Avarie Presiune Pneuri permanenta

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Avarie Presiune Pneuri permanenta

Salutare.
    Azi am mutat rotile in fata in spate si viceversa. Am plecat de la service,am circulat prin oras putin si seara am scos masina la o plimbare in fara orasului, nici nu parcurg 1 km ca zbang ! Check Tire Pressure !
    Am verificat presiunea cu compresorul din dotare, pe trei roti aveam 2,1 iar pe roata dreapta-spate 2.0 . am umflat si pe aia ,am mers mult si bine, eroarea nu dispare din bord.
    Masina merge perfect drept. Inainte avea tendinta de atrage dreapta,desi verificam presiunea, rotile fiind uzate egal, ma gandeam ca totusi trebuie sa ii verific geometria.
    Azi,dupa rocada rotilor, maisna merge perfect drept, sageata si extrem de lin, nu mai simt in volan rolajul absolut deloc, parca e un RR, insa toata bucuria e distrusa de Warningul ala permanent si inexplicabil.

1. Cum sa fac sa dispara marotul de Pneuri din bord?
    2.Ce poate cauza aparitia warningului?

Citește topicul lui Jack... are un Civic gri(Ón UK) , model nou și a trecut prin aceeași situație.
    Ex: Honda Civic 1.8 i-VTEC

Comment

De cate ori schimbi rotile e necesara resetarea sistemului de detectie e penei. RTFM.

Comment

uite aici pasii care i-am facut eu.

http://www.hondafan.ro/forum/showthr...l=1#post502279

poate si la tine e acelasi meniu, nu stiu asta.

Comment

Urmat si rezolvat, multe multumiri.
          Sunt uimit cat de sensibil e sistemul asta, ca si-a dat seama ca am mutat rotile intre ele,diferenta de diametru fiind probabil de 1-2mm intre cele din fata si cele cele din spate.

Comment

Working...
          X