoi, de doua ori le-am zis sa mi-l fixeze doar, pentru ca n-veam chef sa astept pana cand venea unul nou si pentru ca stiam ca va face si cel nou zgomot. Iar avand in vedere ca cel mai destept cedeaza si cum ornamentul nu a vrut sa cedea, am cedat eu... nervos.
          B-01-PHP: 2007 FK2 Executive Champagne Silver
          Citeste regulamentul inainte sa faci valuri!

Comment

• W33bb0, e capacul de la tweeter.. la mine vibreaza numai la anumite volume iar cand il aud ori dau mai tare ori mai incet... o sa trebuiasca sa stau odata sa vad ce poate fi facut. Aaa, vezi ca eu am mai patit una.. imi zbarnaia racleta de geam in buzunarul usii iar eu nu imi dadeam seama de nici un fel ce se aude .
            ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
            ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

Comment

• Asta cu zumzaitul in usa am patit-o si eu

Revenind la tweetere ma gandeam sa scot intr-un fel capacul ala si sa incerc sa-l imbrac pe margine cu ceva gen banda izolatoare sa stea mai "fix"

O alta ciudatenie careia chiar nu stiu cum sa-i dau de cap ar fi capacelul exterior in forma de triunghi care se prelungeste dupa oglinda exterioara si care la contorsionarea caroseriei "chitaie" a cauciuc pe cauciuc si ma exaspereaza, cei de la service nu stiu ced sa-i faca, s-a incercat varianta cu banda izolatoare dar tot face, schimbatul cu unul nou iar nu stiu daca va fi o rezolvare....

Mai nou imi cloncane/bocane din cand in cand in partea din fata la suspensie dar rar la bumpere sau chestii de genul asta si se manifesta aleator. Are cineva vreo idee ? Cei cu Accord mi-au sugerat silent block-urile (nu stiu ce sunt si ce fac )....
              '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

"Binele o duce rau in Romania"

Comment

• La mine a troncanit suspensia fata de noua, cel putin dreapta fata.
                B-55-MSS Civic 5D 1.8 Black '08 Tottenham Hotspur 4 life!

Comment

• Azi am descoperit o mica problema... cand deschid portbagajul in partea dreapta pe stalp (in partea din spate a stopurilor pe frana si a semnalizarii) exista un plastic negru care acopera accesul la becuri (acopera suruburile, etc) Ei bine acele picioruse de prindere sunt rupte si abia se mai tine bucata de plastic...a mai avut cineva problema asta???...chiar nu stiu cum de au cedat O sa ma duc sa vad ce e de facut.
                  2008 Honda Civic 5d i-shift

Comment

• Mie trebuie sa-mi vina masina in 2-3 zile da sincer sa fiu unele posturi ma cam sperie
                    Eu iau masina de la un dealer din Pitesti, dar stau in Bucuresti. In cazul unor eventuale probleme (sper sa nu fie cazul), presupun ca o sa fiu tratat ok la orice service din Bucuresti. Gresesc?
                    '09 Honda Civic 5D Sport 1.8 MT - Crystal Black Pearl

Comment

• Originally posted by sava cristian View Post
                      Azi am descoperit o mica problema... cand deschid portbagajul in partea dreapta pe stalp (in partea din spate a stopurilor pe frana si a semnalizarii) exista un plastic negru care acopera accesul la becuri (acopera suruburile, etc) Ei bine acele picioruse de prindere sunt rupte si abia se mai tine bucata de plastic...a mai avut cineva problema asta???...chiar nu stiu cum de au cedat O sa ma duc sa vad ce e de facut.
                      Si eu am avut acesta problema...Am luat masina si dupa 6 luni de zile am vazut cam aceiasi chestie in acelasi loc...nu stiu ce s-a intamplat...eu am dat vina pe dealer ca mi-a rupt-o si nu am vazut-o la receptia masinii..

Am schimbat-o la Brasov si m-a costat acum aprox 2 ani 150 RON.

Comment

• Originally posted by carstos View Post
                        Mie trebuie sa-mi vina masina in 2-3 zile da sincer sa fiu unele posturi ma cam sperie
                        Eu iau masina de la un dealer din Pitesti, dar stau in Bucuresti. In cazul unor eventuale probleme (sper sa nu fie cazul), presupun ca o sa fiu tratat ok la orice service din Bucuresti. Gresesc?

Nu ai de ce sa-ti faci probleme...nu are nici o treaba locul de unde iei masina cu cel unde-ti faci revizia / reviziile...

Personal iti recomand Asko dar aceasta este parerea mea

Comment

• Originally posted by amidamaru View Post
                          Si eu am avut acesta problema...Am luat masina si dupa 6 luni de zile am vazut cam aceiasi chestie in acelasi loc...nu stiu ce s-a intamplat...eu am dat vina pe dealer ca mi-a rupt-o si nu am vazut-o la receptia masinii..

Am schimbat-o la Brasov si m-a costat acum aprox 2 ani 150 RON.
                          Asa de mult poate sa coste un plastic de cea mai proasta calitate, care practic nu are nimic decat 2 clipsuri rupte o sa vad ce imi zic baietii din service ca si-asa trebuie sa le zic de scartaitul din usa...care culmea nu a fost prezent decat 2-3 zile, iar acum parca nu mai apare...o fi dat caldura
                          2008 Honda Civic 5d i-shift

Comment

• 377km cu 1,8 5d ex '09. o sa radeti sau o sa fiti surprinsi ca am postat
                            nu va speriati ca nu e nici o problema, am citit toate posturile inainte sa ajunga masina si acuma orice zgomot mi se pare o "problema" dar nu e.

am doar cateva nelamuriri pt ca manualul il voi primi numa dupa ce inmatriculez masina, e o poveste lunga dar in fine.

1.scroll title- titlul melodiilor de pe stick sunt lungi si pe afisaj nu circula, cum se poate seta sa circule ca vad doar o parte din scris?
                            2. unde vad presiunea din roti?
                            3.geamul de la sofer de fiecare data cand il cobor si il ridic raman urme de apa pe el care se usuca in 10 sec, sa fie oare apa in usa? de unde se scoate acea "supapa" pt "a goli usa de apa"?
                            4.langa vitezometru am inca 3 afisaje 1 pt eco 2 pt rev caren u se aprinde niciodata si inca unul langa rev care e cu up/down si deasupra lor se aprinde o sageata verde cere din cate am vazut indica cand sa scrimbi viteza dar la up-ul se aprinde dupa 1,8-2000rpm......nush ce sa zic?!?!
                            5. AF am aflat...........nu mai stiu daca era ceva.
                            6. se poate seta cumva ca dupa ce scoti cheia din contact ,iesi afara, inchizi usa si inchizi de la buton atunci sa se si ridice geamul/rile?
                            Last edited by ticker; 13-03-09, 12:00. Reason: typo
                            honda the power of my dreams
                            ACCORD '81 1.6l M/T EX,BLUE SKY
                            CIVIC '09 1.8l M/T,POLISHED METAL METALIC
                            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/shurub001/

Comment

• Salut, felicitari pt. masinuta. Sa o stapanesti sanatos si la mai multi Km!
                              Referitor la intrebarile tale:
                              1. Merge scrol-ul numai o singura data (cel putin asa este la mine sau nu ma pricep eu)
                              3. Nu cred ca ai apa in usa ci este partea textila a chederului (dinspre geam care mai sterge geamul de noroi, nisip si praf) care este imbibata cu apa
                              4. Rev se aprinde de la 6000 ture in sus asa ca mai asteapta sa termini rodajul
                              6. Nu existe functia "comfort" la civic
                              2. nu ma pricep ca nu am functia respectiva dar ar trebui sa-ti afiseze tot pe CB
                              5. ai aflat.
                              Sa auzim numai de bine!
                              Ex - Honda CIVIC 5D 1.8 M/T SPORT - Milano Red
                              In cautare de altceva

Comment

• shurubule, nu cred ca Civicul cu facelift are TPMS... (adica tire pressure monitoring system).
                                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

Working...
                                X