Honda pe GPL, utila sau nu?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ieftineala pe fata. Am notat si eu adresa web...
    V-au venit din Polonia piesele pt. kit-ul GPL? Stiu ca erau vreo 2-3 oameni interesati de GPL pe Honda...

    Comment


    • Lui Iuri, da.
      Mie, ba. Am facut plata pe 12 apr. Mai astept 2-3 zile si le imping o intrebare.

      Sa nu uitam ca am sa-ti dau o BR pentru ca mi l-ai recomandat pe Catalin!
      Cu proxima ocazie, ma achit.
      Apasăăăăăl: 2008 Accord Coupe - San Marino Red - 190cp
      GPL:

      Comment


      • Stai linistit, nu e cazul...
        Vezi ca mai dureaza inca 2-3 zile pana se proceseaza banii transferati, apoi inca 1-3 zile pana le trimit. Transportul parca a durat la mine vreo 3-5 zile, pare-mi-se ca l-au trimis prin Hermes.

        Comment


        • eu am patit asa: am platit miercuri, ei au vazut banii luni, joi dimineatza mi-a venit un mail care imi spune ca in joia respectiva au fost predate coletele curierului GLS si luni la 12 erau la usa mea. partea proasta e ca GLS nu are functionala optiunea de a urmari AWB-urile, dar au reprezentanta in romania unde se poate afla starea coletelor
          Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

          … Jazz do it ...

          Comment


          • @InjectoR

            Felicitari pentru instalatia GPL! Cum functioneaza, cum se simte?
            Baga si tu manualul de service de la Jazz, poate le e de trebuinta si altora.
            PanterA
            Senior Member
            Last edited by PanterA; 19-04-11, 17:55.
            Apasăăăăăl: 2008 Accord Coupe - San Marino Red - 190cp
            GPL:

            Comment


            • Salutare frati Masoni!
              Am cumparat un manual la 9,75$....dar e de fit 1,5 vtec ...deci e degeaba.
              Despre instalatia GPL voi reveni cu poze (cum a decurs interventia chirurgicala) in scurt timp, vreau sa fac macar o mie de km si sa dau cu parerea altfel lumea o sa creada ca sunt ca un comentator de pe emag care recomanda de ex. un hard disk la o zi de la cumparare. Ieri am obtinut certificatul de conformite iar astazi merg la RAR .
              Momentan pot sa va spun ca rezultatul ( la cum se simte, cum arata) a iesit mult mai bine decat imi imaginam. La masina au muncit Catalin cu un prieten (mecanic cu experienta) sambata de la 11 la 20 si duminica de la 9 la 21 ( pentru comparatie la un atelier autorizat se lucreaza cam 3-4 ore din cate stiu). Inauntru mai miroase a silicon care inca nu s-a aerisit iar langa teava de esapament miroase a primavara.
              Stay tuned!
              InjectoR
              Senior Member
              Last edited by InjectoR; 20-04-11, 01:51.
              Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

              … Jazz do it ...

              Comment


              • cum trage motorul?

                Comment


                • Va salut!
                  Am o Honda Accord 2001, 1.8b, 136cp, F18B2, din noiembrie 2010. Am pus instalatie GPL la 1saptamana dupa ce am adus-o, 2400ron. Consumul urban (Baia Mare) pe iarna a fost 11-12gpl. Am setat-o sa treca automat pe benzina la 4500ture si se simte foarte putin diferenta intre combustibili. Sunt foarte multumit de cum se comporta, stiam ca o sa fiu multumit pt ca in ultimii 10ani am fost tot pe gpl. Ma bucur si de turatii si de economie de bani. Ideile referitoare la deteriorarea motorului sunt preconcepute. Prima mea masina a fost o dacie 1300, faceam taxi cu ea. Am tinut socoteala pana la 150.000km pe gpl si n-am avut nici cea mai mica problema la motor, ulei bun si aprinderea electronica de voskwagen. Am dus masina la remat pt ca mi-au picat usile de pe fata de la rugina si in loc de podul pedalier aveam o usa de aragaz, dar motorul mergea intr-un fel de care se mirau toti mecanicii.
                  Daca pot ajuta cu alte informatii, cu mare placere.
                  Qyu
                  Junior Member
                  Last edited by Qyu; 03-05-11, 19:31.

                  Comment


                  • @Qyu - ce marca era aragazul?

                    Scuze, nu m-am putut abtine
                    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zaGini/

                    Comment


                    • @Qyu: S-o stapanesti sanatos si la cati mai multi Km pe gaz!

                      Comment


                      • Zagini - bah nu mai stiu, da vedeam asfaltu prin geamul de la usa ))))

                        Comment


                        • sal
                          Am o honda civic sedan 1,8 i-VTEC din 2009 ,29kKM ,mai am garantie 15 luni ,ce zice-ti sa las garantia pentru montarea unei inst GPL.
                          Parerile sunt pro si contra ,ca ar apare uzura,,,
                          Am vorbit la Vernesti Buzau un BRC cu rez toroidal ,mufa alim la buson ,reset indicatie benzina,sistem injectie lichid racire scaune supape ,,,toate la un 3100ron .
                          Revizie la 30000km pret 150ron.
                          Ce spune-ti ? da stiu pareri pro si contra.

                          Comment


                          • 1. Daca esti tare'n clanta cu cei de la Honda, n-o sa-ti pierzi garantia. Ce legatura are capra (un radio CD defect) cu varza (o instalatie GPL montata la motor)? In caz ca se intampla asta: OPC si instanta. Am mai zis ca doar asa se poate "rezolva", in caz ca reprezentanta va scoate masina din garantie.
                            2. Revizia e foarte scumpa. Un filtru cumparat de mine din PL a fost in jur de 10RON, pe cand in Romania se vinde la 70RON. Restul tine doar de desfacutul cutiei cu filtru si inlocuirea filtrului, respectiv o recalibrare (asta daca service-ul respectiv face).
                            3. In cei 3100RON e inclusa si manopera? Instalatia mea a costat 2600RON cu tot cu transportul din PL pana in Romania si include si un scanner OBD II, interfata de diagnoza, sistemul de adaptare dinamica OBD II, plus multe filtre de rezerva, ca sa-mi fac singur si ieftin reviziile (gratis adica). Deci, in toti acesti 2600RON am cumparat mult mai multe...
                            4. Mergi la Catalin din Bacaut pt. instalare... lucreaza 1-2 zile la masina ta, dar lucreaza chirurgical. Cei care au fost la el pot confirma (eu, InjectoR si urmeaza inca 1-2 hondari cu Accorduri, din ce stiu).

                            Am 23.000Km pe GPL si n-am facut nicio revizie pana acum, totul merge brici...

                            Comment


                            • Originally posted by melkfett View Post
                              sal
                              Am o honda civic sedan 1,8 i-VTEC din 2009 ,29kKM ,mai am garantie 15 luni ,ce zice-ti sa las garantia pentru montarea unei inst GPL.
                              Parerile sunt pro si contra ,ca ar apare uzura,,,
                              Am vorbit la Vernesti Buzau un BRC cu rez toroidal ,mufa alim la buson ,reset indicatie benzina,sistem injectie lichid racire scaune supape ,,,toate la un 3100ron .
                              Revizie la 30000km pret 150ron.
                              Ce spune-ti ? da stiu pareri pro si contra.
                              ca o prima idee zic sa alegi instalatia care crezi tu ca e buna si nu ce are instalatorul tau pe stoc ( a se citi : cu cine are contract) , mai cerceteaza daca nu cumva "perfuzia" pentru supape este un fel de "FNI", iar la intrebarea ta despre garantie cred ca iti vei raspunde singur citind threadul asta http://www.hondafan.ro/forum/showthr...Civicul-actual
                              InjectoR
                              Senior Member
                              Last edited by InjectoR; 05-05-11, 15:03.
                              Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                              … Jazz do it ...

                              Comment


                              • de fapt inst BRC este 2850ron cu rez toroid (cica ar putea monta de 58 l in spatiul rezervei ) ,200ron ar fi reset carburant(benzina) cica cand mergi pe GPL scade niv pe indicat de benzina din bord si cand te opresti treb sa dai un reset combostibil sa vezi indicatia.

                                Comment

                                Working...
                                X