Consum ulei neobisnuit Honda Civic 1.8 i-VTEC 2012

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Unde au frezat supapele? Si unde ai curatat motorul?
    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

    Comment


    • #32
      Pai cred ca a zis mai inainte: Carpati Motor
      "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

      '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

      Comment


      • #33
        Nu fac ei asa ceva... Poate doar sa il curete mecanic, manual, dar baie fierbinte de curatare sigur nu au. La curatarea mecanica nu poti acoperi canalele din bloc etc.

        Idem si pentru scaunele supapelor, nu are niciun dealer astfel de aparate din cate stiu.
        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

        Comment


        • #34
          Asa e nici un service nu poate face reconditionare chiuloasa au nevoie de echipamente pentru plan si rectificare scaune supape. Nu se frezeaza, se curata cu pasla. De exemplu in Timisoara la cea dea doua masina un Opel am dus chiuloasa si au facut-o la MotorDoctor. E interesant de stiut costul total.

          Comment


          • #35
            2200 Eur e a fost costul total. Nu stiu nimic despre cum au curatat chiulasa. Rectificare nu s-a facut (au zis ca nu este nevoie).

            Comment


            • #36
              Deci a fost vorba de o refacere la minim: segmenti + pistoane + garnituri si manopera, fara nimic la bloc, cuzineti, curatare, planare, refacere scaune supape etc.
              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

              Comment


              • #37
                Am citit cu mare interes toate postarile legate de acest subiect si sunt cu adevarat recunoscator tuturor colegilor care au incercat sa rezolve o problema comuna pentru posesorii de Civic fabricate in 2012.
                Dupa aprox. 70000 km masina mea a inceput sa consume cam 1 l ulei/800 km. Asta se intampla cu 2-3 ani in urma. M-am perindat de la un mecanic la altul si am urmat sugestiile lor (schimbat ulei cu unul mai vascos, aditivi pentru ulei, etc) insa fara nici un rezultat. Nu am acceptat nici sfaturile unor prieteni care imi sugerau sa vand masina, deoarece nu m-a lasat constiinta sa o vand ca fiind fara probleme, stiind ca de fapt nu acesta era adevarul. Am reintrat ieri pe forum dupa o lunga perioada in care nu am mai citit nimic si m-am bucurat sa constat ca problema a fost identificata si mai mult decat atat s-au gasit solutii pentru rezolvarea ei. Astfel dupa ce am accesat link-ul unui forum din UK postat aici de catre unul dintre colegi, am comandat la Autoklass Timisoara kitul compus din pistoane si simeringuri 06131-R1A-305, precum si pinurile si sigurantele pentru pistoane aferente. Pana acum investitia se ridica la suma de 3000 lei, piesele urmand sa ajunga undeva la sfarsitul lunii iulie- inceput de august. Toate lucrarile care se vor impune dupa demontarea motorului vor fi realizate de catre cei de la Motor Doctor Timisoara. In cazul in care considerati ca mai prezinta interes, va voi tine la curent cu evolutia reparatiilor si implicit a costurilor finale a intregii lucrari.

                Comment


                • #38
                  Salut,
                  andrei
                  Junior Member
                  andrei 967 unde in Timisoara ai facut operatiunea de inlocuire pistoane, si care a fost costul total?. Multumesc

                  Comment


                  • #39
                    Toate operatiunile legate de reconditionarea motorului au fost executate de catre cei de le Motor doctor. Costul manoperei a fost de 2030 lei, la care se adauga costul pieselor in valoare totala de 5151 lei

                    Comment


                    • #40
                      Salut,
                      andrei967
                      Junior Member
                      andrei967 cati km au trecut de cand ai facut operatiunea de schimbare a pistoanelor si cum este consumul de ulei? banuiesc ca folosesti ulei 0w20 Honda Type2. Cum se simte masina dupa inlocuire pistoane? Multumesc

                      Comment


                      • #41
                        Salut, am aceeași problemă la Civicul meu din....2012. Urmează achiziția de piese și desfacerea motorului. Vă țin la curent.

                        Comment

                        Working...
                        X