Accord: Particularitati/Probleme/Bug-uri

Collapse
This is a sticky topic.
X
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• alexmohora
    replied
    Ţin să te contrazic pentru că e binecunoscută tendinţa forumiştilor de a ”menaja” punctele slabe ale Hondelor.

Deci dacă-ţi troncăne la 90.000 km în condiţiile în care ai mers cu grijă cu maşina şi ai întreţinut-o corespunzător înseamnă că legendara fiabilitate nu se aplică. Spun asta pt. că troncănit înseamnă deja foarte uzat.

Asta su S Klasse... eu am avut Cielo cu 125.000km când l-am dat şi nu a troncănit/bătut/vibrat nimic nimic - toate piesele originale (bucşe pivoţi amortizoare etc).

Ce a trebuit schimbat pe la 100.000 au fost: discurile faţă şi etrieri faţă (pentru că etrierul dreapta se bloca).

Leave a comment:

• ticker
    replied
    Daca e vorba de "bucsaraie" poate fi si S Klasse si tot nu o sa tina prea mult... Acum depinde si ce troncane si pe unde, unele se pot rezolva, la altele le dai de capat mai greu...

Leave a comment:

• johnwst
    replied
    90.000km si a inceput sa-mi troncane accord-ul pe fata, da' se aude ceva si din spate dreapta de ceva timp.
    ma asteptam totusi sa tina mai mult ca doar e legenda fiabilitatii si am ferito cat am putut de rele..

Leave a comment:

• Cristi
    replied
    Si la mine e acelasi simptom (la Accord). E pe lista la urmatoarea vizita la Service (mi s-a stricat si mufa de 12V din cotiera dar parca nu merita deplasarea pina la Service).

Mie mi se pare ca e de la ambreiaj, parca ar patina putin. Si parca e doar cind e rece masina, dupa citiva km parca nu se mai intimpla

Leave a comment:

• Schumi
    replied
    Salutare tuturor,

Am si eu o mica problemuta....la plecarea de pe loc, am observat ca se intampla numai la accelerarile usoare, apare un zgomot ciudat parca ar patina o curea, nu stiu nu ma pricep prea bine, de aceea apelez la voi, poate a mai avut cineva problema asta.
    Stiu ca poate ar fi normal sa fac o vizita la service.....

Leave a comment:

• alexmohora
    replied
    Este un self test al sistemului VSA - ai sa observi ca se întâmplă fix la o anumită viteză (cam 18km/h)

S-a mai discutat pe undeva...

Leave a comment:

• johnwst
    replied
    am observat de mult timp mai ales dimineata la plecarea de pe loc ca dupa cativa metri se aude brusc o troznitura scurta undeva de jos din fata,iar asta se intampla o singura data,desi apoi oricat as manevra masina nu se mai aude nimic.
    din cate mi-am dat seama fenomenul apare cu motorul si cutia rece si la cateva secunde dupa ce trece in vit a doua..

Leave a comment:

• razvan p.
    replied
    ei,de un an maxim 2 e varza!nu e chiar asa de varza dintotdeauna!dar vb ta,traiasca garantia! :lol:

Leave a comment:

• marcus
    replied
    Urata treaba! Iasiul ala a fost praf la drumuri de cand il stiu! Traiasca garantia, totusi!

Leave a comment:

• tokyodream
    replied
    "Autostrazile" din dulcele targ al Iesilor

Leave a comment:

• marcus
    replied
    Dar ce s-a intamplat cu ea?

Leave a comment:

• razvan p.
    replied
    Am sa va spun o problema reala care a aparut la accordul meu dupa 48k km:
    CASETA DE DIRECTIE!

am inlocuit pe garantie caseta de directie la 48k km!cei de la ATI s-au miscat exemplar,piesa a venit repede,executia a fost impecabila!
    asta e se mai intampla!daca mai sunt si altii cu problema asta ar fi bine sa stiu!daca nu inseamna ca sunt un caz izolat si tot asta este.nu as dori sa se desprinda ideea ca este o problema generalizata!

Leave a comment:

• crashmx
    replied
    dupa primii 900 km am observat si eu ceva....
    exista un cheder de cauciuc la marginea de jos a lunetei.... care intra ffff putin sub marginea capotei de la portbagaj....
    ieri am observat ca e rupt (nu taiat) fix de langa marginea geamului pe o distanta de 20-25 cm... in partea stanga ....
    azi m-am uitat la un accord din 2004 si are fix aceeasi problema....
    deci? e o problema generala sau nu? a mai patit cineva asa ceva?

cand am luat-o nu am observat insa nici nu m-am uitat atent in partea aia... asa ca nu stiu daca e asa din fabrica... singura chestie la care ma gandesc e ca s-a rupt de la spalarea cu jet... acel cauciuc pare destul de moale si sensibil....

ideea e... daca vreau sa il schimb... trebuie dat geamul jos?

Leave a comment:

• marcus
    replied
    Din pacate este problema tuturor masinilor care se fabrica in ultimii ani! E genul de problema pe care indiferent daca o ai sau nu, nu mai e demult grava! Se schimba pe loc daca e in garantie! Daca nu, CASCO!

Leave a comment:

• vladutza6
    replied
    :x help!!! Am condens in far! Deja s-au adunat cativa stropi! Care o fi cauza si cum scap de ei?!

Leave a comment:

Working...
X