Ce probleme ati avut cu Civicul Mk8 (2006 - 2011)?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by sebi77 View Post
    Deci, revin cu noutati.
    Am dus masina la service. In prealabil am vorbit cu cei de la vanzari si au sis sa o duc acolo pentru vibratia de la radiator, sticla bord si usa nealiniata.
    Usa: daca o aliniem poate nu se ma inchide bine...cica nu e gresala de fabricatie daca se inchide bine si ermetic...?!
    Sticla bord a ramas nerezolvata.
    Radiatorul: S-a apucat un baiat sa desfaca cleme foarte nesigur. La un moment dat intreaba pe baiatul de la vanzari ca sa dea si grila jos??? Ma gandesc pe moment ca am gresit ducand-o acolo...
    In fine imi zic aia sa plec si ca ma suna ei cand e gata.
    Nu ajung bine acasa si ma suna seful de service. Ca cica trebuie sa platesc manopera daca am zis sa-mi schimbe bucsile de la radiator.
    Specific: Am zis doar sa-mi rezolve problema cu tacanitul nicidecum sa schimbe ei ceva. Radiatorul chiar balangane, nu stiu daca e normal.
    Merg inapoi la discutii cu seful de service. Imi zice ca nu tine de garantie, ca trebuia sa verific masina cand am luat-o, sa vad ca la 3 km cu motorul cald vibreaza radiatorul...
    Apoi zice ca e normal ca la cate o masina chiar daca e noua sa tacane cate ceva...
    Il intreb daca stie ce inseamna Honda. Zice ca da. Imi iau masina si dispar de acolo. Noroc ca nu au apucat sa desfaca ceva.
    Ce sa fac? Unde sa fac o plangere?
    Mega super dubios...HTR...f----i bine, nu se mai poate altfel. Si pe foamea asta chiar este nesimtire sa se comporte asa.

    Comment


    • sunt si eu socat sa aud cele de mai sus....
      2015 White Civic Sedan 1.8
      ---------------------------------------------
      editor-in-chief @ www.freerider.ro

      Comment


      • Este foarte real! S-a intamplat in dimineata asta.
        Nu ma mir ca japonezii sunt suparati pe imaginea Honda din Romania.
        Ma gandesc si la un mail direct in Japonia...
        www.sspbike.ro

        Comment


        • Am sezizat HTRo si pe reprezentantul care m-a felicitat dupa achizitionarea masinii. Am mai sesizat si OPC Cluj.
          Acum astept raspuns.
          Cum sa fac oare o sesizare catre cineva japonez la propriu. Asa sigur se vor lua masuri.
          www.sspbike.ro

          Comment


          • Stau la 500m de Honda Cluj; dupa vizita la ei sa cumpar masina, in urma impresiei lasate de ei am ales sa iau masina de la ATI Iasi. La revizie ma duc tot la Iasi. Am vazut si eu usa si masina lui Sebi. Are perfecta dreptate. Arata de parca ar fi fost masina de drive in interior.

            Comment


            • bucsile de la radiator sunt la fel la toate Hondele indiferent de model.Ele nu sunt facute sa stea fix iar daca nu sunt uzate si doresti sa ti le schimbe cu altele....Referitor la usa din spate vreau sa te intreb daca cumva se misca sau nu se inchide perfect?In momentul in care nu se inchide perfect atunci intr-adevar e o problema cu ea.La Civic 5D
              daca te uiti bine la haion o sa vezi ca intr-o parte distanata e mai mare decat in cealalta dar asta dupa parerea mea nu e vina service-ului sau a vanzatorului.Asa vin de la mama lor din Swindon.

              Comment


              • Originally posted by kenjiro View Post
                bucsile de la radiator sunt la fel la toate Hondele indiferent de model.Ele nu sunt facute sa stea fix iar daca nu sunt uzate si doresti sa ti le schimbe cu altele....Referitor la usa din spate vreau sa te intreb daca cumva se misca sau nu se inchide perfect?In momentul in care nu se inchide perfect atunci intr-adevar e o problema cu ea.La Civic 5D
                daca te uiti bine la haion o sa vezi ca intr-o parte distanata e mai mare decat in cealalta dar asta dupa parerea mea nu e vina service-ului sau a vanzatorului.Asa vin de la mama lor din Swindon.
                Nu intelegeti ca nu am zis nimic de bucsi??? Asa au insinuat ei.
                Normal ca bucsile sunt ok. Dar intra radiatorul in vibratie. Undeva se atige metal pe metal. Dar fara sa fie desfacut nu am reusit sa vad unde se atinge.
                Cat despre usa, nu ai fost atent. Nu e la linie si am primit un raspuns foarte obraznic! Asta m-a deranjat mai mult.
                www.sspbike.ro

                Comment


                • sebi, nu neaga nimeni dreptul tau la a le face scandal, doar ca atunci cand citeste cineva se mai intampla sa piarda sensul unei expresii. Pastreaza-ti furia pentru HTRo

                  Oricum cazul tau e destul de socant. Cred ca esti singurul care are asemenea probleme, sau care le raporteaza cel putin. Eu personal, in afara de niste intarzieri de 2-3 zile la aducerea unei componente pentru schimb pe garantie nu am ce sa reprosez service-urilor. Insa masina, desi am luat-o direct din showroom la 2 zile dupa ce am vazut-o, era in stare P-E-R-F-E-C-T-A, iar pana acum nu am avut probleme notabile cu ea... o flansa de amortizor, un HU care se incapataneaza uneori sa nu redea CD-uri, greierii omniprezenti si lacul de slaba calitate. Toate rezolvabile pe garantie sau CASCO cu o mare doza de bun simt si cu scuzele de rigoare. Ca sa fiu sincer, timpul pierdut cu mersul la service este unicul motiv de enervare serioasa.

                  Stiu ca esti departe de Bucuresti, dar eu iti recomand service-urile CM si ASKO de aici. Ambele sunt de nota 10, desi CM s-a aliniat la aceasta nota mare de ceva mai putin timp, insa niciodata nu au avut atitudinea descrisa de tine.
                  B-01-PHP: 2007 FK2 Executive Champagne Silver
                  Citeste regulamentul inainte sa faci valuri!

                  Comment


                  • Banuiesc ca imi voi face reviziile in Ungaria.
                    sebi77
                    Senior Member
                    Last edited by sebi77; 25-02-09, 11:49.
                    www.sspbike.ro

                    Comment


                    • w33bbo, sa recomanzi cuiva sa faca drumul Cluj-Bucuresti si retur ca sa-i ajusteze un pic radiatorul, sau sa-i schimbe o piesulica, mi se pare nu stiu cum. Nu e vorba de o interventie la naveta spatiala si nici la reactorul nuclear de pe portavionul Reagan. E vorba de o interventie pe care orice mecanic care a mai vazut radiatoare la masina ar trebui sa o faca in doi timpi si trei miscari.

                      Imi pare rau, am citit de multe ori lucruri prea putin onorante despre acel service. Rezultatul e destul de clar, daca nu ma insel:
                      Originally posted by sebi77 View Post
                      Banuiesc ca imi voi face reviziile in Ungaria.
                      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                      Comment


                      • De service-ul din Timisoara nu zice nimeni?
                        Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC 6 M/T 2008 Sport, Orange Tangerine, Yokohama Advan Neova AD08
                        This message was printed on recycled bytes.

                        Comment


                        • Delphi, omul are o gramada de probleme pe masina. Probleme care clar nu ii vor fi rezolvate la el in oras. Cum despre alte service-uri nu ma pot pronunta, am sugerat CM si ASKO...
                          B-01-PHP: 2007 FK2 Executive Champagne Silver
                          Citeste regulamentul inainte sa faci valuri!

                          Comment


                          • Originally posted by Delphi View Post
                            w33bbo, sa recomanzi cuiva sa faca drumul Cluj-Bucuresti si retur ca sa-i ajusteze un pic radiatorul, sau sa-i schimbe o piesulica, mi se pare nu stiu cum. Nu e vorba de o interventie la naveta spatiala si nici la reactorul nuclear de pe portavionul Reagan. E vorba de o interventie pe care orice mecanic care a mai vazut radiatoare la masina ar trebui sa o faca in doi timpi si trei miscari.

                            Imi pare rau, am citit de multe ori lucruri prea putin onorante despre acel service. Rezultatul e destul de clar, daca nu ma insel:
                            Nu mi-am permis sa imi bag nasul fiind in garantie. Pot rezolva eu singur problema.

                            Am fost contactat de domnul George Guset de la HTRo.
                            A fost deosebit de amabil si acum rezolvam problemele mele.
                            Cunoaste problemele de service de la Cluj.
                            www.sspbike.ro

                            Comment


                            • Originally posted by sebi77 View Post
                              A fost deosebit de amabil si acum rezolvam problemele mele.
                              Cunoaste problemele de service de la Cluj.

                              Felicitari Sebi!!!
                              B-01-PHP: 2007 FK2 Executive Champagne Silver
                              Citeste regulamentul inainte sa faci valuri!

                              Comment


                              • Nu stiu daca e o problema sau nu, dar la mine se deschid geamurile (din interior) fara cheia bagata in contact. Abia aseara am vazut asta si, sunt sigur ca la inceput nu era asa....
                                La voi cum e?

                                Comment

                                Working...
                                X