Accord: Particularitati/Probleme/Bug-uri

Collapse
This is a sticky topic.
X
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• judge
    replied
    god i hate (h8) his typing...

Leave a comment:

• quiksand
    replied
    cum frate am de skimbat 2?:d arata la fel aman2?

Leave a comment:

• Delphi
    replied
    ...and Quicksand: This is a direct order. :lol:

Leave a comment:

• Guest's Avatar
    Guest replied
    Confirm, Vali si d-l Stelian de la service Carpati fac treaba foarte buna. :wink: Quiksand, te duci acolo, vb cu unul dintre ei, le spui care e problema si iti faci o programare. :wink:

Leave a comment:

• Delphi
    replied
    M-am interesat si treaba sta asa: rolele se schimba daca atunci cand desface distributia au zgomot. Problema este ca daca nu ai rolele atunci, ori iti pune inapoi cureaua veche si evident platesti manopera, ori iti pune cureaua noua cu rolele vechi. Daca vrei sa fii sigur 100%, schimbi si rolele odata cu cureaua. De fapt, tu ai doua curele de schimbat.

Pret role: aprox. 190 - 200 Euro
    Pret curele: 60 + 50 Euro
    Pret manopera (la Carpati Motor): 380 RON

Acolo (la Carpati) poti vorbi cu Vali sau Stelica, amandoi sunt mecanici foarte buni. Sfatul meu este sa te duci la Carpati, sa nu te duci la orice nea Gigel care a vazut si el odata o Honda pe strada si in rest stie sa desfunde jigloare de Dacia... parerea mea.

Leave a comment:

• quiksand
    replied
    pana la urma imi recomandatii un mecanic bun din bucuresti care poa sami faca distributia? pe privat sau chiar aici...

Leave a comment:

• hondatu
    replied
    Eu am asteptat cateva saptamani bune tocami in speranta ca va trece, dar n-am avut noroc. La mine se auzea aiurea dar cel mai incomod era dupa ploaie sau dimineata pe racoare. Nu sta mai mult de 2-3 saptamani ca nu va trece de la sine.

Leave a comment:

• atreides
    replied
    Originally posted by judge
    @Atreides: si la mine au scartait, dar acum s-au potolit. Cei de la Asko mi-au dat o explicatie (nu stiu cate de corecta e insa): scartaiturile se datoreaza materialelor din care sunt facute placutele, producatorii nemaiavand acum voie sa foloseasca anumite materiale.
    "durerea" mea este ca franele nu au inceput sa scartaie decat de vreo saptaman, pana acum nu s-au auzit, chiar si fara muzica . Pana acum gradul de insonorizare si confort oferite de Honda au fost de nota 9.99, dar acum scade spre 8.99 . Sper sa se rezolve pb. la prima revizie sau mai devreme (inclin desigur spre a doua varianta).

Leave a comment:

• hondatu
    replied
    Originally posted by judge
    scartaiturile se datoreaza materialelor din care sunt facute placutele, producatorii nemaiavand acum voie sa foloseasca anumite materiale.
    Exact! De asta m-am plans si eu cu cceva timp in urma, s-a rezolvat dar nu pe garantie sau ceva, iar explicatia ai dat-o deja. Mai exista si posibilitatea ca acestea sa fie prea tare stranse/montate/setate, asa mi s-a spus cu aceasi ocazie.
    Cioli, crede-ne!

Leave a comment:

• Guest's Avatar
    Guest replied
    Originally posted by cioli
    sunt din material prea tare sau prea prost
    ...sau amandoua. La mine, s-au dus de pe la 10.000 km, avand in vedere ca nu sunt un maniac al franelor si folosesc deseori frana de motor cu heel-toe. O problema generala la Honda cu franele astea.
    De obicei, cand se schimba cureaua de distributie din cauciuc, se schimba si rolele intinzatoare, e regula.

Leave a comment:

• cioli
    replied
    nu e adevarat
    sunt din material prea tare sau prea prost

Leave a comment:

• judge
    replied
    @Atreides: si la mine au scartait, dar acum s-au potolit. Cei de la Asko mi-au dat o explicatie (nu stiu cate de corecta e insa): scartaiturile se datoreaza materialelor din care sunt facute placutele, producatorii nemaiavand acum voie sa foloseasca anumite materiale.

Leave a comment:

• Delphi
    replied
    Curea si role

@Quicksand: m-am uitat in manualul de service de la masina mea daca spune ceva de schimbat rolele: ei bine, nu spune absolut nimic. Nici la indicatiile de schimbare a curelei si nici in alta parte nu spune nimic de schimbat vreo rola. Desigur, hotararea o iei tu.

Leave a comment:

• atreides
    replied
    Din pacate, am si eu o pb. la Accord 2.0i LS 2006, 4700 km la bord. Au inceput sa scartiie usor franele, si mi se pare cam prea devreme sa faca asta . Alte probleme nu am, poate doar limitarea asta de viteza in localitate .

Leave a comment:

• Delphi
    replied
    @Quicksand: eu nu am schimbat niciodata rolele, desi am schimbat de cateva ori cureaua. Totusi ceea ce spune Jester "make sense", dar probabil ca cel mai bine este sa vezi ce zice mecanicul. Daca zice sa le schimbi, schimba-le. Si asa cum zicea si Bogdan, nu te zgarci la bani. Ia piese originale - distributia e un lucru delicat. Orisicum, treaba cu Honda sta cam asa: pana in 2001, se folosea curea, dar modelele dupa 2002 au lant.

Leave a comment:

Working...
X