Honda pe GPL, utila sau nu?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Flaviu, ai dat-o pe gpl?!

    Comment


    • No way, era doar un punct vedere

      Comment


      • GPL ul merge f bine!in IASI cel mai mare service cu vanzari de instalatii GPL este detinut de un posesor de HONDA CR-V 2.0!omul a pus tot ce trebuie,mi-a aratat tot si mai nou un fost mecanic de la HONDA lucreaza acolo.am discutat,inafara de LOGAN uri de 1.4 cu ceva probleme la 400.000km...????!!! nu a vazut nimic!eu personal am mers anul trecut cu un S320-2003 pe GPL.Asa fusese luat din IT si masina avea 390.000km!mergea f bine!!!!costuri sub 60% scazute...mai degraba erai pe 50%!pe benzina consuma 12-13% extraurban si 18-21% urban!pe gaz era fix la jumatate!

        bafta!cine face km si are un motor gurmand.....merita toti banii!
        ex CL7 AT 2006
        CN1 Sport 2005
        KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

        "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

        Comment


        • Bun, deci daca facem o socoteala, ar trebui sa merg 20-24.000 km ca sa imi amortizez investitia, si inca 20-24.000 km ca sa economisesc inca o data valoarea investita, care inteleg eu ca este cam in jur de 4.000 lei (cu rezervor hipofizial). Asta ar insemna inca 20-45.000 km. Dat fiind ca atata am facut in 5 ani de cand am cumparat masina, peste inca 5 ani, presupunand ca n-o vand pana atunci, as economisi 4.000 lei.

          Acum, as putea sa reduc fumatul cu un pachet pe zi... nu, hai sa zicem cu 13 tigari pe zi. Asta inseamna 10 lei economisiti pe zi, 300 lei pe luna, 3.600 pe an, 4.000 intr-un an si 5 saptamani. Fara nici o investitie.
          Delphi
          Super Moderator
          Last edited by Delphi; 03-09-14, 10:20.
          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

          Comment


          • Și, cei ce nu au viciul fumatului, pot să-și pună GPL?
            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
            My cars:

            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

            Comment


            • Nu, aia ar trebui sa se lase de baut, sau de alte vicii. Daca vrei, fac un ROI si pentru asta.
              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

              Comment


              • Dupa calculele mele, puse mai de mult pe forum, daca faci 2000 km pe luna 48 de luni si 96000km de abia iti scoti parleala cu vre-o 900 lei, asta daca ai si dispozitiv flashloube. Reatasez din nou :
                Attached Files
                Honda Accord - 2006 2.0 Executive

                Comment


                • Asta depinde de stilul de mers. Eu am 101.000 KM cu Civic-ul 5D și media mea de consum este pe la 11% în timpul ăsta. Ia fă un calcul și în condițiile astea
                  I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                  My cars:

                  '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                  '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                  '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                  '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                  EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                  EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                  EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                  EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                  EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                  EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                  Comment


                  • Pai eu le-am facut pt CL7. De aici si diferenta
                    Honda Accord - 2006 2.0 Executive

                    Comment


                    • KMR, vrei sa pui GPL si pe Civic?
                      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                      Comment


                      • Nu vreau
                        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                        My cars:

                        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                        Comment


                        • @wolfydrg: no offence, dar eu nu prea inteleg ce calcule ai facut. Hai ca fac eu unul simplu pe cei 96000 km
                          - consum benzina 11%: 96000*11/100=10560 litri benzina x 5.82 RONi= 61459 RONi
                          - consum gaz 13%: 96000*13/100 = 12480 litri gaz X 3.2 = 39936 RONi
                          REzulta o diferenta de 21523 RONi din care daca scazi instalatia de 4000 RONi iti cam raman vreo 4000 Euro.

                          PS. Vezi ca nu se mai gaseste benzina la 5.82 sau tu calculezi cat ar fi trebuit sa coste daca nu aveam un geniu numit Ponta

                          Comment


                          • Era un print de acum tzspe ani. Calculele mele sunt corecte.
                            Contine toate cheltuiele inclusiv flash lube care este destul de costisitor. Tu faci o greseala comuna pui consum doar gaz vz doar benzina.
                            Pentru mine nu are cum sa fie asta calculul pentru ca trece frecvent de 35000 rpm, zona unde ai dori sa mearga doar pe benzina.

                            O sa caut xls-ul si daca am timp sa vad unde este gresit. Daca este.
                            LE:din amintiri era parca 400 ron la fiecare 5000 km flash loube (oricum o consider frectie la picior de lemn acest tratament).
                            Honda Accord - 2006 2.0 Executive

                            Comment


                            • De ce sa pui flash lube care "unge" supapele de admisie daca de fapt problema creata de GPL e la supapele de evacuare?
                              din cauza amestecului care inca arde si este dat afara, sufera supapele de evacuare, daca limitam la 3500 eu zic ca
                              putem sa stam linistiti, eu am limitare la 3500 dar merg cu 3000 unde am 120km/h suficient pentru unu ce vrea economie

                              @tudorart are altfel de aditiv (destinat utilajelor profesionale de altfel) care se baga in benzina si acolo e un woodoo cu un strat de plumb ce se depune pe supapele de evacuare, ( asa am inteles eu) si mi se pare mai mult credibil decat flash lube
                              InjectoR
                              Senior Member
                              Last edited by InjectoR; 04-09-14, 00:28.
                              Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                              … Jazz do it ...

                              Comment


                              • @Wolfydrg: nu vreau sa intru intr-o disputa prelungita, dar vorbeam de costuri rulare benzina vs GPL, nu? Consideram situatia ipotetica in care se merge 100% pe benzina si cea in care se merge pe gaz 100%...daca ai extra costuri la fiecare 5000 km -> ca in 96000 km mai cheltuiesti 8000 RONi doar pe solutia respectiva -> un "profit" in jur de 10000 RONi. Daca nu avem date cat la suta se merge pe benzina si cat pe GPL dintr-un total, nu prea poti face socoteala..

                                Comment

                                Working...
                                X