Probleme furtun pompa de servo

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    25% ar fi vama

    mai bine zis :

    Packaging and Shipping : U.S. $ 42.04
    Import duties (estimated) : U.S. $ 17.24

    Asa imi rezula cu contul meu.
    Honda Accord - 2006 2.0 Executive

    Comment


    • #47
      daca se face un groupbuy ma bag si eu

      Comment


      • #48
        Nu cred ca este decat o singura bucata
        Si eu as lua unul "just in case" ... dar tot asa cum as lua si kit ambreiaj, caseta directie, sonde lambda etc. Glumeam - concluzia e ca astept sa pice sau vand masina inainte sa am nevoie de astea.

        Pretul la furtun vad ca este:
        US $59,99
        Ca. EUR 46,36

        Pentru ca locatia este din USA:
        Artikelstandort: Chillicothe, Missouri, Vereinigte Staaten von Amerika

        Se mai adauga:
        Transport
        Versand:
        US $22,90 (ca. EUR 17,70) International Priority Shipping nach Deutschland Hilfe-Symbol für den Versand - öffnet eine Ebene |

        Taxe vamale:
        Einfuhrabgaben:
        US $16,96 (Betrag wird in Kaufabwicklung bestätigt) Hilfe-Symbol für den Versand - öffnet eine Ebene
        Lieferung:
        Zwischen Mo, 22. Sep. und Fr, 3. Okt. bei heutigem Zahlungseingang Hilfe-Symbol für Lieferdatum – öffnet ein Pop-up-Fenster
        Mit internationaler Sendungsverfolgung

        Alternativ pot intreba la dealerul Honda din Nuremberg cat costa unul OEM nou.
        Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


        Comment


        • #49
          Originally posted by pretorian View Post
          Ma uit sa vad daca am spatiu sa fac un ftp pentru ele si te anunt

          Or sa fie de mare ajutor pentru mainile dibace de pe forum






          Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

          super :-) sa-mi zici ce si cum

          Comment


          • #50
            Originally posted by cci View Post
            Nu cred ca este decat o singura bucata
            Si eu as lua unul "just in case" ... dar tot asa cum as lua si kit ambreiaj, caseta directie, sonde lambda etc. Glumeam - concluzia e ca astept sa pice sau vand masina inainte sa am nevoie de astea.

            Pretul la furtun vad ca este:
            US $59,99
            Ca. EUR 46,36

            Pentru ca locatia este din USA:
            Artikelstandort: Chillicothe, Missouri, Vereinigte Staaten von Amerika

            Se mai adauga:
            Transport
            Versand:
            US $22,90 (ca. EUR 17,70) International Priority Shipping nach Deutschland Hilfe-Symbol für den Versand - öffnet eine Ebene |

            Taxe vamale:
            Einfuhrabgaben:
            US $16,96 (Betrag wird in Kaufabwicklung bestätigt) Hilfe-Symbol für den Versand - öffnet eine Ebene
            Lieferung:
            Zwischen Mo, 22. Sep. und Fr, 3. Okt. bei heutigem Zahlungseingang Hilfe-Symbol für Lieferdatum – öffnet ein Pop-up-Fenster
            Mit internationaler Sendungsverfolgung

            Alternativ pot intreba la dealerul Honda din Nuremberg cat costa unul OEM nou.
            dupa ce am vazut buletinul de recall de la BlackMagic am pus manuta pe telefon si am sunat la carpati, asa de test.
            le zic ce scria in buletin, si tipu de acolo mi-a zis ca cica la Accura TSX furtunul ala nu ar fi avut insertie metalica si ar fi doar cauciuc chior si ca din cauza asta la TSX a fost recall...

            Am zis "Multumesc frumos" .... sincer nu stiu ce sa zic dar parca nu-l prea cred ...
            Voi ce ziceti ?

            Comment


            • #51
              Originally posted by cci View Post
              Nu cred ca este decat o singura bucata
              Si eu as lua unul "just in case" ... dar tot asa cum as lua si kit ambreiaj, caseta directie, sonde lambda etc. Glumeam - concluzia e ca astept sa pice sau vand masina inainte sa am nevoie de astea.

              Pretul la furtun vad ca este:
              US $59,99
              Ca. EUR 46,36

              Pentru ca locatia este din USA:
              Artikelstandort: Chillicothe, Missouri, Vereinigte Staaten von Amerika

              Se mai adauga:
              Transport
              Versand:
              US $22,90 (ca. EUR 17,70) International Priority Shipping nach Deutschland Hilfe-Symbol für den Versand - öffnet eine Ebene |

              Taxe vamale:
              Einfuhrabgaben:
              US $16,96 (Betrag wird in Kaufabwicklung bestätigt) Hilfe-Symbol für den Versand - öffnet eine Ebene
              Lieferung:
              Zwischen Mo, 22. Sep. und Fr, 3. Okt. bei heutigem Zahlungseingang Hilfe-Symbol für Lieferdatum – öffnet ein Pop-up-Fenster
              Mit internationaler Sendungsverfolgung

              Alternativ pot intreba la dealerul Honda din Nuremberg cat costa unul OEM nou.

              Aoleo ce bine ne-ai face.... in ro noua ne cer cam 250 de euro ... si ala e 50 de usd ... in germanica o fi vre-o 70 de euro te pomenesti ...

              Comment


              • #52
                Deci, ieri am fost la ASKO si am montat furtunul - 1500 de lei cost cu manopera(15% reducere) si ulei servo OEM.
                Intr`adevar, dupa cum ziceati si voi, mi se pare ciudat sa nu avertizeze macar(!!!) daca ti se duce uleiul din butoias.
                Eu am avut noroc(daca pot sa zic asa) ca am simtit un miros de incins de la motor si am ridicat capota 10 minute mai tarziu.
                Uleiul era la limita. Bineinteles in 10 km am tras la prima benzinarie si am luat primul ulei de servo pe care l`am gasit.

                La asko mi`au acoperit furtunul - sau poate asa vine - cu inca un burduf - nu stiu daca e tocmai bine pentru ca nu o sa sesizezi daca se mai fisureaza...
                Cam asta e feedbackul meu...

                As face o completare care nu tine de subiectul deschis de ce am ales ASKO in loc de Autoklass Ploiesti. Dupa ce am trimis mail cu modelul masinii plus seria de sasiu am fost intrebat - ce furtun? trebuie specificat care furtun de servodirectie. Nu mi s`a parut potrivit...

                Comment


                • #53
                  Originally posted by dragostan View Post
                  Eu l-am sertizat pe al meu si e totul ok. Cost operatiune: 200 lei. Fata de 700-1300 lei cat e un furtun nou(depinde de unde il iei, 1300 e unul nou OEM luat din Romania) eu as zice ca merita.

                  Atentie insa, daca ati ajuns la stadiul in care nu mai aveti lichid in vas, cum e colegul Herion, eventual ati si mers cativa km asa, e destul de probabil sa fi stricat si pompa servo, eu asa am patit.
                  Daca ai ramas fara ulei se simte ceva la volan? Trage mai greu sau ceva de genu?

                  Comment


                  • #54
                    Cred ca asa vin noile furtune; al meu din US exact asa a venit, cu acea extra protectie, cu rol termic. Nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme din cauza ei, in cazul in care se fisureaza din nou, uleiul va fi vizibil oricum.

                    Furtunul are un senzor pe el, in partea interioara, eu cred ca este cel pentru lipsa uleiului. Dar daca ajunge sa declanseze, posibil pompa sa fi avut deja de suferit.
                    -------------------
                    There is no point of having if you can't share.

                    Comment


                    • #55
                      "Ploiesti"......Scuze ca te intreb...dar nu era mai ok daca il comandai din state? Ma refer ca te costa mai putin cu vreo 300 ron..cu tot cu montare!

                      Comment


                      • #56
                        Eu nu mi l-am comandat OEM, l-am luat de la Gates si ma ajunge cam 100 USD (mi-l aduce cineva din state) . Plus ca cel reparat se prezinta foarte bine, cu nici o problema pana acum .

                        Adica in total m-a costat aproape 600 lei si practic am si furtun de rezerva .
                        '07 Honda Accord 2.0 i-Vtec A/T, Executive

                        Comment


                        • #57
                          Dap. Corect. Am analizat situatia cu garantia de 2 ani valabila.
                          De aceea am optat pentru varianta locala. Nu stiu daca e cea mai buna varianta, dar nah...ai si tu dreptatea ta...

                          Comment


                          • #58
                            Al meu s-a linistit, aveam lichid la minimum in bidonas, am completat. Treaba cu temperatura de afara pare a fi reala (cind e cald porul s-ar deschide) dar eu nu mai folosesc masina pina nu pun un furtun nou. Hai sa ne-adunam ca-n US/Canada costa mai nimic.
                            "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                            Comment


                            • #59
                              Mie-mi ziceau la service ca pierd lichid si pe la caseta,dar de cand am reparat furtunul (aproape 2 luni) nu a mai scazut deloc nivelul in bidonas. Nici ca ma bag sa mai umblu la caseta ..
                              '07 Honda Accord 2.0 i-Vtec A/T, Executive

                              Comment


                              • #60
                                In principal caseta trebuie sa inceapa sa chitaie si abia apoi sa curga, etc, etc, cel putin asa este la mine. Oricum recipientul se goleste citez: "in cam o luna si jumatate" , daca m-au mintit de la Asko va mint si eu😜. Eu am schimbat uleiul servo si n-am treaba de 6 luni, doar mai chitaie cateodata, uleiul insa a ramas la nivel.
                                Curajul este virtutea care face posibile celelalte virtuti. Winston Churchill

                                Comment

                                Working...
                                X