Accord: Particularitati/Probleme/Bug-uri

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Urata treaba! Iasiul ala a fost praf la drumuri de cand il stiu! Traiasca garantia, totusi!
    Ce este TOTUL? Nimic... Dar NIMICUL?... Totul este!... Pentru ca din Nimic se naste Totul!...
    ... mi s-a parut interesant, d-aia am si scris-o aici...

    www.astrocafe.ro! Aruncati o privire acolo! S-ar putea sa va inspire!

    Comment


    • ei,de un an maxim 2 e varza!nu e chiar asa de varza dintotdeauna!dar vb ta,traiasca garantia! :lol:
      ex CL7 AT 2006
      CN1 Sport 2005
      KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

      "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

      Comment


      • am observat de mult timp mai ales dimineata la plecarea de pe loc ca dupa cativa metri se aude brusc o troznitura scurta undeva de jos din fata,iar asta se intampla o singura data,desi apoi oricat as manevra masina nu se mai aude nimic.
        din cate mi-am dat seama fenomenul apare cu motorul si cutia rece si la cateva secunde dupa ce trece in vit a doua..
        soferia este mai inselatoare decat viata..

        Comment


        • Este un self test al sistemului VSA - ai sa observi ca se întâmplă fix la o anumită viteză (cam 18km/h)

          S-a mai discutat pe undeva...
          Honda Accord 2.0, Elegance, Blueish Silver

          Comment


          • Salutare tuturor,

            Am si eu o mica problemuta....la plecarea de pe loc, am observat ca se intampla numai la accelerarile usoare, apare un zgomot ciudat parca ar patina o curea, nu stiu nu ma pricep prea bine, de aceea apelez la voi, poate a mai avut cineva problema asta.
            Stiu ca poate ar fi normal sa fac o vizita la service.....
            “ Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi.”Soichiro Honda

            Comment


            • Si la mine e acelasi simptom (la Accord). E pe lista la urmatoarea vizita la Service (mi s-a stricat si mufa de 12V din cotiera dar parca nu merita deplasarea pina la Service).

              Mie mi se pare ca e de la ambreiaj, parca ar patina putin. Si parca e doar cind e rece masina, dupa citiva km parca nu se mai intimpla
              Honda Civic 2012 1.8 Executive + Navy M/T, Infiniti FX35 2007, ex-Honda Accord 2006 2.0 ES M/T, ex-Honda CR-V 2007 2.0 Elegance M/T,
              Externalizare IT | Solutii Resurse Umane | BPM Software

              Comment


              • 90.000km si a inceput sa-mi troncane accord-ul pe fata, da' se aude ceva si din spate dreapta de ceva timp.
                ma asteptam totusi sa tina mai mult ca doar e legenda fiabilitatii si am ferito cat am putut de rele..
                soferia este mai inselatoare decat viata..

                Comment


                • Daca e vorba de "bucsaraie" poate fi si S Klasse si tot nu o sa tina prea mult... Acum depinde si ce troncane si pe unde, unele se pot rezolva, la altele le dai de capat mai greu...
                  '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                  sigpic

                  Comment


                  • Ţin să te contrazic pentru că e binecunoscută tendinţa forumiştilor de a ”menaja” punctele slabe ale Hondelor.

                    Deci dacă-ţi troncăne la 90.000 km în condiţiile în care ai mers cu grijă cu maşina şi ai întreţinut-o corespunzător înseamnă că legendara fiabilitate nu se aplică. Spun asta pt. că troncănit înseamnă deja foarte uzat.

                    Asta su S Klasse... eu am avut Cielo cu 125.000km când l-am dat şi nu a troncănit/bătut/vibrat nimic nimic - toate piesele originale (bucşe pivoţi amortizoare etc).

                    Ce a trebuit schimbat pe la 100.000 au fost: discurile faţă şi etrieri faţă (pentru că etrierul dreapta se bloca).
                    Honda Accord 2.0, Elegance, Blueish Silver

                    Comment


                    • Hai sa o luam asa... la Laguna 2 i-am schimbat o bucsa fata la 15.000 km

                      Acum are 40.000 km si e la tata si trebuie schimbate si bucsele din spate (plus ca s-au mai schimbat abele din fata inca odata)...

                      Deci repet, troncaneli de la plastice - asta nu e bine; troncaneli de la "consumabile" - se mai pot accepta.

                      Oricum daca e sa o luam asa cred ca la urmatoarea revizie o sa schimb ceva si la Civic ca uneori troncane puntea spate.
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • Salutare, am ajuns la 26000km si mi s-au cam dus placutele de frana si pe fata si pe spate. O sa-mi fac o programare la Asko si pentru revizie dar as vrea sa-mi iau eu placutele. Voi ce placute ati pus, ce-mi recomandati pentru un Accord 2.0 din 2007?

                        Thx
                        Boggyman
                        ACCORD 2.0i-VTEC Executive M/T NightHawk BlackPear-2007!
                        CBR 600F4i Red-2005!

                        Comment


                        • CDplayer mort, nu mai citeste nici un CD. Se schimba pe garantie fara probleme, dar totusi masina nu are 2 ani inca , si doar 37.000km

                          Comment


                          • daca umbli cu parjoale de cd-uri!!!la h-audi nu se intampla asta domle'
                            ex CL7 AT 2006
                            CN1 Sport 2005
                            KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                            "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                            Comment


                            • Originally posted by razvan p. View Post
                              daca umbli cu parjoale de cd-uri!!!la h-audi nu se intampla asta domle'
                              Da.... CD-urile is de vina, razvan stieeee ))) Oricum s-a pus si CD original si degeaba ))

                              Important e ca intra pe garantie si se inlocuieste. Eu CD folosesc doar la drum lung, deci a si fost menajat, sa ii spunem asa.

                              Cat despre Haudi, chit ca nu vad legatura facuta de tine.... am vazut si cu 400.000km si le mergea perfect CD-ul (asta asa ca sa nu aberezi degeaba).

                              Comment


                              • Ma bagati in boale ...eu nu mai am garantie
                                Oare cat o costa o chestiune din aia ?
                                '08 Honda Legend Graphite Pearl 3.5 A/T
                                Ex. Accord '06 2.0 M/T ES Silver
                                The power of dreams

                                Comment

                                Working...
                                X