Ce probleme ati avut cu Civicul Mk8 (2006 - 2011)?

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Voia sa spuna ca i-a omarat pe cei de la ASKO cu multa rabdare...
    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

Comment

• revin cu problema mea poate are cineva o parere:

de o bucata am un soi de clamapanit care se aude cand merg cu geamul deschis atunci cand plec de pe loc sau daca merg in usoara frana de motor si apoi calc acceleratia si motorul intra in sarcina, la fel face si cand ridic piciorul de pe acceleratie. din cate am observat nu are treaba cu gropile sau denivelarile, apare numai in situatiile descrise mai sus. vreo ideie ce sa fie? masina e in garantie, dar locuiesc la 200km de cea mai apropiata reprezentanta.

Comment

• Posibil tampon motor ? Ridica capota si incerca sa turezi motorul. Face normal ?
        Honda Accord - 2006 2.0 Executive

Comment

• Originally posted by Corbu' View Post
          I-ai omorat cu multa rabdare pe dracu! Las ca stiu eu cum te duceai si stateai pe capul alora de la Asko.
          Din pacate, cu zgomotele pe spate am si eu ceva nervi si trebuie sa le-o pun in brate celor de la Asko.
          pai rabdare:
          1. am pierdut n ore la ei pentru treaba asta
          2. ce nu au rezolvat ei, am desfacut eu acasa, cam 1/2 din masina
          Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
          Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
          ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

Comment

• Originally posted by Fane View Post
            revin cu problema mea poate are cineva o parere:

de o bucata am un soi de clamapanit care se aude cand merg cu geamul deschis atunci cand plec de pe loc sau daca merg in usoara frana de motor si apoi calc acceleratia si motorul intra in sarcina, la fel face si cand ridic piciorul de pe acceleratie. din cate am observat nu are treaba cu gropile sau denivelarile, apare numai in situatiile descrise mai sus. vreo ideie ce sa fie? masina e in garantie, dar locuiesc la 200km de cea mai apropiata reprezentanta.
            roti dezechilibrate/strambe, gume tocite neuniform, discuri ovalizate, rulment pe duca. pot fi o groaza de chestii, din pacate e greu sa scapi fara drumul la honda
            Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
            Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
            ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

Comment

• Originally posted by Fane View Post
              revin cu problema mea poate are cineva o parere:

imi raspund singur .
              am fost azi in service si s-a elucidat problema. piulita de la planetara de la roata stanga fata (aia care se vede pe mijlocul rotii daca dai jos capacul) era slabita. s-a strans si s-a rezolvat problema. happy again

Comment

• Va salut domnilor ... Va spun problema mea,sper sa explic sa intelegeti toti si sa ma puteti ajuta.Bunnnn....Cand merg cu masina nu conteaza in ce viteza sunt daca accelerez pana la 2300rpm si apoi i`au piciorul de pe acceleratie, masina intra fortat intr-o frana de motor si tremura toata ca si cum ceva ar acoperi turbina , asta pana cand rotatiile scad pana pe la 1900 apoi masina este ok . Am incercat in toate vitezele si the same shit . Ce pot sa fac , ma gandesc ca face asa din cauza filtrului de particole , sau de faptul ca am mers subturat ??? Este posibil va rog frumos un sfat ceva , ce as putea sa fac. Si alta problema care stiu ca trebuie sa o postez in alt thread , dar tot problema la civic este si o sa postez aici . Am o mare problema cu directia , trage masina rau dreapta , am fost in service la Honda BV au facut geometria , am venit in Italia la 2 service-uri , si tot la fel ei spun ca este ok . Ce pot sa fac ??? VA SALUT !!!
                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/gpoint/

Comment

• Nu stiu sa-ti spun nimic de problema cu acceleratia, dar eu am patit sa traga dreapta pentru ca aveam jantele strambe pe partea stanga. Mergi intr-o vulcanizare mai dotata sa iti verifice jantele, poate sunt strambe.
                  '12 Honda Civic 5D 1.8 M/T Sport, Urban Titanium Metallic

Comment

• asta cu tremuratul in frana de motor o am si eu de vreo 2-3 ani. am observat ca face doar cand scade temperatura - vara mai deloc, iarna aproape tot timpul. la fel si turatia la care tremura, nu este mereu aceeasi.
                    am intrebat pe la CM si au zis ca s-ar putea sa fie de la un rulment pus la planetara mai "lunga". se uzeaza si incepe sa scoata sunete / vibratii. n-am incercat sa remediez problema pana acum din pacate.
                    de tras dreapta si a mea trage din prima zi. trage si pe drum drept si pe drum inclinat si pe orice fel de drum si parca trage mai grav cu cat e viteza mai mica. problema asta nush daca o sa se poata rezolva. de 2 ori am incercat cat era in garantie si tot la fel face indiferent de janta / cauciuc / echilibrare / geometrie.
                    Civic '07 2.2 i-ctdi sport B - 75 - SHO
                    Florarie cu livrare in Bucuresti -> www.2butterflies.ro sau puteti sa imi dati un tel. la 0721.24.54.06. Membrii hondafan.ro au reducere / transport gratuit

Comment

• revin cu un up-date la un anume zgomot in portiera stanga fata : mi-au uitat butucul in portiera cand l-au schimbat, GJ ASKO :|

Comment

• pai dute sa-l scoata. s-au uitat si instrumente in oameni la operatii, astia sunt totusi mecanici.

Comment

• pai lau scos lau scos )) da ei se faceau ca nu e vina lor )

Comment

• Pai era vina ta ca ai depistat .
                            ....

Comment

• Si cu trepidatul la motor ) prima data mi-au spus ca trebuie sa imi slabeasca suruburile de la suportul motor ca de la accelerari buste s-a miscat motorul, si sa se aseze din nou; apoi in alta zi a venit alt nene si a zis k asa merge masina din fabrica si mam uitat cam asa :| la el....si pana la urma au zis ca nu au ce sa ii faca ca asa merge motorul la masina asta cu 60000km la bord.Si cu asta basta.Asa da rezolvare!!! )

Comment

• Sunt cateva probleme tehnice minore care strica intreaga imagine a acestei masini si asta nu doar din cauza acestor serviceuri care angajeaza schimabatori de piese in loc de mecanici. Daca ceva bate sau clampane sau tremura sau se "zbate" raspunsul ori este trebuie schimbat cu o piesa noua ori nu avem ce sa ii facem asa e din fabrica, niste amatori, sau nici macar. Am trecut prin multe cu discurile de franare, care imi e si groaza sa ma mai repet, si binenteles o problema care pana la urma a ramas nerezolvata.
                                O concluzie e sigura, de partea mea, cu astfel de masini in tara asta nu are rost sa ai de aface, ce performante, ce jenti, ce etrieri, ai luat o groapa si te-ai cacat pe ele.
                                Poate in Japan la mama lor unde aia spala cu sampon strazile, iar asfaltul arata ca pe piste de F1, poti sa mergi degajat fara sa ti-se para ca cei de la fabrica au uitat sa o insonorizeze, ca motorul tremura ciudat, ca franele trosnesc.
                                Am un Duster de servici care cred ca bate la cur si un Discovery, am trecut cu el prin multe santiere si zone purtate doar de ciobani si oi si asta ma facut sa spun, DA domnule asta e masina, se potriveste manusa pe aceasta tara (asta binenteles pana voi ajunge la acei senini schimbatori de piese ), am trecut cu ea prin vaduri pline de apa cu discurile incinse de la drum lung si nu sau decalit, ovalizat, cum poate nu stiti mi-au zis ca am patit la Honda.

Cu respect.
                                greetings
                                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/pricop_cosmin/

Comment

Working...
                                X