´07 Accord 2.0L - Recomandare mecanic auto problema motor

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Buna! Valva a fost schimbata acum 2 ani. Am sa o verific din nou, multumesc pentru sfat. Am retinut si observatia legata de consum ulei mai mare la vascozitate mare.. ar fi ceva sa fie asta problema!
    Deocamdata, nu am reusit sa ma gasesc cu mecanicul .
    Va tin la curent, multumesc mult pentru mesaje!

Comment

Doar din cauza uleiului nu are cum sa consume atat de mult.
      cel mai probabil sunt segmentii de ungerr blocati.
      Simeringurile de supapa se pot verifica cu o camera endoscopica. Dupa ce circuli o zi cu masina se lasa pana dimineata dupa care bagi camera si verifici supapele, te uiti daca sunt scurgeri de ulei in camera de ardere.

Comment

Salut stefbi, userul crysn ti-a dat pe pm nr lui Vali?
        Am o problema similar cu a ta, legat de consumul mare de ulei.
        L-as dori nr de telefon al mecanicului si eu te rog. Mulțumesc anticipat.
        cel mai taran taran, este taranul de la oras !

Comment

corsaru Verifica din nou schimbul de mesaje private pe care l-am avut ieri. Am specificat acolo faptul ca n-am oferit numarul de telefon a lui Vali nimanui, din mai multe motive.

Comment

Salut! corsaru , e adevarat, nu am numarul lui Vali. M-am programat la Coasta de est , la el, si sper sa gasesc o pista pe care sa merg. Din pacate, oricat de mult imi doresc sa rezolv aceasta problema, se pare ca nu am alte variante .. Va tin la curent cu info!

Comment

Bună seara! Hristos a Înviat!
              Revin cu update ref problema mea cu motorul. Am ajuns la Vali de la Coasta de Est și am stat de vorba cu el. Mi-a făcut o impresie foarte bună, nu îl știam inainte, ii mulțumesc pentru răbdarea și seriozitatea cu care a tratat problema. I-am povestit cam 30 min toată tărășenia, încercând sa dau cât mai multe detalii despre problema care ma roade și întreținerea mașinii. Apoi a urmat cam 45 de min de diagnoza a mașinii, timp în care i-a facut câteva verificări, inclusiv pt valva PCV (care este ok). Concluzia preliminara este ca sunt șanse foarte mari sa fie de la simeringuri de supape și sa scap fără resegmentare. El bănuiește ca sunt duse în special cele pe parte de evacuare. Pentru a confirma aceasta presupunere, va trebui sa demonteze galeria de evacuare și distribuția și va schimba simeringurile. Voi lăsa masina cu o noapte înainte acolo pt a-i face dimineata și testele de compresie și leak down. Am stabilit sa mergem pe simeringuri originale și aștept sa ma programeze pentru interventie. Aveți idee de unde pot face rost de simeringurile de supape noi, originale? Găsesc la cineva cu piese de vânzare pe forum? Mulțumesc anticipat! Va țin la curent cu procesul. O seara buna!

Comment

Salut, pentru piese OEM la preturi ok poti lua legatura cu cei de la Cox Motor Parts(UK): https://www.coxmotorparts.co.uk/

Comment

Nu sunt niște piese foarte scumpe simeringurile, într-adevăr le-ai găsi la un pret bun probabil pe coxmotorparts dar combinat cu transportul din UK și noile taxe vamale s-ar putea sa nu mai iasă chiar atât de ieftin. Dacă nu vrei sa te complici, le poți lua de la noi dar cu un preț ceva mai mare. Mai toate magazinele de piese auto pot face comanda de repere originale. Eu îți recomand Al Padrino, am făcut niște comparații de preturi pentru piese originale Honda și sunt foarte ok in comparație cu alții. Tine cont totuși ca vei avea nevoie și de alte piese pe lângă simeringurile de supape și sa fii pregătit cu ele dinainte, gen garnitura capac supape, simeringuri de bujie poate și ce o mai trebui pe acolo, ar fi bine sa îți facă un deviz ca să știi exact ce cumperi.

Comment

Multumesc! Ma gandeam poate rezolv cumva in tara. Daca nu, am sa ma indrept spre ei, stiu ca sunt ok la piese. Nu stiu daca nu se aplica ceva taxe vamale dupa Brexit..

Comment

Originally posted by stefbi View Post
                      Multumesc! Ma gandeam poate rezolv cumva in tara. Daca nu, am sa ma indrept spre ei, stiu ca sunt ok la piese. Nu stiu daca nu se aplica ceva taxe vamale dupa Brexit..
                      Asta încercam sa îți spun că dacă le iei din UK sunt poate mai ieftine dar ai de plătit taxe vamale.

Comment

Originally posted by rhemyis View Post
                        Nu sunt niște piese foarte scumpe simeringurile, într-adevăr le-ai găsi la un pret bun probabil pe coxmotorparts dar combinat cu transportul din UK și noile taxe vamale s-ar putea sa nu mai iasă chiar atât de ieftin. Dacă nu vrei sa te complici, le poți lua de la noi dar cu un preț ceva mai mare. Mai toate magazinele de piese auto pot face comanda de repere originale. Eu îți recomand Al Padrino, am făcut niște comparații de preturi pentru piese originale Honda și sunt foarte ok in comparație cu alții. Tine cont totuși ca vei avea nevoie și de alte piese pe lângă simeringurile de supape și sa fii pregătit cu ele dinainte, gen garnitura capac supape, simeringuri de bujie poate și ce o mai trebui pe acolo, ar fi bine sa îți facă un deviz ca să știi exact ce cumperi.
                        Nu sunt nici chiar ieftine, pe cox sunt la 148 lire setul dar acum il au la reducere la 71 lire.

Comment

Multumesc tuturor pentru clarificari!

Comment

Originally posted by bogdi12001 View Post

Nu sunt nici chiar ieftine, pe cox sunt la 148 lire setul dar acum il au la reducere la 71 lire.
                            Reducerea aia e asa ca să îți ia ochii, de fapt prețul lor real este 71 lire si nu 148. Prin Europa se învârte la 5 euro bucata, la autokarma le-am găsit la 50 lei bucata, la Al Padrino 35 lei, etc.

Comment

Buna! Revin cu un update aici. Din pacate, lucrurile nu au evoluat asa de repede pe cat imi doream(:. Va trebui sa achizitionez eu piesele direct, preturile ofertate in Ro fiind mult prea mari. Simeringurile de supape le voi achizitiona de la Coxmotors(aprx 80 GBP fara taxe). Mai am de cumparat:
                              1. Set garnituri capac culbutori 12030RTA00
                              2. Simering arbore cotit 91212RTA003

Nu am reusit sa le gasesc pe Coxmotors dar le_am gasit pe Autodoc , marca Victor Reinz.
                              Imi puteti spune daca le pot aduce din alta parte originale sau daca e ok sa le iau pe acestea?
                              Multumesc!
                              Attached Files

Comment

Cei de la Cox îți pot aduce orice piesa originala Honda pentru ca sunt dealer in UK. Chiar dacă nu au piesele expuse pe site, trimite-le un email cu piesele pe care le vrei sa îți spună cât te costa. Dacă tot iei simeringurile de supape de la ei, poți lua și celelalte repere originale ca să fie totul perfect. Nu știu ce sa îți zic despre victor reinz dar eu am avut probleme cu un simering aftermarket de la Ajusa, același simering pe care îl vrei și tu. Am pus original și s-a rezolvat. Garnitura capac supape are codul 12341-rta-000. Fa lista cu piesele, trimite-le vin-ul mașinii ca să se asigure ca sunt corecte reperele și de acolo preiau ei.

Comment

Working...
                                X