Ce probleme ati avut cu Civicul Mk8 (2006 - 2011)?

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Originally posted by closchkutza View Post
    De ce imi schimb eu masina nu este problema ta, nu ar trebui sa te preocupe chestia asta. In nici un caz pentru ca are probleme ci nu mai este...suficienta.
    Ce stie sa faca? Sa mearga. Nu asta stie sa faca oricare masina? Honda mai face si cartofi prajiti?

Amice, daca a fi fan al unei masini sau a unui lucru in general nu inseamna sa fi fanatic, sa arati cu degetul pe oricare individ care nu iti impartaseste dragostea orbeasca fata de un lucru. Fan inseamna sa-ti placa o chestie dar totusi sa poti accepta si defectele acelui lucru.
    Pe topicul de probleme legat de tipul asta de masina sunt o gramada de useri care reclama cam aceleasi probleme pe care le-am prezentat si eu. Vrei sa zici ca nu se stia de geamurile care scartaie si troncane, de puntea spate care scartaie, etc?? Hai sa fim seriosi si sa nu ne mai ascundem dupa deget.
    Nu trebuie sa ma justific in fata ta cat am mers cu nu stiu cine in masina sau mai stiu eu ce aberatii de genul asta. Eu am prezentat niste fapte concrete insa vad ca unii "fani" se simt extrem de ofuscati de chestia asta de parca i-as fi injurat de mama. By the way, ceea ce ai facut tu in postul de mai sus se numeste "atac la persoana". Sa inteleg ca este tolerat atunci cand este indreptat spre membrii ce nu conduc o honda? Sau, altfel spus, cei ce nu conduc o Honda nu au ce cauta pe forumul "vostru"?
    Nu cred ca am facut armata impreuna sau ne cunoastem de undeva sa imi spui tu mie "Amice", da? Pastreaza un ton decent si fara basini d'astea de cartier. Nu cred ca a fost un "atac la persoana" din partea mea, mai degraba din partea ta.
    Normal, nu e problema mea de ce vrei tu sa iti schimbi masina...dar daca nu iti convin asa multe la Civic-ul asta...afla ca sunt mii de alte tipuri de masini pe piata...du-te si alege de acolo.
    Nu sunt fan atat de inflacarat al acestei marci asa cum deduci tu. Pur si simplu imi place masina, marca si...cam atat. Face si merguez la gratar pe langa cartofi prajiti. Tu vrei sa spui ca cutiuta aia de Matiz merita 7200???
    Eu sunt multumit de Civic-ul meu ca POSESOR. Apropo, vad ca tu nu stii care e diferenta intre USER si POSESOR. Mai documenteaza-te...
    Nu mai fi tu atat de inflacarat pe masina asta, cu atatea comentarii. Nu iti place, nu cumperi. Ce atatea flame-uri...la o masina de 18000 ma asteptam la mai multe, la o Civic trebuia asa si pe dincolo, etc. OK. Ne-ai lamurit... Toti cei care si-au cumparat un CIVIC sunt niste idioti, prosti, fraieri, ca si-au luat un jaf de masina care scartaie din toate incheieturile, troncane, bate, plastice proaste. Fii tu destept si arata-ne ca nu vei fi la fel ca noi si cumpara-ti o nemteasca sau frantuzeasca...La 18000 iti iei muma de masina.
    Nu imi aduc aminte sa fi sustinut undeva ca nu accept nici un comentariu cu privire la Civic, dar ai batut apa in piua cu geamurile alea vreo 4-5 pagini...Gata, we've got your point...Chill out, man. Cauta alte defecte ca poate gasesti.
    Daca iti spun ca a mea nu scartaie, nu troncane, nu bate, nu...etc...ma crezi??? Sau crezi ca eu sunt singurul cu Civic care nu are defectele pe care le enumeri tu? Daca tu gasesti masina perfecta, eu iti cumpar doua, cu banii jos si ti le fac cadou...
    Nu mai faceti comparatii cu masini de acum 10-15-20 de ani. Acum se fabrica masini de consum, nu masini care sa tina asa mult. Banii cei mai multi se fac din aftermarket si nu din vanzarea propriu-zisa a masinilor. Aia e one time deal si gata...
    My cars:
    2015 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC A/T
    ex.: 2007 Honda Civic Sport 2.2 i-CTDI M/T

Comment

• @El_Hakim- Bine punctat
      ex.Civic i-CTDi ; Accord i-DTEC & X6 3.0d

Comment

• El_Hakim si de la mine

Comment

• Originally posted by alex2680 View Post
          @El_Hakim- Bine punctat
          Originally posted by mpop View Post
          El_Hakim si de la mine
          Tx guys Mi-am dat si eu cu parerea .
          My cars:

Comment

• El_Hakim cu prima ocazie dau o bere

Comment

• Originally posted by El_Hakim
              ...
              N-are rost sa mai citez toata aberatia aia pe care ai scris-o matale acolo insa am si eu niste rugaminti, asa, de dragul conformitatii:
              1. Citeaza-mi si mie postul in care am zis ca toti cei care si-au cumparat masina asta sunt niste prosti.
              2. Citeaza-mi si mie postul unde am generalizat spunand ca TOATE civicurile sunt niste masini proaste. Dimpotriva, m-am referit la un singur exemplar si nici macar de acela nu am zis ca este o masina proasta ci doar ca mi-as fi dorit ca acele probleme sa nu apara.
              3. Citeaza-mi te rog posturile in care am scris clar ca masina asta este una proasta, posturile in care am aruncat cu rahat in masina asta.
              4. Nu ti se pare ca exagerezi un pic cand spui ca am batut apa in pioua cu geamurile alea 4-5 pagini? Hai sa-ti reimprospatez memoria: au fost 6 posturi ale mele in sectiunea asta, unul in care am descris problemele(1839), unul la care am raspuns, mai in gluma mai in serios la faptul ca problemele aparute sunt din cauza ca masina se asambleaza in UK(1841) si 4 posturi in care am raspuns unor comentarii ce nu ar fi trebuit sa existe (1862, 1868, 1876, 1901). Daca aceste comentarii indreptate spre mine, personal, nu ar fi existat nu intentionam sa mai postez ceva pe sectiunea asta. So, sunt 6 posturi, dragul meu, dintre care 4 sunt raspunsuri la posturi aberante ca cel scris de tine mai sus.
              Am plecat de la a prezenta o serie de probleme, punctual si de a-mi manifesta nemultumirea fata de aceste probleme aparute relativ devreme, in cazul unui singur exemplar de masina, cel despre care postam si am sfarsit in a raspunde unor posturi total offtopic din partea unor "colegi" de forum ce nu sunt in stare sa accepte si o alta parere decat cea proprie.
              In incheiere: daca o sa ai rabdarea sa cauti si sa citesti atent posturile mentionate mai sus o sa vezi ca in cel putin unul dintre ele am scris ca masina imi place foarte mult, chiar si cu aceste bube si ca sper sa fiu mai norocos ca altii si sa nu am parte de nici una dintre aceste probleme. Daca tu crezi ca asta este atitudine de om care vrea sa faca flame sau vrea sa arunce cu rahat in ceva...ai o problema de perceptie a realitatii.

P.S: Atac la persoana este in momentul in care nu mai combati ideea prin argumente ci te rezumi la a combate persoana. Nu trebuie aruncate injuraturi sau ceva.
              Exemplu:
              Originally posted by El_Hakim
              "closchkutza: Nu te supara, dar observ ca tie nu iti place sa fii tratat mai ironic (cu toate ca ai fost avertizat). In schimb, iti cam place sa faci observatii acide...Ca fapt divers, mergi tu tot timpul cu acel "user" de 5D in masina??? Daca nu, te-as ruga sa nu mai comentezi...I-ati un Civic si apoi vino sa iti dai cu parerea pe forumul asta. Nu prea comenteaza posesorii de Civic chichite d'astea...in schimb "userii" de ocazie au numai reprosuri la adresa Civicului. Daca esti asa multumit de Matiz si Avensis...stick with them and let us be...
              Tu aici nu combati ideea..ci persoana mea in dorinta de a discredita postul meu.
              Have a nice day!

Comment

• @closchkutza
                Parerea mea este asa: daca citesti lucruri care nu iti plac depre masina, nu o cumperi. Nu stiu ce astepti de la noi ( cei ce avem CIVIC ): sa-ti spunem ca nu e asa la toate ( asta ai inteles ), sa-ti garantam noi ca a ta nu va face ( asta nu cred ca se poate intampla ). Daca tu te astepti de la o masina de 2,5 ori mai scumpa ( in comparatie cu masina ta ) sa fie de 2,5 ori mai buna ( in sensul de fara defecte ), vei avea o mare dezamagire.
                Eu tot nu sunt lamurit ce vrei ( de la noi ).
                In concluzie: daca iti vei cumpara Civic ( sau Honda ) esti binevenit cu un topic pe forum.
                Daca vrei sa vorbesti despre o masina pe care nu o ai, nu cred ca ne intereseaza.
                Aici se discuta despre Civic si isi dau cu parerea cei care au ( nu cei care au auzit de la altii ).
                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                My cars:

'09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

Comment

• 1. Am scris eu ca asteptam(sau astept) ceva din partea cuiva? Nu. Nici nu aveam/am ce.
                  2. Nu stiam ca exista aceasta "regula nescrisa" in care numai cei ce au masina pot discuta despre ea. Promit sa nu mai postez pe aici, din moment ce sunt automat descalificat prin masina pe care o conduc.

Comment

• Pai cum sa vorbesti ( in sensul sa-ti dai cu parerea ) despre ceva ce nu ai ? Cred ca nu ai fi in cunostiinta de cauza si atunci este vorba de folclor dar nu cred ca ne intereseaza. Eu pot vorbi despre Matiz pentru ca am condus unul timp de un an. Regula aia este nescrisa dar e destul de logica.
                    Evident ca n-ai ce posta pe threadul asta daca nu ai una. Eventual pui intrebari si lumea iti raspunde.
                    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                    My cars:

'09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

Comment

• @closhkutza: faza aia cu reply-uri fara rost (sau cum ai zis) la primul tau post , cred ca e putin deplasata ca sa nu zic altfel

si chiar as tinde sa pariez ca din cei x posesori de Civic de pe forum, nu e nici macar unul caruia sa-i fi cazut fata de la usa...

iar cand pui pe lista drept problema ca nu mai sterge stergatorul...vrei ca lumea sa fie serioasa?
                      '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                      '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                      ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                      ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

Comment

• Closchkutza si eu am impresia ca ai tu personal ceva cu marca/masina, din moment ce nu detii una nu stiu cum crezi ca ai putea pune aici impresii pertinente desprea aceasta masina, iar din auzite (chiar daca de la un prieten) informatiile acelea nu valoreaza prea mult.
                        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

Comment

• Originally posted by closchkutza View Post
                          N-are rost sa mai citez toata aberatia aia pe care ai scris-o matale acolo insa am si eu niste rugaminti, asa, de dragul conformitatii:
                          Have a nice day!
                          Auzi la el..."dragul meu"...ai si prins drag de mine???
                          Nu, nu am rabdare sa citesc INCA O DATA toate posturile tale pt ca sincer nu am de ce...Dar vad ca tu chiar ai facut topic research si chiar te-ai atacat...Too bad Nu duc politica de discreditare a persoanei tale si e si ff simplu sa iti dai seama de ce. NU SUNT SINGURUL CARE ARE PAREREA ASTA...Observ ca si colegii dinaintea mea sunt cam de acceasi parere cu mine cand ti-am spus sa vii sa comentezi pe aici cand vei detine una si nu din pozitia de "USER"de ocazie. Cam asta este diferenta intre noi...TU esti "user", eu si ceilalti antevorbitori suntem...hm..."POSESORI"!?!
                          Adica facem parte din categoria de utilizatori zilnici ai acestei masini...

Habar nu am si nici nu ma intereseaza ce lucrezi tu, dar se vede ca habar nu ai despre politicile astea de vanzare-cumparare- aftermarket-fiabilitate etc etc ale zilelor noastre...daca ai avea cat de putin habar despre asta, ai intelege de ce si o masina de 50-70000 are o gramada de defecte si ma refer la defecte nasoale, care costa cam cat jumatate din Matiz-ul tau sau mai mult...Este un topic pe undeva unde s-a discutat destul de mult pe marginea politicilor practicate de industria asta. Este ffff interesant...
                          Q: De ce ai facut comentariile alea daca nu asteptai nimic de la noi??? Tu ai expus niste probleme ale masinii numai de dragul de a face nr de posturi, de a face praf in birou sau de a uza tastatura??? Chiar nu ma prind...am incercat si cu iaurt si degeaba
                          Te rog sa citesti tu toate posturile mele si sa vezi cate flame-uri si/sau atacuri am facut eu asupra cuiva...Nu am avut nici un fel de intentie sa te fac sa te simti ofensat cu ceva, dar vad ca ai luat foc rau de tot si te enervezi pe banii tai...
                          Poti sa scrii sau sa nu mai scrii...este alegerea ta si numai a ta.

@Claudiu75: Cu prima ocazie cand sunt prin Buc sau vii tu pe la Craiova bem si o bere...
                          My cars:

Comment

• Cand am scris "User" ma refeream la omul care merge cu masina respectiva, user-ul masinii, utilizatorul ei, etc. Era chiar atat de greu de inteles?
                            Daca era problema la user s-ar fi vazut pe acea masina.
                            Cat despre chestia cu " am ceva cu marca"...m-ati lamurit..definitiv asupra a multe aspecte.

Am rugamintea cat se poate de serioasa catre un moderator sa mi se stearga toate posturile de pe acest topic si de ce nu, de pe acest forum.
                            Multumesc anticipat.
                            Last edited by closchkutza; 10-06-10, 17:39.

Comment

• Mda...inca un model de "imi iau jucariile si plec la mama"...
                              My cars:

Comment

• Originally posted by claudiu75 View Post
                                cand citesc aici m i cu frica ,,doamne ce masina proasta am,, dar ma urc in ea si ........................reapare zambetu pe fata
                                Oameni buni bucurativa de masinile voastre si lasati tampeniile parca ati fi copii mici, cred ca asta este marea problema a noastra a romanilor nu stim sa ne bucuram de viata din plin, ne cramponam de ori ce fleac si suntem gata sa rabufnim de la ori ce.
                                pace .....am zis
                                Postul lunii

Treaba cu geamurile intre-deschise le-am auzit in toate Hondele in care am fost inclusiv cea care o detin.
                                Tabla subtire, vopseaua, izolarea de sub masina sunt iarasi intalnite din antichitate la aceasta marca, de astea sunt si foarte usoare

Toate de mai sus plus starea drumurilor, sarea, nispul, ploile acide din romania nu fac altceva decat sa degradeze masina.

Sa nu uitam ca unele branduri fac comenzi speaciale pentru romania

Dar toate de mai sus sunt numai chichite, multi sa auzit horror stories de la mine la meet despre alte marci daca chiar sunteti interesati si atunci sa faceti o comparatie intre "problemele" voastre si unele adevarate.

Si in incheiere pentru cei care nu au realizat inca, nu se mai fabrica masini, camioane, TIR-uri de calitate de vreo ~8 ani.

Comment

Working...
                                X