Frana de motor: un lucru bun sau rau?

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

dics esti multumit de jimny? am vrut sa-i iau si eu fetei mele, dar, din vina celor de la suzuki, i-am luat un smart forfour 1,5cdi.
    civic 5D - 2,2 ctdi 140cp

Comment

Sunt foarte multumit, chiar ma gandeam ca daca m-ar pune cineva sa aleg acum o alta masina pentru oras + pescuit + conditii grele tot Jimny mi-as lua. E o masina pe care o simti cand mergi, e usor de condus ca toate masinile recente insa suficient de hardcore incat sa stii in fiecare moment ce se intampla cu ea.
      Nici smartul forfour nu e de lepadat. A'propos, cat consuma motorul de 1.5 diesel in Bucuresti ?
      Hobby electronics - http://dics.voicecontrol.ro/

Comment

scuze pentru abatere de la subiect
        in jur de 6,8-7,2% cutie tiptronic (este senzationala) urban bucuresti. cand am adus-o din germania pe drum mi-a consumat 4,2%

inca odata felicitari pentru Jimny ma uit mereu cu jind dupa ea.

plecasem sa iau jimny, am retinut masina de pe mobile (dialogul s-a purtat in romana - aveau o tipa din ardeal angajata acolo), varianta 1,5 diesel noua - 14700 euro. cind am ajuns acolo masina, contrar mentiunilor din fisa transmisa, nu avea aer conditionat. nici nemtii nu sunt nemti intotdeauna! am renuntat, mai aveam doua optiuni mini si smart forfour. am ramas la ultima - 11.000. euro, 06.2006, 19000km, modelul full passion - trapa mare electrica, cutie tiptronic, magazie cd etc.

inca odata scuze pentru devierea de la subiect.

Comment

Mie mi s-a intamplat in realitate, cu megane 1.6, 16v, de cateva ori chiar, in coborare pe drumul campul-lung -> moeciu. Mi s-a spus ca a fost de la clapeta prea murdara, insa in momentul in care s-a oprit nu am simtit nici o diferenta, am franat instinctiv ca masina se accelera, in rest aveam directia electrica...

Originally posted by batranu
          multumesc pentru datele prezentate!

propun un scenariu: - a nu se intelege ca propun transpunerea lui in practica!

coboram o panta, in linie dreapta, sa zicem in treapta a III a (in frana de motor) si acum, oprim motorul.

cum credeti ca se va manifesta masina:

- nu va sesiza nici o diferenta in comportamant;
          - va tinde sa accentueze franarea;
          - alte pareri vis-a-vis de comportamentul masinii.

in momentul opririi motorului, consumul este zero in adevaratul sens al cuvantului.
          2007 Accord 2.4 Executive A/T, Alabaster Silver
          B-29-STH : HONDA Instinct Inside
          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/instinct/hondaGR/

Comment

Originally posted by instinct
            ...insa in momentul in care s-a oprit nu am simtit nici o diferenta, am franat instinctiv ca masina se accelera,...
            cum asa?"....nu am simtit nici o diferenta, am franat instinctiv ca masina se accelera".
            nu inteleg. cum se accelera? motorul nu era oprit?

Comment

Ba da, dar eram in coborare in frana de motor (mers constant). Sincer nu am constatat imediat ca s-a oprit, nivelul de zgomot fiind foarte mic (frana de motor...) doar cand a inceput sa accelereze un pic mi-am dat seama

Comment

sa accelereze, sa inteleg, in sensul cresterii vitezei masinii, ca doar motorul era oprit.
                acum cred ca am inteles.
                pana la urma, vazand semnatura, sa inteleg ca ai scapat de acea masina.

Comment

da... Oricum directia electrica e buna in asemenea situatii. Nu stiu cum reactioneaza ceva hidraulic ramas fara motor in mers...

Comment

Functioneaza perfect.
                    Honda CBR F4i
                    Honda Civic 1.8 Exec
                    Honda Jazz 1.4 M/T

Comment

Originally posted by instinct
                      da... Oricum directia electrica e buna in asemenea situatii. Nu stiu cum reactioneaza ceva hidraulic ramas fara motor in mers...
                      E nitel mai greu de manevrat dar nu imposibil (ma ref la hidraulic)
                      Un pic mai greu ca la o dacie mai veche
                      ex-FN2 owner
                      Loved it every second!

Comment

se consuma benzina si inca destula la franele de motor,nicidecum 0 cum am citit undeva mai sus..
                        soferia este mai inselatoare decat viata..

Comment

Nu vad de ce, atata timp cat injectoarele sunt inchise ... Lasand la o parte media si asa, vorbesc de consum instantaneu.
                          '07 Accord 2.0 ES Dark Mocha
                          '98 Civic Sedan 1.6 VTi New Vogue Silver

Comment

Originally posted by johnwst
                            se consuma benzina si inca destula la franele de motor,nicidecum 0 cum am citit undeva mai sus..
                            OK, da' explica-ne de ce. :?: :?:
                            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

Comment

Dixit.... :lol: Ceva argumente?

Apropo cu opritul motorului in panta: eu zic sa nu uitati ca volanul se *blocheaza* daca nu e pus contactul
                              ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
                              Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
                              Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
                              Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

Comment

Parca e din ciclul sms-urilor de la OTV. Spune-ne si de ce crezi asta
                                Hobby electronics - http://dics.voicecontrol.ro/

Comment

Working...
                                X