Honda pe GPL, utila sau nu?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Este absolut logic ca uzura cea mai mare este la rece, fiindca in ziua de azi, cam orice ulei cat de cat de calitate, indiferent de "grosimea" lui rupe pelicula la temperaturi mai ridicate decat cele la care functioneaza motoarele in mod normal. Motoarele sunt diferite, nimic de zis, oricat as fi alergat Accordul nu simteam caldura pe care o degaja TypeRul la un mers ceva mai alert. In fine, si motorul e mai inghesuit, se raceste mai greu etc.

    Una peste alta, mie imi e mult mai frica de uzura la rece fiindca acolo uleiul e gros si nu unge cum trebuie... e logic.

    De altfel, identic cu limitarea in turatie, care are rolul ei si tind sa cred ca o masina gandita de ingineri seriosi are acea limitare bine aleasa, astfel inca sa nu fie cazul de discutii gen - daca o duci des in rosu o omori de 10 ori mai repede etc... exista la motoarele serioase limitare cand motorul e rece - vezi M-uri de la BMW (nu te lasa sa turezi peste 4-5000 decat dupa ce uleiul ajunge la anumite temp - mai apar linii galbene pe turometru cand motorul e rece) sau chiar TypeR-ul FN2 la care am aflat fortat de imprejurari (era sa intre unul in plin in mine si nu am mai tinut cont ca e motorul rece, i-am dat blana) nu intra VTEC-ul cand uleiul e rece... Pe scurt trece de 5500 rpm, dar fara VTEC kick, fara bec aprins etc.

    Hai sa lasam parerile personale venite de pe vremea Daciilor ca daca mergi des in zona rosie, omori motorul mai repede, ca nu mai e cazul... E adevarat, stresul la care sunt supuse motorul si componentele adiacente este mai mare, dar sa fim seriosi, consumabilele de calitate si alti factori conteaza mai mult.
    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

    Comment


    • Originally posted by Aramia2008 View Post
      Sa iau ban permanent pentru ce? Ca nu inteleg. Da asta e solutia sa scapati de mine. Organizati un ban premeditat. Da zic sa nu ma avertizati ca nu iese asa. Eu zic sa faceti un regulament special pentru mine. N-am voie sa zic ceva ca sare KMR cu ironii si replici in batjocura si daca ripostez sau ma apar imi da ramm ban. Frumos! Ce-am zis fratilor: ca am vazut un crv la revizie la gpl. Ca-mi merge bine masina si instalatia si ca imi ies cheltuielile cu deplasarea la jumatate.Asta-i adevarul. Nu cred ca exista in regulament care-mi interzice sa-mi spun parerea pe forum chiar daca sar zece imediat ce postez. Ma banati de fapt ca nu ma suporta 5 membrii printre care si adminstratorul? Ma rog! No coment. Nu va opreste nimeni si daca tot puteti si vreti s-o faceti...Asta nu inseamna ca e si corect.

      Sent from my SM-N9005 using Tapatalk 2

      Relaxeaza-te omule, ca glumeam cu ban-ul dar daca nu citesti regulamentul, ce sa-ti fac? Vrei sa facem pariu ca sunt mai mult de 5 membri ( cu un i) ?
      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
      My cars:

      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

      Comment


      • Am citit regulamentul si am si citat din el cand am cerut sa se respecte, cand am fost jignit si luat peste picior fara motiv, cand s-a sters jumatate din topicul meu.

        Sent from my SM-N9005 using Tapatalk 2
        Aramia2008
        Senior Member
        Last edited by Aramia2008; 05-09-14, 18:51.
        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/oprescutoma/

        Comment


        • 1. Si n-ai vazut acolo punctul ala in care zice ca daca nu-i raspunzi lui Delphi la intrebari iei ban?

          2. Mai relaxeaza-te si tu, esti prea incordat.
          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

          Comment


          • Oprescule, nu e chiar asa
            "N-am voie sa zic ceva ca sare KMR cu ironii si replici in batjocura si daca ripostez sau ma apar imi da ramm ban."

            Ai primit warn si automat ban pentru ca ai acumulat puncte de penalizare la topicul despre politica.
            Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
            2 roti

            Comment


            • As aprecia daca m-ai apela cu id-ul cu care sunt inregistrat ca d-asta am cerut sa fie schimbat. Multumesc! Ce zici am dreptul asta?

              Sent from my SM-N9005 using Tapatalk 2
              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/oprescutoma/

              Comment


              • Ai dreptul asta, nu ma deranjeaza, dar tot Oprescu Toma iti zic.
                Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
                2 roti

                Comment


                • ce oameni,ce oameni.....)))

                  unora le este frica de ban ca de amenda din instanta ca vb aiurea! ))))

                  Zoe,fii barbata!!
                  ex CL7 AT 2006
                  CN1 Sport 2005
                  KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                  "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                  Comment


                  • Originally posted by Xander View Post
                    Motoarele sunt diferite, nimic de zis, oricat as fi alergat Accordul nu simteam caldura pe care o degaja TypeRul la un mers ceva mai alert. In fine, si motorul e mai inghesuit, se raceste mai greu etc.
                    da,accordul nu avea problema degajarii de caldura in exces...te plangi de type R???stai sa vezi ce simti langa LEGEND!acolo au super ingesuit V6 le,l-au pus transversal,iar in grecia la 35gC era sa lesin langa ea!
                    ex CL7 AT 2006
                    CN1 Sport 2005
                    KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                    "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                    Comment


                    • Ramm, vorbesc serios: Nu ai dreptul sa ma apelezi cu numele meu pe forum atat timp cat eu nu-ti permit si cat am un username. D-asta am cerut schimbarea lui!

                      Sent from my SM-N9005 using Tapatalk 2
                      Aramia2008
                      Senior Member
                      Last edited by Aramia2008; 09-09-14, 15:22.
                      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/oprescutoma/

                      Comment


                      • Oprescule, crede-ma ca ti-am citit postul si am ras pana am inceput sa tusesc
                        Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
                        2 roti

                        Comment


                        • @Aramia2008: se pare ca singura solutie este sa apara un user nou care sa-ti cumpere masina

                          Comment


                          • Poate sa incerce. Nu e de vanzare.

                            Sent from my SM-N9005 using Tapatalk 2

                            Ramule mie mi s-a atras atentia ca nu scriu corect numele unui user desi n-am facut-o cu rea vointa ca tine. Ceea ce faci tu este sfidare si nu sunt primul membru al forumului cu care faci asta. Te rog sa stergi postarile din acest topic offtopic. Hai sa fim ontopic. Se poate?

                            Sent from my SM-N9005 using Tapatalk 2

                            mod edit: ramm
                            ramm
                            omu cu warnu'
                            Last edited by ramm; 09-09-14, 16:13.
                            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/oprescutoma/

                            Comment


                            • @Aramia: era o gluma...ideea era ca tu sa-ti faci alt user prin care anuntai ca ai cumparat masina. Astfel, scapi de tachinarile lui ramm, care nu mai avea obiectul muncii

                              Comment


                              • Degeaba isi face alt user
                                Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
                                2 roti

                                Comment

                                Working...
                                X