Benzina in motor diesel

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Benzina in motor diesel

    Salutare
    Am bagat 6l de benzina 98; mi-am dat seama de greseala si am facut imediat plinul cu motorina, fara sa pornesc motorul inainte. Am circulat vreo 50 km pana acum, drumuri scurte de oras, masinuta merge dar are un zgomot pe care nu-l avea inaite de isprava asta, un tacanit, parca in special cand este usor subturata. Am mai citit ca se recomanda si ceva ulei 2T in rezervor in astfel de cazuri, sunt sceptic totusi....
    Ce ziceti, merg in continuare asa, adaug ulei sau nu, ori o duc in service ?
    Multumesc

    Edit : este vorba de accord 2.2 diesel din 2008; parca aparea masina la username inainte, de aceea nu am specificat initial.
    KoRoZIV
    Senior Member
    Last edited by KoRoZIV; 16-06-19, 13:28. Reason: adaugat tip masina
    '08 Honda Accord Sport SE, 2.2L i-CTDi, White Pearl
    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/KoRoZIV/

  • #2
    daca ai putin amestec in rezervor golesti si schimbi filtrul. Altfel adaogi motorina peste pana la plin, poti pune ulei, si important sa nu ii dai in gura. Taicamiu a bagat 20 litri omv 100 peste 40 de motorina. A mai completat apoi pana la 80 litri si a venit cluj timisoara. Asta dupa ce cu o saptamana inainte schimbase injectoarele 5200 lei. Deocamdata nici o problema, parca merge mai bine. O sa schimb filtrul de motorina cand ajung pe rosu.
    dacliber
    Senior Member
    Last edited by dacliber; 16-06-19, 11:22.
    ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

    Comment


    • #3
      Tocmai am forjat-o putin, se aude un tacanit mai puternic sub 2500 rpm, cand urc mai sus nu mai sesizez nimic. Rezervorul e aproape plin acum, nu am facut decat vreo 50-60 de km de la patanie, am zis sa fac macar peste suta pana bag ceva ulei.

      edit : editat pentru ca tapatalk/diacritice...
      '08 Honda Accord Sport SE, 2.2L i-CTDi, White Pearl
      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/KoRoZIV/

      Comment


      • #4
        ieri s-a oprit de tot in trafic a mea, sa vedem ce s-a busit...
        ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

        Comment


        • #5
          Nasol; sper sa nu fie ceva f grav si costisitor. Bafta

          Sent from my SM-G965F using Tapatalk


          '08 Honda Accord Sport SE, 2.2L i-CTDi, White Pearl
          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/KoRoZIV/

          Comment


          • #6
            Ideal ar fi sa fie golit rezervorul cu totul si aia e, schimbi filtrul si ai scapat ieftin.
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • #7
              Nu exista un raspuns general la intrebarea asta... In functie de motor, diverse particularitati, unele merg bine merci cu benzina sau ulei ars de gatit, altele se strica imediat.

              Nu o sa gasesti pe forum raspunsul 100% sigur, cel mai bine procedai cum a zis Ticker => platforma, service, golit rezervorul, schimbat filtrul.
              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

              Comment


              • #8
                Pai dupa ce am discutat cu mai multi mecanici care aveau aceiasi melodie, care nu este deloc gresita, m-am apucat de citit pe forumuri care folosesc ulei de gatit, biodiesel, etc, gandit logic si riscat un pic. Masina e un Renault Espace de 1.9 cu egr curatat, filtru particule, injectoare noi schimbate cu 1 saptamana inainte. Am mers frumos si luat un ulei japonez in 2T cu norma JASO FC, 30 lei bidonul am pus 300 ml in rezervor asta dupa ce am mai complet6at cu 40 de motorina, si ce sa vezi ?! merge impecabil. Oricum ma programez sa schimb filtrul si sa ii fac o verificare amanuntita. Chestia e ca toti imi propuneau demontat rezervor, spalat, etc operatiuni care necesita timp si manopera multa.
                ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                Comment


                • #9
                  Originally posted by dacliber View Post
                  Am mers frumos si luat un ulei japonez in 2T cu norma JASO FC, 30 lei bidonul am pus 300 ml in rezervor
                  De ce Jaso FC și nu Jaso FD? Eu am avut un Passat 2002, pompe duse și mergea cu amestec. 700 ml ulei Jaso FD la plin. Apoi, apa, paie și bătaie? FC este pt cele cu dpf (ardere fara reziduu)

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Raffy84 View Post

                    De ce Jaso FC și nu Jaso FD? Eu am avut un Passat 2002, pompe duse și mergea cu amestec. 700 ml ulei Jaso FD la plin. Apoi, apa, paie și bătaie? FC este pt cele cu dpf (ardere fara reziduu)
                    Ala l-am gasit doar si mai era ceva mizerie pe care nu scria norma cu 12 lei. L-am luat de la mag de bricolaje, dupa ce am intrat in cateva de piese auto care nu aveau ulei in 2T decat pe comanda! Are DPF Espace IV.
                    ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                    Comment


                    • #11
                      Vesti proaste! m-a pus cineva...sa bag un flacon de ala mic de 330 ml cu ceva aditiv frantuzesc. Imediat dupa ce am parcus cam 10 km la iesirea spre autostrada a murit de tot motorul, bordul, calculatoarele, etc. Tractat in service rezultatul pompa inalta presiune de schimbat, injectoare infundate si decalibrate, conducte, filtru, spalat rezervor si alte cateva operatiuni legate de asta. In mod sigur nu e doar aditivul de vina! Concluzia ca nu mai merita reparata. In ultimul an am bagat aproape 4000 euro in ea plus 2000 pretul de achizitie, plus ce iese acum, mai cumpara masini prefacute de la parcuri auto din Timisoara! si pune benzina in ele in timp ce scapi o tigara sa fii sigur ca ai facut treaba buna!
                      ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                      Comment


                      • #12
                        Sorry man... ti-am zis. Golit rezervorul si scapai ieftin...
                        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Bănuiesc că nu ai cum să îți recuperezi pierderea.Imi pare rău să aud.

                          Comment


                          • #14
                            Masina a stat un an abandonata, a venit un baiat a reparat 1 sapt la ea dupa program si merge...
                            ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                            Comment

                            Working...
                            X