Accord: Particularitati/Probleme/Bug-uri

Collapse
This is a sticky topic.
X
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• BlackMagic
    replied
    Ok, inseamna ca nu am de ce sa imi fac probleme; oricum, la prima vizita in service pentru revizia intermediara, fac si o verificare a articulatiilor, sa fiu cu sufletul impacat 100%

Leave a comment:

• andreicsa
    replied
    Cu bucsa de la rulment s-a lamurit toata lumea sper ... e floare la ureche.

Zgomote la Accord .... da , comparativ cu Audi sunt. Asa e Honda mai zgomotoasa datorita suspensiei , a placutelor de frana etc. Plus ca Audi e mai bine antifonat. Eu cand ma dau jos din Honda si ma sui in A4 am senzatia ca mi s-au infundat urechile ))

Suspensia de pe Accord si cea de pe A4/A6 modelul respectiv sunt diferite. Din ce am mai vb cu unu altul din domeniu, cea de pe Audi este mai silentioasa, in timp ce cea de Honda mai rezistenta in timp.

Leave a comment:

• sss
    replied
    Buna asta cu TRACTORASUL ! Imi place !
    legat de directie am 82k km si n-am schimbat nimic !
    Cand sant cu rotile de vara care au talonul mai ingust ,poate intradevar masina e un pic prea rigida si simte toate denivelarile dar nu inseamna ca e dusa suspensia !

Leave a comment:

• primus
    replied
    Originally posted by Xander View Post
    Nu ne facem probleme maestre, dar imi place sa stiu ce are masina cand ma duc in service, ca sa evit datul cu parerea etc. Asta in cazul in care a mai avut cineva problema respectiva, altfel...
    scuze multe, n-am fost atent la topic o perioada si chiar n-am priceput ce era cu priza directa. fix asta am patit si eu si un amic imi spunea ca la el la Cielo si de fapt la toate Daewoo se auzea (cam) asa din cauza curelei de accesorii. ei bine, in service Andrei de la ATI mi-a zis ca e vorba de bucsa de la rulmentul de ambreiaj si ca dureaza o zi operatiunea de schimbare pentru ca e mult de demontat/montat. imi amintesc, am ajuns pe la 9 si ceva cand aveam programarea si mi-a spus ca nu mai poate sa faca nimic in ziua aia asa ca m-a reprogramat - bine ca nu m-a si injurat

referitor la zgomote, am si eu niscaiva si poate partial din pricina drumurilor superbe (NOT!) din Iasi. le-oi investiga pe final de garantie...

Leave a comment:

• ciprian75
    replied
    Poate l-au indus in eroare amortizoarele/suspensia mai zgomotoase ...
    Oricum la A6 ala, din cauza motorului de tractoras nu mai aude nika

Leave a comment:

• BlackMagic
    replied
    Ca tot suntem la capitolul de probleme, a avut cineva probleme pana acum cu articulatiile (bucsi, pivoti)? Daca da, cam pe la ce km?
    Mai zilele trecute s-a urcat un amic la mine in masina si mi-a zis cum ca "se vede ca e masina de serviciu" pt ca boncane (chiar nu e masina de serviciu )
    El facea comparatia cu un Audi A6 din seria veche.

Acum, eu cred ca as fi sesizat bataile din articulatii; e clar ca masina la 68k km nu mai e la fel de legata ca in prima zi, dar nici nu mi se pare ca "bate" pe drum denivelat din cauza articulatiilor, ci mai degraba alte zgomote provocate de placute, chestii prin portbagaj, etc.

Insa, m-a cam pus pe ganduri, si n-as vrea sa dau banii aiurea pe niste articulatii noi, daca nu e cazul, iar la revizia de 60k nu mi-au spus nimic baietii de la Asko cum ca ar fi ceva in neregula...

Leave a comment:

• Xander
    replied
    Nu ne facem probleme maestre, dar imi place sa stiu ce are masina cand ma duc in service, ca sa evit datul cu parerea etc. Asta in cazul in care a mai avut cineva problema respectiva, altfel...

Leave a comment:

• andreicsa
    replied
    Va da jos cutia de viteze, va schimba bucsa de la rulment ambreiaj si gata. E simplu ... nu va mai faceti probleme. Toata operatiunea dureaza 5-6 ore Succese!

Leave a comment:

• Xander
    replied
    Asta am si eu... Un mic zgomot ca de curea care patineaza. Tot la plecarea de pe loc usoara, lejera... O sa ma duc la Asko in curand! Merci!

Leave a comment:

• Schumi
    replied
    Aud si eu un mic scartait cand volanul e la dreapta maxim. Mi-e frica sa nu fir caseta de directie... Mai am garantie pana in februarie...

@Schumi: Detaliaza te rog treaba cu priza directa. Si eu aud la plecari foarte usoare un zgomot (scartait) usor, ca si cum o tabla ar atinge ceva pe acolo... Traiam cu impresia ca asa a facut mereu... dar totusi e suparator zgomotul...
    Pe scurt.....a inceput cam dupa 20000km...se aude la plecarea de pe loc....nu tot timpul ci numai cand sincronizezi acc cu ambreiajul intr-un anumit fel...
    Este un zgomot destul de suparator, uneori se aude destul de tare, incat atrag atentia celor din jur...
    Practic zgomotul respectiv poate fi comparat cu cel produs de o curea de alternator care patineaza pe fulie, nu stiu ceva de genul asta...un scartait metalic...
    Initial ma gandeam sa nu fie probleme cu discul de ambreiaj...dar se pare ca nimic din toate astea...vorbind cu cei de la Asko, au identificat ca fiind o "busca de priza directa" care se inlocuieste inteleg destul de "repede" daca esti dispus sa lasi masina pentru 1 zi la service...operatiunea de montare-demontare se pare ca ar dura mai mult...
    Am inteles ca trebuie sa dea cutia de viteze jos...nu am luat mai multe detalii...nu stiu poate intr-un final o sa ma duc sa o schimb, devine insuportabil

P.S. Imi pare rau de intarzierea cu care a venit raspunsul ......sper sa te ajute...
    Last edited by Schumi; 05-10-09, 22:26.

Leave a comment:

• Xander
    replied
    Nasol... Si eu suspectam tot ambreiajul... A mea mai are garantie pana in feb. 2010 deci trebuie sa fiu atent la astea sa nu le repar pe bani dupa...

Totusi ce e priza directa?

Leave a comment:

• andreicsa
    replied
    @Schumi: Detaliaza te rog treaba cu priza directa. Si eu aud la plecari foarte usoare un zgomot (scartait) usor, ca si cum o tabla ar atinge ceva pe acolo... Traiam cu impresia ca asa a facut mereu... dar totusi e suparator zgomotul...
    Eu am avut asta, si era o bucsa la rulmentul din ambreiaj. S-a schimbat cu succes pe garantie, dar a durat o zi pt ca a trebuit data jos cutia de viteze pentru aceasta operatiune.

Leave a comment:

• cata_mahu
    replied
    Originally posted by sorinu View Post
    De cateva saptamani am observat un "fenomen" destul de ingrijorator la Accord-ul meu si anume la bracarea pe loc sau in usoara miscare a masinii se aude un scartait, un zgomot ca de cauciuc strivit (nu stiu cum sa il descriu mai bine). Nu este vorba de frecarea anvelopelor de asfalt, desi am sperat sa fie asta. Am ascultat cu atentie si nu pare sa vina din interior, de la volan, dar nici nu pot localiza exact zgomotul.
    Masina raspunde ca si pana acum la comenzile volanului si nu prezinta alte simptome.
    Are cineva idee ce poate fi?
    Mai gasiti discutii despre fenomenul asta la http://www.hondafan.ro/forum/showthread.php?t=8044
    Colegul a schimbat caseta de directie pe garantie.

LE: Sorry, acum am vazut ca ati postat si acolo

Leave a comment:

• Xander
    replied
    Inca astept raspunsul de la Schumi. Poate vede intre timp si imi explica si mie care e treaba cu priza directa...

@vvede: AHO e numarul masinilor de la ASKO, probabil o transportau undeva, nu cred sa fie vreo problema la mijloc...

Leave a comment:

• Bogdan_is
    replied
    Problema cu scartaitul o am si eu.Face mai mult la bracare volanului spre stanga si se manifeste doar cand masina stationeaza.

Leave a comment:

Working...
X