Schimbare bec pozitie Accord 2007 SSE

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Schimbare bec pozitie Accord 2007 SSE

Salutare!
    Mi s-a ars becul de pozitie pe parte stanga si nu am reusit sa gasesc nicaieri informatii despre cum se schimba.
    A mai schimbat cineva sau exista vreo schema in manual?
    Multumesc anticipat!
    Last edited by nublet; 15-10-12, 02:32.
    Honda Accord SSE 2.0 i-VTEC 2008

http://www.lingshondaparts.com/

cred ca te descurci

Comment

da, sunt 2 capace marisoare (cuprinzi cu toata palma) in dreptul farului, desfaci, si acolo ar trebui sa cauti slotul pentru bec (e relativ simplu); mai greu e cu becul pozitie de pe partea pasager, nu sofer. Acolo e de munca.
      '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
      Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

Comment

Am schimbat eu cu manuta mea in felul urmator :

1) virezi roata in stanga sau dreapta maxim in functie de care parte se cere schimbarea.
        2) se scot in dreptul rotii , la aparatore cele 3 clipsuri de plastic, cele cu nr 23. din ansamblu :

http://www.lingshondaparts.com/honda...&block_03=3081

partea asta sa o faci cu grija, sa nu rupi ceva pe acolo.

3) bagi mana pe langa aripa tragand usor de aparatoare, spre soclul pozitiei, sucesti usor stanga-dreapta, astfel incat sa iasa din soclu
        4) tragi de solcul afara , schimbi becul
        5) reiei operatiunile de montare in ordine inversa (bagat soclu in far, asezat aparatoare, bagat clipsuri)

Simpul de executat, cu atentie la punctul 2.
        Honda Accord - 2006 2.0 Executive

Comment

nu e neaparata nevoie de umblat la aripa . Se poate direct de sub capota. cum ziceam, mai dificil este in partea pasagerului ca trebuie baga mana pe dupa fierataniile alea (trebuie mana de pianist).
          '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
          Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

Comment

Multumesc tuturor. O sa incerc si va anunt ce am reusit

Comment

Am reusit sa imi fac timp sa schimb ambele becuri de pozitie. Cel din partea stanga l-am schimbat direct de sub capota, iar cel din partea dreapta a trebuit sa desfac aparatoarea de plastic pentru ca imi venea peste mana.
              Mufa de la becul de pozitie se afla inspre aripa dupa capacul care acopera becul de faza scurta. Sunt 2 mufe, una neagra si una gri. Cea gri este pentru pozitii si se desface rasucind stanga dreapta pana iese din locas.

Comment

Eu am schimbat ambele becuri de pozitie de sub capota. Primul lucru am indepartat capacele mari gri de la faza scurta iar in partea dreapta, in plus, am scos din suport palnia pe unde bagi apa la spalator parbriz, se scoare simplu tragand spre bord (si nu am "mana de pianist").

Comment

Working...
                X