Accord: Particularitati/Probleme/Bug-uri

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce-ti bati capul, la nevoie iti iei un sistem cu mp3 si DVD de 3 ori mai util si de 2 ori mai ieftin decat l-ai inlocui cu unul original.
    Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

    Comment


    • scuze de off topic dar nu are rost sa deschid un topic nou pt ce vreau sa intreb:

      are cineva idee ce dimensiuni (diametrul) are tip-ul (capul de toba) de la CL7?
      abia la revizia trecuta am observat ca a mea nu (mai) are tip-ul original. tind sa cred ca asa a venit, iar eu nu am observat pana acum asa ca vreau sa-mi cumpar un cap de toba after market ca ala original costa vreo 70euro la Asko
      '15 Honda Accord 2.0 M/T Executive, Graphite Luster Metallic
      '13 Suzuki Swift 1.2, 94CP
      "Religion is a symptom of irrational belief and groundless hope."
      Gregory House

      Comment


      • Originally posted by Rumburak View Post
        Ce-ti bati capul, la nevoie iti iei un sistem cu mp3 si DVD de 3 ori mai util si de 2 ori mai ieftin decat l-ai inlocui cu unul original.
        Cam tarzior dar asta e ... daca s-ar potrivi vreunul la Accord 2003-2008 mi-asi lua, dar pana acum nu prea am vazut sa aiba cineva de vanzare asa ceva. Stii doar ca eram interesati amandoi de oferta lui music9 (parca asa il cheama....)
        '08 Honda Legend Graphite Pearl 3.5 A/T
        Ex. Accord '06 2.0 M/T ES Silver
        The power of dreams

        Comment


        • nu stie nimeni ce dimensiuni trebuie sa aiba capul de toba (tip-ul) la CL7 ?!
          '15 Honda Accord 2.0 M/T Executive, Graphite Luster Metallic
          '13 Suzuki Swift 1.2, 94CP
          "Religion is a symptom of irrational belief and groundless hope."
          Gregory House

          Comment


          • stai un pic, cum nu mai are tip-ul? nu-l are deloc? e altul? poti pune o poza?

            nici tip-urile aftermarket (daca nu sunt vreo panarama care sa-ti rugineasca in 2 luni) nu cred ca sunt mai putin de 50 euro... Nu stiu dimensiunile, din pacate...
            2006 Accord CL7 2.0 MT

            Comment


            • nu-l are deloc. adica e doar teava tobei singurica asa si dezbracata
              eu am gasit tip-uri Borla din inox la aprox 80-90RON, dar nu ma pot risca sa cumpar fara sa stiu de ce dimensiuni am nevoie
              '15 Honda Accord 2.0 M/T Executive, Graphite Luster Metallic
              '13 Suzuki Swift 1.2, 94CP
              "Religion is a symptom of irrational belief and groundless hope."
              Gregory House

              Comment


              • Originally posted by sorinu View Post
                nu-l are deloc. adica e doar teava tobei singurica asa si dezbracata
                eu am gasit tip-uri Borla din inox la aprox 80-90RON, dar nu ma pot risca sa cumpar fara sa stiu de ce dimensiuni am nevoie
                Ia tipsul in mana, du-te la masina, si fa proba

                Comment


                • l-am gasit de cumparat on-line, deci nu prea am cum sa-l iau in mana pana nu il platesc...
                  '15 Honda Accord 2.0 M/T Executive, Graphite Luster Metallic
                  '13 Suzuki Swift 1.2, 94CP
                  "Religion is a symptom of irrational belief and groundless hope."
                  Gregory House

                  Comment


                  • Originally posted by sorinu View Post
                    l-am gasit de cumparat on-line, deci nu prea am cum sa-l iau in mana pana nu il platesc...
                    Cand ai zis Borla, m-am gandit ca ai vazut intr-un magazin, sau la vre-un dealer, ca la noi toate magazinele de piese auto sau reprezentantele au tipsuri si tobe borla. De asta nu era greu de vrajit un vanzator sa il dea la o proba pana afara in fata magazinului... Si dupa ce ai aflat dimensiunea ... il cumperi de unde vrei ... de pe net ...

                    Comment


                    • Originally posted by sorinu View Post
                      l-am gasit de cumparat on-line, deci nu prea am cum sa-l iau in mana pana nu il platesc...
                      Vad doua rezolvari mai bune in cazul tau:
                      1) intrebi colegii de pe forum care si-au schimbat finalele si sunt dispusi sa-ti cedeze "tip"-ul original
                      2) mergi la un atelier, iti alegi un "tip" pe gustul tau si il sudezi. Asa te asiguri si ca o sa ramana acolo ...
                      Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

                      Comment


                      • am observat ca de la un timp nu fuge mai mult de 220km/h pe care ii atinge destul de greu
                        si tot de la un timp consuma mai mult indiferent de stilul de condus,iar tobele sunt destul de afumate
                        s-a aprins si check engine si se pare ca ar fi catalizatorul infundat..
                        masina e 2.4 a/t 97.000km
                        acum ma bate ideea unui catalizator sport magnaflow care pare destul de ieftin (100eur fata de 1.200eur cataliz original) si as vrea sa aflu daca si-a mai pus cineva pe aici?
                        soferia este mai inselatoare decat viata..

                        Comment


                        • am rezolvato pana la urma,catalizatorul era de vina.

                          se pare ca este compus din 2 elemente filtrante puse unul langa celalalt in aceeasi carcasa si care s-au spart la partea din mijloc unde este amplasata sonda lambda

                          am optat pentru catalizator sport cu insertii metalice si daca ar fi sa ma iau dupa spusele vanzatorului nu se va mai umbla la el vreodata
                          johnwst
                          Senior Member
                          Last edited by johnwst; 12-08-09, 22:12.
                          soferia este mai inselatoare decat viata..

                          Comment


                          • L ai montat ? Se aprinde vreun martor in bord ? Se aude mai grav sunetul de toba ? E special pt honda sau e universal ? Cat a costat ?
                            Honda Accord Type S 2.4 190 CP, Touareg 3.0 V6 240 CP
                            epitesti.ro
                            anunturi.epitesti.ro

                            Comment


                            • sunetul e la fel
                              catalizatorul e universal dar pe marimi diferite in functie de cilindreea motorului.
                              baietii care l-au montat au pus un distantier la sonda lambda tocmai pentru a fi siguri ca nu va da erori vreodata
                              ca pret 650 cataliz + 180 manopera + 70 cinstea baietilor total 900 ron
                              soferia este mai inselatoare decat viata..

                              Comment


                              • eu din cate am inteles catalizatoarele astea sport sau hiflow cum le-o mai zice au mai putine celule/cm2 decat cele OEM, deci nu prea cred ca masina va mai respecta norma euroX... daca imi aduc bine aminte astea au pana in 200cel/cm2 fata de 6-800cel/cm2. si de asta probabil sunt mult mai ieftine. eu sunt curios daca se trece testul de poluare cu ele
                                distantierul ala muta senzorul de O2 mai departe traseul gazelor de evacuare, pacalindu-l astfel ca ,catalizatorul "isi face treaba".
                                daca se trece itpul cu ele cred ca isi merita efortul, daca nu... mai bine pui o teava simpla in loc de cat si stii o treaba
                                ...and saw under the sun, that the race is not to the swift, nor the battle to the strong, neither does bread come to the wise, nor wealth to men of understanding, nor yet favour to men of skill; but time and chance happen to them all.

                                Comment

                                Working...
                                X