Accord: Particularitati/Probleme/Bug-uri

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by gab1 View Post
    eu din cate am inteles catalizatoarele astea sport sau hiflow cum le-o mai zice au mai putine celule/cm2 decat cele OEM, deci nu prea cred ca masina va mai respecta norma euroX... daca imi aduc bine aminte astea au pana in 200cel/cm2 fata de 6-800cel/cm2. si de asta probabil sunt mult mai ieftine. eu sunt curios daca se trece testul de poluare cu ele
    distantierul ala muta senzorul de O2 mai departe traseul gazelor de evacuare, pacalindu-l astfel ca ,catalizatorul "isi face treaba".
    daca se trece itpul cu ele cred ca isi merita efortul, daca nu... mai bine pui o teava simpla in loc de cat si stii o treaba
    Eu am teava goala/simpla ... si NU ies noxele la ITP

    Catalizatorul sport e un fel catar = nici cal nici magar, dar contine cuvantul SPORT

    PS: de cate celule e cel pe care l-ai montat pe masina?

    Comment


    • Andrei si nu ti se aprinde martorul in bord daca nu ai decat teava ? Cum ai rezolvat problema?
      Honda Accord Type S 2.4 190 CP, Touareg 3.0 V6 240 CP
      epitesti.ro
      anunturi.epitesti.ro

      Comment


      • Originally posted by S O R I N View Post
        Andrei si nu ti se aprinde martorul in bord daca nu ai decat teava ? Cum ai rezolvat problema?
        Are distantier. Ai detalii la mine pe topicul masinii, sau daca vrei pe privat sa nu se supere nimeni

        Comment


        • De cateva saptamani am observat un "fenomen" destul de ingrijorator la Accord-ul meu si anume la bracarea pe loc sau in usoara miscare a masinii se aude un scartait, un zgomot ca de cauciuc strivit (nu stiu cum sa il descriu mai bine). Nu este vorba de frecarea anvelopelor de asfalt, desi am sperat sa fie asta. Am ascultat cu atentie si nu pare sa vina din interior, de la volan, dar nici nu pot localiza exact zgomotul.
          Masina raspunde ca si pana acum la comenzile volanului si nu prezinta alte simptome.
          Are cineva idee ce poate fi?
          '15 Honda Accord 2.0 M/T Executive, Graphite Luster Metallic
          '13 Suzuki Swift 1.2, 94CP
          "Religion is a symptom of irrational belief and groundless hope."
          Gregory House

          Comment


          • Originally posted by sorinu View Post
            De cateva saptamani am observat un "fenomen" destul de ingrijorator la Accord-ul meu si anume la bracarea pe loc sau in usoara miscare a masinii se aude un scartait, un zgomot ca de cauciuc strivit (nu stiu cum sa il descriu mai bine). Nu este vorba de frecarea anvelopelor de asfalt, desi am sperat sa fie asta. Am ascultat cu atentie si nu pare sa vina din interior, de la volan, dar nici nu pot localiza exact zgomotul.
            Masina raspunde ca si pana acum la comenzile volanului si nu prezinta alte simptome.
            Are cineva idee ce poate fi?
            Verifica lichidul de Servo, eventual schimba-l, si cu ocazia asta verifica si pompa. Acelasi simptom l-am avut la A4 anu sta, si saraca nu mai avea lichid deloc S-a rezolvat prin schimbarea lichidului...

            Comment


            • Originally posted by sorinu View Post
              De cateva saptamani am observat un "fenomen" destul de ingrijorator la Accord-ul meu si anume la bracarea pe loc sau in usoara miscare a masinii se aude un scartait, un zgomot ca de cauciuc strivit (nu stiu cum sa il descriu mai bine). Nu este vorba de frecarea anvelopelor de asfalt, desi am sperat sa fie asta. Am ascultat cu atentie si nu pare sa vina din interior, de la volan, dar nici nu pot localiza exact zgomotul.
              Masina raspunde ca si pana acum la comenzile volanului si nu prezinta alte simptome.
              Are cineva idee ce poate fi?
              Ha! Exact la fel face şi la mine. De vreo 2, 3 săptâmâni şi din când în când. Destul de rar. Lichid de servo este! Cel original. Maşina are 2 ani şi 25000km. Ce o fi?

              La mine a apărut după ce băieţii de la spălătorie au reuşit să găsească clema de reglat volanul. Când m-am urcat în maşină volanul era ”căzut”. Probabil au şters şi cu cârpa pe acolo... totuşi nu pot să zic dacă e din interior sau nu.
              Honda Accord 2.0, Elegance, Blueish Silver

              Comment


              • Originally posted by alexmohora View Post
                Ha! Exact la fel face şi la mine. De vreo 2, 3 săptâmâni şi din când în când. Destul de rar. Lichid de servo este! Cel original. Maşina are 2 ani şi 25000km. Ce o fi?

                La mine a apărut după ce băieţii de la spălătorie au reuşit să găsească clema de reglat volanul. Când m-am urcat în maşină volanul era ”căzut”. Probabil au şters şi cu cârpa pe acolo... totuşi nu pot să zic dacă e din interior sau nu.
                Si eu am semnalat cu ceva vreme in urma aceeasi chestiune...numai la bracarea volanului pe loc spre stanga...este destul de suparator.
                Daca se gaseste o rezolvare, rog dati-mi si mie de semn...
                In rest la 48000 km masina se comporta ok...si ar mai fii bucsa de priza directa de care am mai amintit in posturile anterioare, care genereaza TOT la plecarea de pe loc niste zgomote foarte neplacute...recunosc vis a vis de aceasta problema exista rezolvare, cei de la Asko au reperat destul de repede cauza...numai ca trebuie sa la o zi masina la ei si nu prea imi da mana sa fac asta, utilizand-o zilnic.
                “ Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi.”Soichiro Honda

                Comment


                • Aud si eu un mic scartait cand volanul e la dreapta maxim. Mi-e frica sa nu fir caseta de directie... Mai am garantie pana in februarie...

                  @Schumi: Detaliaza te rog treaba cu priza directa. Si eu aud la plecari foarte usoare un zgomot (scartait) usor, ca si cum o tabla ar atinge ceva pe acolo... Traiam cu impresia ca asa a facut mereu... dar totusi e suparator zgomotul...
                  '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                  Comment


                  • Azi pe la ora 20.30 pe A1 spre intrare in Bucuresti un Accord Tourer (B 30 AHO, daca am retinut bine) pe platforma Nu am vazut sa fie lovit.
                    Stie cineva ce a patit?
                    Imi cer scuze ca am postat aici - am considerat ca e locul potrivit
                    Astra H, 1.6 Twinport

                    Comment


                    • Problema cu scartaitul o am si eu.Face mai mult la bracare volanului spre stanga si se manifeste doar cand masina stationeaza.

                      Comment


                      • Inca astept raspunsul de la Schumi. Poate vede intre timp si imi explica si mie care e treaba cu priza directa...

                        @vvede: AHO e numarul masinilor de la ASKO, probabil o transportau undeva, nu cred sa fie vreo problema la mijloc...
                        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                        Comment


                        • Originally posted by sorinu View Post
                          De cateva saptamani am observat un "fenomen" destul de ingrijorator la Accord-ul meu si anume la bracarea pe loc sau in usoara miscare a masinii se aude un scartait, un zgomot ca de cauciuc strivit (nu stiu cum sa il descriu mai bine). Nu este vorba de frecarea anvelopelor de asfalt, desi am sperat sa fie asta. Am ascultat cu atentie si nu pare sa vina din interior, de la volan, dar nici nu pot localiza exact zgomotul.
                          Masina raspunde ca si pana acum la comenzile volanului si nu prezinta alte simptome.
                          Are cineva idee ce poate fi?
                          Mai gasiti discutii despre fenomenul asta la http://www.hondafan.ro/forum/showthread.php?t=8044
                          Colegul a schimbat caseta de directie pe garantie.

                          LE: Sorry, acum am vazut ca ati postat si acolo
                          Accord 2009 2.4 M/T White Pearl ex Accord 2009 2.4 A/t Black Pearl
                          http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=193

                          Comment


                          • Originally posted by Xander View Post
                            @Schumi: Detaliaza te rog treaba cu priza directa. Si eu aud la plecari foarte usoare un zgomot (scartait) usor, ca si cum o tabla ar atinge ceva pe acolo... Traiam cu impresia ca asa a facut mereu... dar totusi e suparator zgomotul...
                            Eu am avut asta, si era o bucsa la rulmentul din ambreiaj. S-a schimbat cu succes pe garantie, dar a durat o zi pt ca a trebuit data jos cutia de viteze pentru aceasta operatiune.

                            Comment


                            • Nasol... Si eu suspectam tot ambreiajul... A mea mai are garantie pana in feb. 2010 deci trebuie sa fiu atent la astea sa nu le repar pe bani dupa...

                              Totusi ce e priza directa?
                              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                              Comment


                              • Originally posted by Xander View Post
                                Aud si eu un mic scartait cand volanul e la dreapta maxim. Mi-e frica sa nu fir caseta de directie... Mai am garantie pana in februarie...

                                @Schumi: Detaliaza te rog treaba cu priza directa. Si eu aud la plecari foarte usoare un zgomot (scartait) usor, ca si cum o tabla ar atinge ceva pe acolo... Traiam cu impresia ca asa a facut mereu... dar totusi e suparator zgomotul...
                                Pe scurt.....a inceput cam dupa 20000km...se aude la plecarea de pe loc....nu tot timpul ci numai cand sincronizezi acc cu ambreiajul intr-un anumit fel...
                                Este un zgomot destul de suparator, uneori se aude destul de tare, incat atrag atentia celor din jur...
                                Practic zgomotul respectiv poate fi comparat cu cel produs de o curea de alternator care patineaza pe fulie, nu stiu ceva de genul asta...un scartait metalic...
                                Initial ma gandeam sa nu fie probleme cu discul de ambreiaj...dar se pare ca nimic din toate astea...vorbind cu cei de la Asko, au identificat ca fiind o "busca de priza directa" care se inlocuieste inteleg destul de "repede" daca esti dispus sa lasi masina pentru 1 zi la service...operatiunea de montare-demontare se pare ca ar dura mai mult...
                                Am inteles ca trebuie sa dea cutia de viteze jos...nu am luat mai multe detalii...nu stiu poate intr-un final o sa ma duc sa o schimb, devine insuportabil

                                P.S. Imi pare rau de intarzierea cu care a venit raspunsul ......sper sa te ajute...
                                Last edited by Schumi; 05-10-09, 23:26.
                                “ Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi.”Soichiro Honda

                                Comment

                                Working...
                                X