Frana de motor: un lucru bun sau rau?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • deci nu avem voie sa skimbam viteza in mers ! ar fi tare sa vedem cat de fiabila e o honda ... in oras numai cu viteza I !

    Comment


    • Pai asta e spilul, mergem numai cu a 6-a pentru ca vom avea un consum mai mic, poluam mai putin si nu vom mai plati nici taxa de inmatriculare (pardon, de mediu)
      Hobby electronics - http://dics.voicecontrol.ro/

      Comment


      • mama da e primavara afara???ca aici lumea e cam pe aratura........no ofence!
        bun.cine concluzioneaza si inchide topicul???cam asa ar trebui procedat!fiecare topic sa fie concluzionat si inchis!aici rezultatele voturilor si al discutiilor este clar!

        FRANA DE MOTOR ESTE INDICATA a fi folosita din varii motive.folosita in situatii normale de trafic si condus nu are ce strica.se recomada celor ce vor sa conduca sportiv.
        NU ESTE RECOMANDAT sa se scoata masina din viteza in tipul rularii SI CONTARVINE LEGISLATIEI IN VIGOARE!!
        este bine?
        topic inchis-vb lui dinoc :idea:
        ex CL7 AT 2006
        CN1 Sport 2005
        KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

        "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

        Comment


        • Ce-i aia frana de motor? Eu folosesc frana de mana pentru a ma opri la semafor. E utila si in curba mai ales daca ti-e lene sa invarti de volan. Si nici nu uzez placutele.
          MF
          Senior Member
          Last edited by MF; 15-05-09, 14:39.
          '07 Jazz 1.4 i-DSI M/T
          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/MF/

          Comment


          • Originally posted by MF View Post
            Ce-i aia frana de motor? Eu folosesc frana de mana pentru a ma opri la semafor. E utila si in curba mai ales daca ti-e lene sa invarti de volan. Si nici nu uzez placutele.
            corect...ca la frana de mana am inteles ca sunt niste pitici (de gradina) care apuca cu dintii de disc, atunci cand o actionezi.
            si astfel scutesti placutele...
            nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

            Comment


            • Originally posted by toto View Post
              corect...ca la frana de mana am inteles ca sunt niste pitici (de gradina) care apuca cu dintii de disc, atunci cand o actionezi.
              si astfel scutesti placutele...
              Eh na...cum sa apuce piticii cu dintii de disc? Eu stiam ca piticii fac ca in Flinstones si ating asfaltul cu picioarele.

              Glume proaste. Eram intr-o dispozitie prea buna si mi s-a parut amuzant la momentul respectiv. Ma opresc acum.
              '07 Jazz 1.4 i-DSI M/T
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/MF/

              Comment


              • intrebare, dc nu conduceti fiecare asa cum credeti???? si a 2 a intrebare este strict pt cei ce folosesc frana de motor. de cate ori ati fost loviti din spate? voi aprecia raspunsul sincer.

                Comment


                • Eu o folosesc destul de des. Singurele momente cand retrogradez in ture multe este la 80 km/h cand ii dau a 2-a pt. o depasire.

                  Originally posted by claudiu75 View Post
                  de cate ori ati fost loviti din spate? voi aprecia raspunsul sincer.
                  La Accord 1 data, la vechea de vre-o 3 ori...niciodata din cauza franei de motor.
                  2008 CL7 2.0 M/T SSE - Black
                  2007 Jazz CVT - Blue
                  “Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi.” Soichiro Honda
                  sigpic

                  Comment


                  • Eu folosesc tot timpul frana de motor si nu m-a pupat nimeni pana acum.
                    Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
                    sigpic
                    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

                    Comment


                    • Eu le folosesc combinat, in functie de situatie...
                      In schimb la curse(vtm sau circuit) sunt momente cand folosesc numai frana de motor, fara sa ma ating de frana de picior...
                      Am cronometrat trei stiluri de pilotaj(pe bucovat la craiova), si cel mai bun timp l-am scos fara sa ma ating de frana de picior sau de cea de mana..
                      Frana de motor la type r este foarte violenta si se compara cu cea de picior, avand si in vedere ca oricum retrogradezi in a doua sa intri in acul de par ca sa si poti iesi bine...
                      Cool cars run faster...that's a scientific fact...

                      Comment


                      • Sunt fan frana de motor si nu am fost lovit niciodata din spate din cauza asta. Sper sa nu fiu lovit nici de acum inainte.
                        Ex '06 Accord 2.0 LS/MT
                        Momentan fara H

                        Comment


                        • Originally posted by claudiu75 View Post
                          intrebare, dc nu conduceti fiecare asa cum credeti???? si a 2 a intrebare este strict pt cei ce folosesc frana de motor. de cate ori ati fost loviti din spate? voi aprecia raspunsul sincer.
                          Eu am fost de patru ori: o data cand niste tigani nu considerau ca trebuia sa franez la stop (franam cu frana de serviciu), a doua oara de un dobitoc sinistru care le arata la gagicile din masina nu stiu ce pe trotuar, a treia oara noaptea, masina statea singurica in parcare, a patra oara cand stateam la stop de vreo doua minute. Asta, ultimul, o fi stiut ca am folosit frana de motor cand am oprit si m-a sanctionat.
                          Delphi
                          Super Moderator
                          Last edited by Delphi; 18-05-09, 11:01.
                          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                          Comment


                          • si eu tot 1 lovituri in spate...ca si delphi, eram oprit pe o strada secundara la cedeaza si dupa un timp...nu stiu ce a vrut nenea ala sa(-mi) faca...
                            nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

                            Comment


                            • Submit si eu aici la treaba asta cu frana de motor e o chestie iminenta "parerea mea" o folosesc mai mult in afara localitatilor ajutata desigur si de frana de picior si cred ca niciodata pana nu am vazut acest thread nu m-am gandit prea mult la asta.In oras intradevar folosesc frana de picior si ii sfatui pe cei care nu o folosesc sa incerce sau mai bine zis sa invete sa o foloseasca deoarece nu este ceva ce tine de moftul fiecaruia ci de siguranta noastra.Apasati frana in oras oameni buni ca la stresul si neatentia din traficul de azi chiar parca uneori as schimba legea si as mai da dreptate si celor care lovesc din spate.Dar asta poate cand vom avea toti camere negre in masini pentru a se vedea adevarul.
                              greetings
                              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/pricop_cosmin/

                              Comment


                              • Cosmin, cand folosesti frana de picior, calci si ambreiajul?

                                Nu inteleg de ce se considera ca frana de motor exclude folosirea franei de serviciu.
                                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                                Comment

                                Working...
                                X