Uleiul cel mai bun pentru diesel-ul nostru

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Este un grafic pentru modelele Honda vandute in USA. Accord V6, Hybrid, Ridgeline, Pilot si Odyssey sunt modele vandute acolo, niciodata in EU.

    Comment


    • Originally posted by cerevelu View Post
      Irlanda poate fi considerata in EU?
      https://www.honda.ie/web/Oil-Application-Guide
      Ti se pare acelasi lucru cu ce ai postat initial?

      Acel logo Honda albastru este folosit de divizia americana a companiei. In Europa, logoul Honda este rosu.
      CatalinP
      Senior Member
      Last edited by CatalinP; 09-08-18, 23:38.

      Comment


      • Ceea ce cerevelu a postat e intr adevar pt piata sua. Desi sunt pt benzina si desi sunt mai bune si corecte decat recomadarile europene in cazul asta trebuie recomandari europene pt ca dieselul nu se vinde in sua.

        Totusi e de avut in vedere ce a postat ...la topicul unde se aplica...
        Website Boutique Oils

        Comment


        • Da, mea culpa.
          Lipseau Dieselurile din tabel.
          Dar in linkul ultim totul e OK.
          Cred...
          Inca o data mii de scuze.
          Totusi acel tabel l-am vazut pe forumuri si pe situri din EU... ma rog. Asta fuse gresala mea.
          Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
          Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
          Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

          Comment


          • Totusi cum aflu daca am DPF, sa nu fac vreo prostie? Am VIN SHSRE6850AU019085

            Din tabel, la crv 2.2 diesel 2010 ( fara DPF) nu mai este nimic trecut, ce sa inteleg?
            gl10cyp
            Junior Member
            Last edited by gl10cyp; 10-08-18, 13:07.

            Comment


            • Nu scrie in cartea masinii (de identitate)? La mine (1.6 i-dtec) scrie. Ce motor este? I-CDTI sau I-DTEC? I-CDTI nu a avut DPF din cate stiu
              LiviuP
              Junior Member
              Last edited by LiviuP; 10-08-18, 14:10.

              Comment


              • 2.2L L4 DOHC 16V AWD, i dtec
                gl10cyp
                Junior Member
                Last edited by gl10cyp; 10-08-18, 16:11.

                Comment


                • Are DPF

                  Comment


                  • In cazul asta cartea nu spune decāt 0w30, nu specifica nicio norma , doar la cele fără DPF specifica standard ACEA, acum ar mai merge Valvoline 5w30 xtreme mst c3 ?

                    Comment


                    • Da, ar trebui sa fie ok. Va puteti uita pe coxmotorparts.co.uk la ce uleiuri recomanda pentru modelul dumneavoastra. Respectiv: Mobil 1 ESP 0W30 Fully Synthetic Motor Oil ACEA C2, C3 si Castrol Edge Professional H C2 0W-30 ACEA C2. Uleiul Castrol il folosesc la masina mea Civic IX 1.6 i-dtec si sunt foarte multumit de el. Din pacate nu se gaseste in RO, eu l-am cumparat din Germania. La urmatorul schimb voi pune Mobil 1 sau Honda. In cartea masinii mele recomanda 0W30 sau 5W30.

                      Comment


                      • Originally posted by gl10cyp View Post
                        In cazul asta cartea nu spune decāt 0w30, nu specifica nicio norma , doar la cele fără DPF specifica standard ACEA, acum ar mai merge Valvoline 5w30 xtreme mst c3 ?
                        Poti verifica aici: http://valvoline-eu.lubricantadvisor....aspx?lang=eng

                        Introduci datele masinii si iti spune ce ulei e recomandat.
                        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                        Comment


                        • Eneos 0w30 sau 5w30 a folosit careva ? Din ce gama ?

                          Comment


                          • Am folosit eu 0W30 Premium Ultra ACEA C3 si nu mi-a placut deloc. L-am pus inaintea unei deplasari lungi in Europa si dupa 1000 de km scazuse nivelul iar motorul functiona cumva aspru si cu zgomot. Cum am ajuns in Germania am fost in primul sevice Honda si l-am schimbat cu Castrol Edge Professional H C2 0W-30 ACEA C2.

                            Comment


                            • Am cumparat Shell Helix Ultra ECT C2/C3 0W-30 si urmeaza sa-l schimb weekendul asta sau la inceputul saptamanii viitoare. Teoretic e bun, practic... urati-mi succes!

                              Comment


                              • Eu am folosit la majoritatea schimburilor Eneos Premium Ultra S 0W30, ACEA C2, recomandat pentru Honda. Acum parcă aș īncerca Mobil ESP 0W30, Acea C2. A folosit cineva? Cum se comportă?

                                Comment

                                Working...
                                X