Accord: Particularitati/Probleme/Bug-uri

Collapse
This is a sticky topic.
X
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• cred ca poate fii doar senzorul de temperatura al aerului din admisie
    daca e mai rece aerul inseamna ca e mai dens si atunci da comanda la ECU sa bage mai multa benzina
    Vtec Junkie B16a2.

Comment

• e un fel de "debitmetru"

Comment

• Deci "termometrul" e un fel de "debitmetru" :lol: Da, se poate spune si asa... in fond sunt niste "xxxxmetre".
        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

Comment

• .... si uite asa am ajuns sa trebuiask sa skimb garnitura de chiulasa si cea de la baia de ulei , e nevoie sa o skimb si pe cea de la capacul culbutorilor?

Comment

• dar ce s-a intamplat de trebuie schimbata garnitura ?
            Vtec Junkie B16a2.

Comment

• pierde ulei .. nu mult ... dar sunt vechi . si pierde pe la chiulasa sau pe la baia de ulei , cel mai probabil pe la chiulasa...

Comment

• Ce ulei imi recomandati pentru skimb la motor , la cutie si ce antigel pentru cel de antigel... ? plss va rog mult

Comment

• bagi ulei de cat de tine buzunarul
                  daca ai bani baga Castrol RS 10w60 / Selenia 10W60 / MObil 1 5w40
                  daca n-ai bani atunci baga Mobil 1 semi-sintetic 10w40
                  ulei de cutie de care o fii si antigel la fel
                  Vtec Junkie B16a2.

Comment

• am o cutie de ulei in portbagaj.... un bidon dala de 1L , scrie ULEI DE TRANSMISIE) e buna ala? , da cel full sintetic, nu e pt modelu asta?

Comment

• Quicksand, fii atent:
                      La motor, baga Mobil1 5W40 - "fully synthetic". Trebuie sa iei si un filtru de ulei.
                      La cutie bagi tot ulei de motor (in afara cazului in care nu faci rost de Honda MTF = Manual Transmission Fluid), dar asta nu trebuie sa fie neaparat "fully synthetic" (de ex. poti sa bagi Mobil1 10W40). Nu pui ulei de transmisie la cutie! :!:
                      Antigel, nu stiu, ia si tu unul mai strainesc si nu asa de ieftin. Vezi sa ti-l dozeze bine mecanicul, sa nu-ti inghete la iarna!
                      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

Comment

• mah unu a zis intrun fel ,tu intrun fel... mai astept parerea altuia... sa bag ulei FULL SINTETIC la motor, si la cutie tot ulei de motor?

Comment

• Da, exact asa e. Daca esti curios, du-te la un vanzator serios de uleiuri si spune-i sa se uite in carte ce fel de ulei se recomanda la masina ta. Ai sa vezi ca se recomanda ulei de motor.

Comment

• Originally posted by quiksand
                            mah unu a zis intrun fel ,tu intrun fel... mai astept parerea altuia... sa bag ulei FULL SINTETIC la motor, si la cutie tot ulei de motor?
                            baga antigel si la motor , sa fii sigur de o treaba !
                            Vtec Junkie B16a2.

Comment

• frate nu te supara , da teai cam contrazis cu delphi, ala zice baga full syuntetic, tu zici baga semi, ala zice nu baga ulei de nuj care la cutie , baga de motor,....nu vreau sa va iau la misto frate.. da... asa e cand ejti la inceput

Comment

• quicksand, cioli face misto de tine :lol: :lol: nu baga antigel la motor :lol: :lol: (poate doar la spalatorul de parbriz :lol: :lol: - acum fac eu misto). La motor poti sa bagi orice fel de ulei, sintetic, semi-sintetic, sau mineral, cum vrei tu (am vazut ca si Petrom vinde ulei de motor). Acuma, uita-te si tu ca sunt niste topicuri pe tema uleiului de motor la Honda - Tehnica, si mai uita-te si la ce fel de ulei si-a pus Cioli la ultimul schimb :wink:. La Carpati Motor la Service iti recomanda Mobil1 5W40 (fully-synthetic)
                                Apropos de cutie, daca nu crezi pe cineva care stie, treaba ta. Intreaba la Service la Carpati Motor, la Asko, unde gasesti pe cineva care se pricepe la Honda. Si daca vii la intalnirea de sambata viitoare si nu uit, iti aduc o copie din manualul Honda.
                                And quicksand, please do not reffer to me as "ala". . Thank you for your understanding.

Comment

Working...
                                X