Ce probleme ati avut cu Civicul Mk8 (2006 - 2011)?

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Ma refer la Sedan, amortizare socuri spate. Masina e mai silentioasa ca 5D, dar sufera de manifestarea descrisa mai sus de Fane.
    Cred ca amortizoarele spate, au in anumite conditii, cursa mai scurta decat ar trebui pentru a atenua socul (mai gresesc si proiectantii).
    Chestiunea cu drumurile romanesti, in aceasta situatie, nu tine, pentru ca eu am observat problema pe o sosea din Austria.
    Last edited by gdm; 13-05-11, 09:30.

Comment

• oldman ..la ce service ai schimbat stopperele?

Comment

• Originally posted by gdm View Post
        Fenomenul se manifesta doar la amortizoarele spate? In mod deosebit cand ai ceva bagaje in portbagaj si cand treci mai "repede" prin denivelari mai "largi si adanci"?
        eu l-am observat la in special pt fata. am luat acu o bucata de vreme o groapa facuta de cei care peticesc asfaltul la vreo 70-80km/h si in masina a sunat de parca as fi ramas fara roti. am oprit un pic mai incolo, m-am uitat la jante, cauciucuri, nu aveau nimic vizibil. in continuare eram curios daca nu am vreo roata ovalizata sau zgomote suspecte la trenul de rulare. nimic suspect n-am observat. la vechiul logan cand s-a auzit un asemenea zgomot in masina o janta a fost ovalizata iremediabil.

problema nu-i doar la gropi maricele luate cu ceva viteza. chiar si la denivelari mai mici, prin care alte masini trec fara sa faca prea mult zgomot, la civic suna "ca si cand nu i-ar conveni". sa nu intelegeti ca masina "troncane". denivelarile pana la un anumit nivel le amortizeaza super frumos. banui ca e de la constructia amortizorului. am sa ma interesez cum lucreaza amortizoarele pe gaz si ulei. la o cautare sumara pe net n-am gasit detalii despre modul lor de lucru si n-am avut timp sa insist.
        Last edited by Fane; 14-05-11, 12:54.

Comment

• Nu amortizoarele fac zgomot, ci plasticul dur din interior care se zdruncina.
          Ex - Honda CIVIC 5D 1.8 M/T SPORT - Milano Red
          In cautare de altceva

Comment

• Originally posted by mitrasca View Post
            oldman ..la ce service ai schimbat stopperele?
            Originally posted by El_Hakim View Post
            Gata am luat masina din service.
            S-au schimbat:
            - stopperele de la telescoapele fata
            Originally posted by oldman View Post
            Nu o sa ti se mai intimple, stoperele alea mi le-au schimbat si mie tot pe nota service.
            Va rog frumos, explicati-mi si mie ce sunt stopperele alea? Am cautat in draci pe net si nu am gasit nimic . Multumescuri!
            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

Comment

• Originally posted by Delphi View Post
              Va rog frumos, explicati-mi si mie ce sunt stopperele alea? Am cautat in draci pe net si nu am gasit nimic . Multumescuri!
              in ansablul amortizorului, in capatul tijei amortizorului exista o bucsa/bucata de cauciuc

Comment

• Multam fain! Eu stiam ca se numeste "bucsa din capul amortizorului" si pe vremuri costa la Honda cam cat un amortizor nou.
                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

Comment

• mai cunoscute sub denumirea de "tampon", arata ca unul, actioneaza ca unul...tampon de cauciuc, prezent pe tija oricarui amortizor
                  HONDA ciVic Type S (FN1) - Injen - Weapon-R - Invidia - COOL IT - Eibach - Drag Wheels - REPSOL - Magnat - Skunk2
                  HONDA CRX DEL SOL VTI (EG2)......in progress
                  vw scirocco mk 1 G60 kompressor stage 2
                  KAWASAKI ZX-6 RR Ninja

Comment

• La service ii spun bumper
                    ex.Civic i-CTDi ; Accord i-DTEC & X6 3.0d

Comment

• daca n-ai avut contact cu fenomenul "mecanica" pana acum e normal sa nu fi auzit de "tampon". au mai imprumutat si mecanicii alti termeni.
                      HONDA ciVic Type S (FN1) - Injen - Weapon-R - Invidia - COOL IT - Eibach - Drag Wheels - REPSOL - Magnat - Skunk2
                      HONDA CRX DEL SOL VTI (EG2)......in progress
                      vw scirocco mk 1 G60 kompressor stage 2
                      KAWASAKI ZX-6 RR Ninja

Comment

• Originally posted by Delphi View Post
                        Delphi, pozitia 8 din figura de mai jos. http://www.hondaoriginalparts.com/ho...block_03=16610
                        In partea de sus are o buza care nu a fost proiectata suficient de lata. Acum cica au remediat problema...
                        My cars:
                        2015 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC A/T
                        ex.: 2007 Honda Civic Sport 2.2 i-CTDI M/T

Comment

• In felul acesta pot sa zic ca "demonstrez" si eu ca am platit 3000 lei la honda bv cand am schimbat exact tot ce a pus El Hakim in afara arcului . Sunt toate scumpe si daca nu te duci la timp la service cand auzi vre-un zgomot ciudat e nasol.Asa am patit eu.Am avut prima oara mi`au spus ca este caseta de directie , au spus citez "Mergi pana pica de tot" si cand a picat de tot mi`au dat verdictul ... "Trebuie sa schimbi tot pe fata , = 3000 Lei Piese + Manopera 2.5h ( Chiar daca au terminat in 40 min ) ... Belea ! Multumesc!
                          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/gpoint/

Comment

• Stiti cumva daca si la CTR exista aceasta problema?
                            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

Comment

• Nu stiu daca este o defectiune sau doar mi se pare mie ciudat insa si cu masina incuiata tot pot deschide capacul de alimentare. Aveti idee cand se incuie masina se mai inchide o valva suplimentara la rezervor antifurt sau trebuie sa schimb capacul acela ?

scuze daca s-a mai discutat
                              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v...al+blue+pearl/

Comment

• ar trebui cand masina o incui , capacul rezervorului sa fie si el incuiat, nu cred ca are vreo valva mecanica/electrica la gatul rezervorului ,sa se incuie la buton , adica are o valva la gatul rezervorului dar nu este mecanica , nu se incuie. Sistemul de inchidere a capacului este defectuos! eventual cuiul acela...

Comment

Working...
                                X