Piese de schimb aftermarket sau originale?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Piese de schimb aftermarket sau originale?

    Salut.

    Am o Honda Accord IX din 2009 si ieri dimineata am gasit-o putin sifonata in partea din fata.
    La investigari mai amanuntite am constatat ca nu era chiar asa de putin sifonata pentru ca devizul ajuns la 12000 lei si s-au stricat de la bara, grila, ornament, pana la condensator si armatura de protectie.

    Devizul de la CM ziceam mai sus ca a ajuns undeva la 12000 lei.

    Intrebarea mea este daca a pus cineva pe masina piese aftermarket si daca au avut probleme.
    In cazul meu particular ma refer la radiatorul de AC care e spart si la Honda mi l-au ofertat undeva la 3000 RON iar unul aftermarket NISSENS este 900 RON.
    Diferenta de pret ma face sa ma gandesc ca poate fi si o diferenta de calitate.

    Voi cum ati rezolvat experientele astea neplacute?

    Multumesc

  • #2
    Daca piesa e aftermarket de calitate, normal ca after market. Diferenta de bani after market-OEM nu e acoperita de o diferenta echivalenta de calitatede calitate.

    Uneori calitatea e chiar mai buna.
    ticker
    Administrator
    Last edited by ticker; 28-05-13, 13:54.
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      De nissens nu am auzit ca si brand/nume, dar Nissin da. Daca e nissin, sunt piese de origine. Multe piese OEM branduite Honda le gasesti in piata cu numele producatorului, doar sa te asiguri ca sunt aceeasi firma producatoare, si nu lucruri de genul Adibas, Niike, etc.
      Mai poti incerca sa obtii cotatii de pret si pe afara, pe site-uri gen coxmotorparts, lingshondaparts, site-uri din US, etc.

      OEM-ul insa ca idee, e de preferat oricaror piese AM in situatii ca cea descrisa de tine; ce vreau sa spun este ca piesele OEM insa le mai poti procura si din alte surse, nu doar din reprezentanta, unde sunt cele mai scumpe.
      -------------------
      There is no point of having if you can't share.

      Comment


      • #4
        nissens fac radiatoare de ceva vreme, pretul celui OEM nu este justificat !

        Comment


        • #5
          Multumesc pentru sugestii. Voi merge pe varianta nissens.
          M-am uitat si pe alte site-uri din afara si singurele pe care am gasit grila de la radiator sunt din rusia.
          Stiti ceva mai vestic?

          Merci

          Comment


          • #6
            Incearca prin SUA piese de acura tsx 2nd gen, e aceeasi masina, piata de aftermarket e ceva mai mare ca la noi. Probabil unele repere vor arata diferit (gen grila fata, e cu brandul Acura, nu cu Honda), dar nu cred ca are mare importanta.
            ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
            Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
            Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
            Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

            Comment


            • #7
              Originally posted by abarbu View Post
              Multumesc pentru sugestii. Voi merge pe varianta nissens.
              M-am uitat si pe alte site-uri din afara si singurele pe care am gasit grila de la radiator sunt din rusia.
              Stiti ceva mai vestic?

              Merci
              Salut,

              Pana la urma ai montat Nissens? Am si eu problema cu A/C-ul si cei din service mi-au propus acest model. Esti multumit de el? Simti vreo diferenta intre cel original si acesta?

              Multumesc,
              Radu

              Comment

              Working...
              X