Accord: Particularitati/Probleme/Bug-uri

Collapse
This is a sticky topic.
X
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Asta am si eu... Un mic zgomot ca de curea care patineaza. Tot la plecarea de pe loc usoara, lejera... O sa ma duc la Asko in curand! Merci!
    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

Comment

• Va da jos cutia de viteze, va schimba bucsa de la rulment ambreiaj si gata. E simplu ... nu va mai faceti probleme. Toata operatiunea dureaza 5-6 ore Succese!

Comment

• Nu ne facem probleme maestre, dar imi place sa stiu ce are masina cand ma duc in service, ca sa evit datul cu parerea etc. Asta in cazul in care a mai avut cineva problema respectiva, altfel...
        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

Comment

• Ca tot suntem la capitolul de probleme, a avut cineva probleme pana acum cu articulatiile (bucsi, pivoti)? Daca da, cam pe la ce km?
          Mai zilele trecute s-a urcat un amic la mine in masina si mi-a zis cum ca "se vede ca e masina de serviciu" pt ca boncane (chiar nu e masina de serviciu )
          El facea comparatia cu un Audi A6 din seria veche.

Acum, eu cred ca as fi sesizat bataile din articulatii; e clar ca masina la 68k km nu mai e la fel de legata ca in prima zi, dar nici nu mi se pare ca "bate" pe drum denivelat din cauza articulatiilor, ci mai degraba alte zgomote provocate de placute, chestii prin portbagaj, etc.

Insa, m-a cam pus pe ganduri, si n-as vrea sa dau banii aiurea pe niste articulatii noi, daca nu e cazul, iar la revizia de 60k nu mi-au spus nimic baietii de la Asko cum ca ar fi ceva in neregula...
          -------------------
          There is no point of having if you can't share.

Comment

• Poate l-au indus in eroare amortizoarele/suspensia mai zgomotoase ...
            Oricum la A6 ala, din cauza motorului de tractoras nu mai aude nika
            '08 Honda Legend Graphite Pearl 3.5 A/T
            Ex. Accord '06 2.0 M/T ES Silver
            The power of dreams

Comment

• Originally posted by Xander View Post
              Nu ne facem probleme maestre, dar imi place sa stiu ce are masina cand ma duc in service, ca sa evit datul cu parerea etc. Asta in cazul in care a mai avut cineva problema respectiva, altfel...
              scuze multe, n-am fost atent la topic o perioada si chiar n-am priceput ce era cu priza directa. fix asta am patit si eu si un amic imi spunea ca la el la Cielo si de fapt la toate Daewoo se auzea (cam) asa din cauza curelei de accesorii. ei bine, in service Andrei de la ATI mi-a zis ca e vorba de bucsa de la rulmentul de ambreiaj si ca dureaza o zi operatiunea de schimbare pentru ca e mult de demontat/montat. imi amintesc, am ajuns pe la 9 si ceva cand aveam programarea si mi-a spus ca nu mai poate sa faca nimic in ziua aia asa ca m-a reprogramat - bine ca nu m-a si injurat

referitor la zgomote, am si eu niscaiva si poate partial din pricina drumurilor superbe (NOT!) din Iasi. le-oi investiga pe final de garantie...

Comment

• Buna asta cu TRACTORASUL ! Imi place !
                legat de directie am 82k km si n-am schimbat nimic !
                Cand sant cu rotile de vara care au talonul mai ingust ,poate intradevar masina e un pic prea rigida si simte toate denivelarile dar nu inseamna ca e dusa suspensia !

Comment

• Cu bucsa de la rulment s-a lamurit toata lumea sper ... e floare la ureche.

Zgomote la Accord .... da , comparativ cu Audi sunt. Asa e Honda mai zgomotoasa datorita suspensiei , a placutelor de frana etc. Plus ca Audi e mai bine antifonat. Eu cand ma dau jos din Honda si ma sui in A4 am senzatia ca mi s-au infundat urechile ))

Suspensia de pe Accord si cea de pe A4/A6 modelul respectiv sunt diferite. Din ce am mai vb cu unu altul din domeniu, cea de pe Audi este mai silentioasa, in timp ce cea de Honda mai rezistenta in timp.

Comment

• Ok, inseamna ca nu am de ce sa imi fac probleme; oricum, la prima vizita in service pentru revizia intermediara, fac si o verificare a articulatiilor, sa fiu cu sufletul impacat 100%
                    -------------------

Comment

• Originally posted by BlackMagic View Post
                      Ok, inseamna ca nu am de ce sa imi fac probleme; oricum, la prima vizita in service pentru revizia intermediara, fac si o verificare a articulatiilor, sa fiu cu sufletul impacat 100%
                      Sigur, eu am facut deja acest lucru (verificarea trenului de rulare) si totul a iesit ok, nu are nici o problema de acest gen. Sunt cateva zgomote la rulare, dar sunt ale ei

Comment

• Asta-i tare, cu "ale ei" )))
                        -------------------

Comment

• Originally posted by BlackMagic View Post
                          Asta-i tare, cu "ale ei" )))
                          Vorba ta ... dupa aceasta verificare eu m-am linistit. Singura explicatie la faptul ca a crescut putin zgomotul la rulare pe care am gasit-o ar fi scaderea temperaturii, care duce la o ridigizare a cauciucurilor ... si poate de asta acum in septembrie-octombrie am inceput sa ne facem mici probleme

Comment

• tot despre zgomote, patanie amuzanta

zilele trecute intru in parcarea subterana la serviciu si in momentul in care incercam sa virez aud un scrasnet ingrozitor. wtf... o zi mai tarziu, in acelasi loc, acelasi sunet. hait, s-o dus directia

totusi nu se intampla decat acolo si doar la scurt timp dupa ce intram in parcare. asa ca dupa ce am mai studiat un pic am descoperit ca era din cauza stratului izolator aplicat pe panta de intrare in parcare - se lua pe roti si apoi se freca de podeaua parcarii mai ajuta si ecoul din parcare
                            primus
                            Senior Member
                            Last edited by primus; 07-10-09, 12:47.

Comment

• Tot la capitolul scartait, am niste anvelope f. zgomotoase pe fata, in parcarile subterane mai bine iti acoperi urechile, la cat de tare scartaie. Sunt GoodYear NCT-uri...
                              -------------------

Comment

• Originally posted by primus View Post
                                tot despre zgomote, patanie amuzanta

zilele trecute intru in parcarea subterana la serviciu si in momentul in care incercam sa virez aud un scrasnet ingrozitor. wtf... o zi mai tarziu, in acelasi loc, acelasi sunet. hait, s-o dus directia

totusi nu se intampla decat acolo si doar la scurt timp dupa ce intram in parcare. asa ca dupa ce am mai studiat un pic am descoperit ca era din cauza stratului izolator aplicat pe panta de intrare in parcare - se lua pe roti si apoi se freca de podeaua parcarii mai ajuta si ecoul din parcare
                                Da bine ca ati inceput sa parcati la subteran ca sufocati str. Ciurchi cu atatea masini parcate pe ambele parti (inclusiv Accord-uri negre :P)
                                '08 Honda Legend Graphite Pearl 3.5 A/T
                                Ex. Accord '06 2.0 M/T ES Silver
                                The power of dreams

Comment

Working...
                                X