Castrol GTD Magnatec

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Castrol GTD Magnatec

salut?
    stie cineva daca uleiul castrol gtd magnatec 5w40 este sintetic?
    daca ne luam dupa specificatii, pare a fi... API CF combinat cu ACEA B4 il poate clasifica drept sintetic, dar e intr-adevar asa, sau e doar o gaselnita de marketing, dat fiind ca 10w40 e semi-sintetic?
    If Honda built people, nobody would ever die.

nu greutatea uleiului (5w-40 sau 10w-30) iti spune daca acel ulei e sintetic sau nu.
    e ca si cum ai intreba daca motorul de 1.3 e turbo pt ca cel de 1.8 este.
    honda x 5
    "W" stands for Wrong
    Amerika ist Wunderbar

Comment

5w40 este cam sintetic , da
      oricum nu prea poti sa te iei dupa ce scrie pe cutie ...cu cat e mai mica prima cifra cu atat e mai sintetic
      am mai vazut eu 15w60 full sintetic undeva :lol:
      Vtec Junkie B16a2.

Comment

da, e ciudat ca nici pe site la Castrol nu spune explicit "fully-synthetic", ceea ce ma face sa cred ca nu e... Altminteri, cioli are dreptate, teoretic 5W40 ar trebui sa fie sintetic. Dar de ce nu iei un 5W40 de la Mobil1? Ala e sigur sintetic.
        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

Comment

pentru ca l-am cumparat pe asta...
          chestia e ca am citit pe net despre castrol si uleiurile lor "sintetice" de abia aseara. ceea ce m-a pus pe ganduri. dar inca nu am gasit nimic despre magnatec gtd. probabil pentru ca e nou... naiba stie!
          nu mai tin minte cat costa mobilul. am vazut unul 5w50 parca la augsburg, dar era 500k litrul. un pic cam scump pentru mine acum, inainte de vacanta. 7 litri nu e de colea... dar nici gtd-ul la 2.500.000 per total nu e ieftin.
          ce sa mai zic? caut o confirmare ca nu m-am pacalit...

Comment

Da, iti inteleg problema... Nu stiu, eu nu sunt fan Castrol in general, prefer Mobil1. Eu cand am luat Mobil1 5W40 fully synthetic, am dat 110 RON pe bidon de 4L. 5W50 trebuie sa fie mai scump, orisicum. Mi se pare dubios ca la Castrol pe site si din cate spui tu nici pe bidon nu spun "fully-synthetic". Cred ca orice producator se repede sa scrie asta pe uleiurile lui. Dar acum, l-ai luat, pune-l si gata. De stricat n-are ce sa strice.
            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

Comment

iti dai seama ca o sa-l pun
              pe eticheta in romana scrie ca e fully synthetic, dar pe aia originala, nimic.

Comment

si inca ceva: a vazut cineva ulei API CG4 sau CH4 in romania?

Comment

raspunsul celor de la castrol:

Hi
                  Sorry for any confusion - the GTD Magnatec 5W-40 is a Fully Synthetic
                  product- the rest of the Magnatec range are semi synthetic.

Kind regards

Castrol Technical Support

Comment

Am observat si la Aral o chestie. Pe fostul Basic-Tronic scria clar sysntetic. Pe Blue-Tronic, care il inlocuieste, nu mai scrie.

(nu, nu bag Aral in honda, bagam in Opel)
                    Daca as avea bani de Audi... mi-as lua doua Honde.
                    LE: Am facut rost de bani de Audi, prin urmare...
                    Accord 2006 2.0 ES M/T
                    Civic HB 2007 1.8 Sport M/T
                    Raising money for...the third H

Comment

Ok, foloseste-l linistit atunci.
                      API CG4 si CH4 se pare ca este pentru camioane si alte motoare diesel cu functionare super grea. CF care ti l-ai luat tu se pare ca este suficient de bun pentru un motor diesel exploatat in regim normal.

Comment

Originally posted by Delphi
                        Nu stiu, eu nu sunt fan Castrol in general, prefer Mobil1.
                        Si eu bag Mobil1 0W40 si sunt f multumit de el... si de pret... pe un bidon de 4 litrii am dat undeva intre 2.200 si 2.700 (nu mai stiu exact) si adus din Germania :roll:
                        The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.

DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

Comment

Working...
                        X