Probleme/rezolvari

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme/rezolvari

    Fiecare ce problema a avut si cum a rezolvat-o... dar dak se poate punctual ca sa fie un fel de topic de informare (discutiile urmeaza sa le aiba fiecare in "particular", adik pe topicul de la "My Accord" aferent )

    Exemplu:

    Problema stergator dreapta
    * stergatorul din dreapta facea zgomot si nu mai dadea randament bun
    * schimbat pe garantie la dealerul X in y zile
    The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



    DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

  • #2
    Frane care scartaie. Mers in service, demontat placutele, raschetate putin si devin tacute. Au trecut cam 3000 Km de atunci dar incet, incet isi recapata vechile obiceiuri. Ma astept ca peste inca 5-10.000 sa faca la fel. Nivelul zgomotului inainte de a le duce la doctor era suficient de mare incat sa ma deranjeze si cu geamul inchis :lol:
    Accord 2.0 LS

    Comment


    • #3
      schimbat siguranta la bricheta in service la asko.
      insusit critica referitoare la intraducerea altor device-uri in afara de bricheta in gaura respectiva
      Daca as avea bani de Audi... mi-as lua doua Honde.
      LE: Am facut rost de bani de Audi, prin urmare...
      Accord 2006 2.0 ES M/T
      Civic HB 2007 1.8 Sport M/T
      Raising money for...the third H

      Comment


      • #4
        mai exista un subiect asemanator:

        http://www.hondafan.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=1963
        soferia este mai inselatoare decat viata..

        Comment


        • #5
          Ar fi bine sa nu amestecam cele doua topic-uri. Celalalt este pentru cei cu instoric foarte lung si are relevanta legata de fiabilitatea mecanica/electrica a masinii. In acest topic pot aparea si nimicuri (a se intelege cu privire la fiabilitatea pe termen lung).
          2007 CL7, Graphite Pearl

          Comment


          • #6
            Clima de la Acord este cam "lenesa' in comparatie cu ce am avut pe Avensis.
            Trece destul de mult timp pana ajunge sa sufle cat de cat omeneste, cam 10 min, cred ca este cam prea mult.
            Ma puteti sfatui ce sa fac?
            Honda Accord 2.0 S E 155 HP

            Comment


            • #7
              ovidiudinutm la mine clima intra surprinzator de repede
              Accord 2.0i i-VTEC 2007
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/ant76/

              Comment


              • #8
                Sa fie o chestiune de setare?
                Sa fie si din cauza faptului ca motorul se incalzeste mai greu?
                Honda Accord 2.0 S E 155 HP

                Comment


                • #9
                  Tu astepti pe loc sa bage aer cald sau in mers ?
                  La mine baga aer cald f. repede (pun pe Auto la 26 grd).
                  Iar motorul la fel, se incalzeste repde.

                  Comment


                  • #10
                    1. Am avut o mica "scapare" la pedala de ambreiaj; s-a rezolvat la Asko imediat-o bucsa de plastic crapata; s-a inlocuit si totul e ok;
                    2. suspensia dreapta fata avea ceva zgomot; manson amortizor cazut; s-a rezolvat la Asko;
                    3. stergatoarele nu mai fac fata; am 22000 km; cred ca e timpul sa le skimb, nu?
                    4. nu reusesc sa reglez stropitoarea de parbriz de pe stanga si ma enerveaza cumplit; totul e ok cand stai pe loc si o incerci....cand plec, stropeste aiurea....
                    5. amortizoarele de haion au cedat; problema e pe cale sa se rezolve la Asko pe garantie;
                    '04 CIVIC 5D 1.6 VTEC (EU8), alabaster silver
                    ex '08 FR-V 2.2 Executive, sparkle grey
                    ex '07 Civic 5D 1.8 M/T Executive, neagra
                    CONVERSE pe http://www.frogs.ro

                    Comment


                    • #11
                      @Ciobotaru In topic era vorba de probleme/ rezolvari la Accord, o sa se genereze confuzii. Nu de altceva, dar Accordul nu are haion de exemplu :lol: :lol: Se poate cred face un topic asemantor in sectiunea Civic
                      Honda Accord 2.0 M/T Sport SE 2007, Honda Jazz 1.4 M/T ES 2002

                      Comment


                      • #12
                        La mine dureaza cam 5 minute pana incepe sa bage aer cald daca plec imediat de pe loc. Am observat ca se incalzeste foarte repede in mers si aproape deloc stang pe loc, dureaza cel putin 10 minute daca nu ma misc.
                        Accord 2.0 LS

                        Comment


                        • #13
                          O noua problema ivita.
                          Mi se abureste oglinda retrovizoare stg., foarte deranjant acest lucru mai ales ca nu e normal sa merg cu sistemul de dezaburire activat.
                          Honda Accord 2.0 S E 155 HP

                          Comment


                          • #14
                            Ovidiu, asta chiar nu are cum sa fie o problema a masinii si nu cred sa-i gasesti rezolvare.
                            2007 CL7, Graphite Pearl

                            Comment


                            • #15
                              o "problema" destul de nostima :lol:
                              la vreo 3 saptamani de la cumpararea masinii, imi "moare" senzorul de parcare. imi era clar o problema de contact, pe undeva...
                              ma duc dupa o vreme la service, desface mesterul in spate, si stupoare! unitatea era cazuta, se deslipise scaiul de pe caroserie :lol: si astfel a iesit contactul.
                              cel de pe unitate era la locului, lipit de cealalta bucata, dar cedase lipiciul de pe ala care facea contactul cu caroseria.
                              a adus mesterul niste lipici din magazie si s-a rezolvat urgent :wink:
                              remarca mea a fost: "ce treaba chinezeasca!", la care am primit un zambet cu subinteles
                              "nasoala" problema... m-am hotarat sa o povestec aici, ca sa nu creada lumea ca Hondele sunt masini perfecte :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

                              (btw: inca nu a povestit nimeni pe aici ca i-a cazut cutia de viteze dupa cativa zeci-sute de km, i-au ars bobine, sigurante, defectiuni la clima, si alte defectiuni "minore" - nu va sfiiti, povestiti, cei in cauza :lol: )

                              Comment

                              Working...
                              X