Greierasi in suportul de centura

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Greierasi in suportul de centura

    Azi dimineata am auzit cum imi canta enervant la ureche niste greierasi care vin din suportul de centura situat pe stalpul de langa scaunul soferului (la pasager inca n-am studiat problema)

    Am miscat suportul mai in sus, mai in jos... si ... degeaba...

    CUm nu prea am timp sa caut scoarta-n scoarta prin forum... poate ma ajutati voi... Ma enerveaza zgomotul.

    P.S. Nici cu mirosul din portbagaj (care inca se extinde si-n habitaclu) n-am rezolvat nimic.

  • #2
    Dar de greierasi in scaun ce zici? Ma refer nu la sina sau la balamaua spetezei, ci in materialul (poliuretan sau ce naiba o fi) din care e facut sprijinul lateral. Scartaie ca dracu' de fiecare data cand accelerez, franez, iau curba etc. Cat se poate de enervant!!!
    "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

    '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

    Comment


    • #3
      oameni buni, daca numim toate zgomotele 'greierasi' nu cred ca ne intelegem eu am:

      1. niste bocanituri infundate de la suportul de centura la pasager cand atarna liber. n-am incercat, dar cred ca as putea pune ceva amortizor acolo.
      2. scartaituri in scaun, doar la sofer. e cel mai uzat de altfel e de la spatar si poate sezut, nu de la suportul lateral (nu sunt si ceva arcuri acolo?). nu cred ca se poate face ceva, dat fiind ca scaunul are si airbag inauntru si nu m-apuc sa-l descos

      Comment


      • #4
        Si la mine scartie dar nah ... am 110 kile .
        Incerc de vreo saptamana, in zadar, sa identific sursa zgomotului, poate cine stie omor greierele ala cu vreun spray pentru asemenea lighioane :P Inca nu m-am dumirit daca e de la spatar, sezut sau mecanismul hidraulic de reglare al scaunului pe diferite directii. Mai sapam, mai vedem ....
        '08 Honda Legend Graphite Pearl 3.5 A/T
        Ex. Accord '06 2.0 M/T ES Silver
        The power of dreams

        Comment


        • #5
          Si la mine se aud niste zgomote din dreptul reglajului centurii de siguranta(stanga) indiferent daca este pusa sau nu,sursa necunoscuta inca dar cu muzica un pic mai tare nu se mai aude asa ca daca nu rezolvati problema solutia este muzica mai tare!
          h o n d a c i v i c satin silver ep 1

          Comment


          • #6
            Originally posted by primus View Post
            oameni buni, daca numim toate zgomotele 'greierasi' nu cred ca ne intelegem eu am:

            1. niste bocanituri infundate de la suportul de centura la pasager cand atarna liber. n-am incercat, dar cred ca as putea pune ceva amortizor acolo.
            Aceeasi problema o am si eu la Civic Sedan,partea buna este ca nu permanent.
            '08 Honda Civic Sedan 1,8 ES M/T , Neutron Blue
            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/dungatu/
            Ochi pentru ochi...iar lumea va sfarsi oarba.

            Comment


            • #7
              Eu am un insectar intreg . La centura sofer, la priza de aer de langa ceasurile din bord(cea din stanga), la portiera din dreapta fata vibreaza 'baţul' ala cu care blochezi portiera, si ce ma deranjeaza cel mai tare e placajul ala mobil din spatele banchetei, ala scartaie cand merg p drumuri cu denivelari de numa..a si era s uit d un ticait enervant la turela..noroc ca am statie si sub, in cateva luni o sa am o simfonie de scartaieli in masina. Trebuie s recunosc ca Honda nu e tocmai Audi din pct de vedere al finisajelor si al materialelor. Oricum eu tot o iubesc.
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/adi2mad/

              Comment


              • #8
                Păi cred că de la SUB-ul ăla ai trezit toţi greierii din maşină.

                Eu am numai doi, aceeași, nepermanenți şi anume īn portieră faţă īn dreptul butonului de blocat uşa. Dacă bagi degetele īntre faţa de uşă şi geam şi tragi puţin (cānd se aude greierele) dispare imediat zgomotul. De asemenea dispare şi dacă deschid un pic geamul sau dacă deschid geamul şi pe urmă īl īnchid.

                După un timp īnsă revine zgomotul (pe drumuri proaste).

                PS: iniţial şi eu am crezut că e de la prinderile centurii de stālp.
                Honda Accord 2.0, Elegance, Blueish Silver

                Comment

                Working...
                X