Accord: Particularitati/Probleme/Bug-uri

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• quiksand
    started a topic Accord: Particularitati/Probleme/Bug-uri

Accord: Particularitati/Probleme/Bug-uri

Noroc tuturor , de curand miam cumparat o honda accord 1993 , motor 2.0 16 valve (2.0 i Es) are o toba borla si 140 de cai cica, are cam 180 de mii de kilometrii , va rog sami spuneti si mie la ce sa ma astept sa cada la ea... sau daca e ok masina spunetinimi si mie sa stiu daca pun bani deoparte de piese)
    Last edited by ticker; 27-01-10, 20:26.

• DU55CNO
    replied
    Salut.
    Recent la accord 2.2 ictdi(2005) sport mi au aparut erorile de abs vsa si /!\ m am dus la service unde am aflat ca ar fi dus senzorul abs de pe fata inclusiv discurile erau duse am profitat de ocazie si am schimbat si ulei+filtre. Cand am fost sa iau masina martorii in bord erau inca prezenti iar mecanicul a zis ca trebuie sa conduc aprox 100 km ca ar trebui sa se inchida si ca aveam sensor logic failure sau error despre care zicea ca nu a mai intalnit . Am facut cam 150 de km doar martorul /!\ a ramas aprins plus un zgomot de metal pe metal infernal la viteze mici. Acuma urmeaza sa ma duc inapoi insa e in vacanta 1 sapt !!!

Leave a comment:

• Radu_Toretto
    replied
    )
    Cum bucuriile vin la pachet, s-a blocat incuietoarea de pe usa soferului. S-a blocat la modul ca bag cheia si nu se mai invarte in nici un sens.
    Cum actuatoarele de pe fata sunt defecte (postul de mai sus), acum pot incuia masina doar din centralizata, usa fata pasager manual din interior, iar usa soferului ramane deschisa, orice as face.
    Daca tot cumpar actuatoare, ce ar trebui sa fac cu usa soferului (yala blocata ...) ?
    Thanks.

Leave a comment:

• rhemyis
    replied
    Mult prea scump, eu am dat pe al meu original vreo 150 lei dar am așteptat vreo doua săptămâni parca, îl comandasem de pe Amazon.com. Buna idee, ia legătura cu bekxy pentru o comanda din Japan dacă nu te grăbești.

Leave a comment:

• ticker
    replied
    Daca vrei originale intreaba-l si pe bekxy

Leave a comment:

• Radu_Toretto
    replied
    Sunt aftermarket.
    De origine le aduce la ¬450 lei bucata.

Leave a comment:

• rhemyis
    replied
    Din întâmplare uitându-mă pe olx am dat de anuntul asta, suna și întreabă, dacă sunt originale prețul este foarte bun dar ma îndoiesc. Eu am pus original pe fata dreapta, sunt disponibile multe chinezării compatibile dar nu știu ce sa zic despre astea, originale găsești pe ebay, Amazon, haparts.pl
    https://www.olx.ro/oferta/actuator-m...d-ID7OLLw.html

Leave a comment:

• Radu_Toretto
    replied
    Salut.
    Ca sa nu mai deschid alt topic, imi trebuie 2 actuatoare pentru usile din fata la Accord 2.0 2005.
    Care ar fi ce-a mai buna varianta ca si pret / calitate ?
    Multumesc.

Leave a comment:

• aalex691
    replied
    Se pare ca dupa ce am schimbat jantele si piulitele intre ele fata-spate nu se mai desfac. Cel putin pana acum. Nu pot neaparat sa ma bucur pt ca singura cauza pt care se desfaceau ar ramane "nepotrivirea" intre piulita si prezon ?!?
    Multumesc inca o data pt raspunsuri si sfaturi.

Leave a comment:

• bogdi12001
    replied
    Problema aceasta exista si la Jeep grand cherokee. Solutia ce am gasito la momentul acela a fost, dupa prima strangere la cuplu specificat faceam 3-4 giratorii si dupa restranse. Daca nu proicedam asa se slabeau.
    Foarte important este ca pe suprafata discului si pe janta unde ele fac contact sa nu existe rugina, vopsea, oxid. Trebuiesc sa fie curate si la jantelede aluminiu eu folosesc o vaselina de la castrol, ceramica parca, iar la cele de tabla merge si vaselina de cupru. A nu se folosi vaselina de cupru la jante de aluminiu pt. ca, cupru cu aluminiu fac reactie.
    Verifica sa nu fie oxidata suprafata jantei unde i-a contact cu discul.
    Last edited by bogdi12001; 17-05-17, 14:03.

Leave a comment:

• aalex691
    replied
    Mda, nici eu nu stiu ce sa ii mai fac.
    Sper sa se desfaca si asa, sa pot restrange cercul de suspecti.
    Referitor la prima varianta, sa fiu singurul caruia i se intampla asta? Doar sa fie vreo problema la fuzeta...
    Cat despre inelele de centrare, voi incerca sa verific cumva si lucrul acesta ( poate este zona de contact deformata ?!?). In volan nu simt nicio vibratie totusi.

Leave a comment:

• LaurB
    replied
    Tare ciudata problema,
    Aberez un pic:
    - din ce zici, problema e pe fata si ma gandesc ca un posibil motiv e ca la frane caldura din fuzeta se transmite in prezon, asta se dilata pe lungime, astfel incat sa se slabeasca prinderea si la vibratii piulita sa inceapa sa se desfaca.
    sau
    - chiar daca e janta originala, neavand inel de centrare, cumva nu se aseaza perfect pe inelul fuzetei(o fi un pic mai mic??) si la vibratii janta nu mai sta perfect pe fuzeta si se desfac suruburile...inca cred ca s-ar simti in volan.

Chiar is curios daca schimbatul jantelor pe spate rezolva ceva.
    Last edited by LaurB; 16-05-17, 07:51.

Leave a comment:

• aalex691
    replied
    Updates:
    Am fost si le-am desfacut + strans la cheie la 110 la o vulcanizare. Dupa o saptamana si aproximativ 400 km doar urban, s-au slabit cate 3-4 atat pe stanga cat si pe dreapta.
    Le-am strans 'la mana', iar dupa un drum IS-SV s-au slabit doar pe stanga vreo 3. Strans 'la mana' iar, retur SV-IS, slabite pe dreapta 3.
    Am fost astazi si am schimbat jantele si prezoanele intre ele fata-spate, poate asa identific problema.
    Multumesc inca o data pt raspunsuri.

Leave a comment:

• wolfydRg
    replied
    Acum ca tot ati zis si la mine mi s-au desfacut 2 bucati. Efectiv am mers in 3 fara sa stiu. De strans am strans sigur bine. Patit asta acum 2-3 ani. Intre timp am schimbat discurile pe spate si nu sa mai manifestat. Ce a fost sincer nu stiu. Am pus asta pe carca sutilor, am zis ca vor sa ma faca de janta.

Leave a comment:

• ticker
    replied
    Nu, OEM e fara inel de centrare

Leave a comment:

Working...
X