Honda pe GPL, utila sau nu?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Fane View Post
    exista vreun dealer care sa monteze asa ceva astfel incat sa nu pierzi garantia?
    Aici la mine in Italia nu se pierde garantia, in Romania imi pare rau dar nu te pot ajuta, nu stiu...
    Imagineaza-ti ca asta a fost prima intrebare pusa de mine acelui vanzator...si in plus l-am pus sa scrie negru pe alb + stampila si semnatura ca sa fiu sigur 100%
    HONDA: Silent release of fatal power & O masina nu e nimic daca nu e o placere conducand-o Soichiro Honda
    CIVIC FN1 Absolute I-Pilot & ACCORD CW3 Executive Advance
    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Robby_Alessio/

    Comment


    • Originally posted by Fane View Post
      exista vreun dealer care sa monteze asa ceva astfel incat sa nu pierzi garantia?
      Cu siguranta Mara Motors din Braila.

      Comment


      • Oameni buni, faza cu garantia in Romania e relativa. Iti poti pierde garantia la masina, dar, cu un pic de circ si amenintari la adresa dealer-ului, se vor linisti apele. Vorbesc din experienta proprie, nu din baliverne. Asadar, cum sa iti scoata masina din garantie pentru o instalatie la motor, cand tie ti se defecteaza un casetofon?! Ce, adica nu vor sa imi repare casetofonul ca mi-am pus GPL pe masina? OPC, escalare la dealer, reprezentanta Honda/whatever si televiziuni.

        Pe de alta parte, luati piesele din afara (PL) si aveti garantie EUROPEANA. Le returnati de unde le-ati luat si vor fi inlocuite pe garantie de catre acel vanzator. Numai la noi se practica fazele gen "ai garantie in Romania numai daca o montezi aici si acum". In afara, trimiteti doar ECU-ul defect (oricum, e doar 200EUR maxim+transport) si vi se va inlocui fara atatea hartogaraie, dovezi si batai de cap; posibilitatea defectarii lui e chiar infima.

        Comment


        • am vazut in wknd pe B1 un test cu Forester pe GPL si reprezentantul de vanzari spunea ca au dotat masina cu un sistem de injectie de gaz in stare lichida si ca acest sistem face ca performantele masinii sa fie aceleasi ca si cu benzina, ceea ce mi se pare o mare realizare

          Dc e corect ce spune el, ar fi un avantaj pentru cei care doresc GPL, mai putin partea cu garantia.

          Link-ul cu emisiunea ()http://www.lalimita.ro/ro/filmulete_...PL_la_Ciolpani
          R 42659 - Milano Red Ep3

          Comment


          • Originally posted by kinky_boy View Post
            ...............
            Dc e corect ce spune el, ar fi un avantaj pentru cei care doresc GPL, mai putin partea cu garantia.
            ...............
            E corect, se numeste Adaptare Dinamica acea caracteristica. E vorba de o interfata ce comunica cu calculatorul masinii prin OBD-II, citeste parametrii motorului in timp ce functioneaza pe benzina si ii adapteaza la condusul pe GPL. Am si eu montata interfata asta pe Priusul meu, cu un avantaj in plus: imi permite sa vad si parametrii OBD-II din calculatorul masinii, plus parametrii ECU-ului GPL, totul printr-o singura interfata USB 2.0.

            Apropo, care e dezavantajul partii cu garantia?

            Comment


            • da ce scoruri au la civic 1.4.... 21000 de euro...nu as da...cu tot cu gpl-ul lor

              Comment


              • Originally posted by mandrei83 View Post
                Apropo, care e dezavantajul partii cu garantia?
                ma refeream la cei care isi pun aftermarket, ca se pierde garantia dupa cum discutati voi mai devreme

                Si nu sesizezi nici o diferenta de performanta intre cele 2 tipuri de combustibil? F misto ca sa zic asa
                R 42659 - Milano Red Ep3

                Comment


                • Nu se pierde garantia masinii, stai linistit... Depinde si cum pui problema la reprezentanta: ce legatura are motorul cu instalatie GPL, cu unitatea de CD (daca aceasta din urma se strica)? Exista OPC, instanta etc.

                  Eu mi-am pus GPL pe masina mea in luna mai (am si dat mail la Toyota Romania sa le zic ca am facut chestia asta), iar in luna iunie am schimbat pe garantie magazia CD. Plus ca, am avut garantia masinii pana in noiembrie 2010 si nu mi s-a mai stricat nimic pe acolo. Garantia e in continuare valabila pentru sistemul hibrid (160.000Km sau 8 ani/primul eveniment din cele 2) si nu a carait nimeni pe la Toyota din cauza ca mi-am pus eu GPL pe masina... Sincer, chestia asta nu cred ca intereseaza pe nimeni de la reprezentanta, inclusiv faptul ca mi-am montat eu singur camera video reverse, desfacand intreg bordul ca sa ajung la display si la computerul de bord.

                  Nu la fel am auzit ca se intampla si la Dacia, unde, daca iti schimbi casetofonul Blaupunkt din stoc cu altul Sony (sa zicem), iti scot instant masina din garantie. Asta daca nu faci modificarea la service-ul Dacia. LOL!
                  mandrei83
                  Senior Member
                  Last edited by mandrei83; 07-02-11, 15:45.

                  Comment


                  • Originally posted by mandrei83 View Post
                    Nu se pierde garantia masinii, stai linistit... Depinde si cum pui problema la reprezentanta: ce legatura are motorul cu instalatie GPL, cu unitatea de CD (daca aceasta din urma se strica)? Exista OPC, instanta etc.


                    Nu la fel am auzit ca se intampla si la Dacia, unde, daca iti schimbi casetofonul Blaupunkt din stoc cu altul Sony (sa zicem), iti scot instant masina din garantie. Asta daca nu faci modificarea la service-ul Dacia. LOL!
                    1. Daca masina este cumparata pe persoana juridica papa OPC, nu intra in atributiile lor. La judecata pierzi dupa primele 2 infatisari, scrie clar in cartea de garantie a masinii ca orice modificare neautorizata asupra acesteia duce la pierderea garantiei (si iti garantez ca nici un judecator nu va sta sa stabileasca daca ti s-a stricat motoru din cauza instalatiei GPL sau nu)

                    2. Nu am auzit de lucrurile astea la Dacia, chiar am un vecin care a facut ceva modificari pe la motor (cat dat jos, filtru sport) si pe la suspensie si i-au schimbat de ex pompa de benzina in garantie.
                    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                    Comment


                    • Poa' sa scrie ce o vrea in cartea de garantie a masinii, nu conteaza. Cum sa iti scoata intreaga masina din garantie ca ti-ai pus GPL pe motor, cand tie ti s-a stricat radioul cu CD? Asta e doar un exemplu si, crede-ma, ai toate sansele sa castigi procesul ca PF sau sa le traga OPC-ul o super-amenda, din moment ce defectiunea radio-CD-ului n-are nimic de-a face cu motorul caruia i-ai pus tu GPL si ei refuza sa ti-l schimbe pe garantie.

                      Nu ar fi absurd daca ar fi asa? Cei de la Toyota mi-au zis doar ca nu acopera defectiuni de la motor ce ar putea fi cauzate de instalatia mea GPL (evident, ce legatura are capra cu varza?) si mi s-au parut super de bun simt din partea lor pt. ca m-au asigurat de chestia asta.

                      Asa e si normal, in fond... Garantia e un drept de-al tau si nu e normal sa-ti fie anulata pt. o defectiune ce n-are nicio legatura cu ce ai modificat tu la masina in garaj.

                      Comment


                      • Eu sunt de acord ca ceea ce spui tu e logic, nici eu nu am zis ca iti taie garantia la radio cd daca pui GPL, dar daca doamne feri ai probleme la motor sunt aproape 100% sigur ca nu iti mai da nici un producator garantie. Iar ca sa ii dai in judecata te rupe cu banii, tre sa faci expertiza tehnica care sa demonstreze ca nu din cauza instalatiei s-a bulit motoru, acea expertiza costa foarte mult si o platesti din buzunar urmand sa iti recuperezi banii daca castigi procesul...iar daca faci toate astea e foarte posibil ca ei sa ceara contraexpertiza si sa aduca ei un expert care poate fi "convins" sa le dea lor dreptate, si intri intr-un cerc vicios din care nu mai iesi in veci.

                        Iar cu amenda data de OPC, repet, e valabila doar in cazul in care masina este cumparata pe PERSOANA FIZICA, daca e leasing sau cumparata direct pe firma OPC nu se baga.
                        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                        Comment


                        • Ai dreptate cu ce spui, insa, eu nu prea mi-am batut capul cu posibilitatea defectarii masinii in garantie si anularea ei din cauza la GPL. Nu se strica, si cu asta basta...
                          Mai mult, dupa cum am zis si lumii, am cumparat un intreg motor de Prius cu 17.000 mile la bord si 150Kg ca si greutate cu... atentie... 400USD+inca 300USD transportul din US pana in Romania. In acest transport am pus si inca:
                          -un radiator
                          -o capota
                          -un far dreapta
                          -o aripa dreapta
                          -intregul sistem de rulare pe partea fata (sau cum naiba i-o zice, nu sunt mecanic)
                          -etc
                          ... totul pentru 60mil (include motorul) si cei 300USD pentru transport. Masina asta e ca noua acum, omul si-a facut-o singur in garaj... Deci... ce mai conteaza un motor defect, cand unul nou e 400USD?

                          Apropo, masina asta care avusese dauna totala e ca noua acum, cu piesele cumparate de mine de pe eBay! Epava a costat 1500EUR iar piesele, cu totul, vreo 2000EUR. Deci... se poate sa ai Prius cu 3500EUR si revopsire de 400RON, in Bacau!
                          mandrei83
                          Senior Member
                          Last edited by mandrei83; 08-02-11, 19:17.

                          Comment


                          • Super afacere! Cautand de amuzament pe Autovit si Mobile.ro ce mai vand romanii, am gasit un Accord 2009 pe GPL: http://www.autovit.ro/honda-accord-C16747089.html. E aici un intreg entry cu ce masini pe GPL se gasesc la vanzare in Romania.

                            Comment


                            • e trist ca isi ia cineva accord ca sa ii puna gpl..daca nu ai bani de benzina..sa isi ia o masina mai economica..chiar nu inteleg genul asta de oameni

                              Comment


                              • @mitrasca
                                Deoarece atunci cand au cumparat-o, pretul benzinei era de 3 lei/l. Acum e 5 si tinde sa creasca.
                                Cineva poate ca isi ia accord datorita fiabilitatii, confortului, etc. si nu neaparat ca nu il intereseaza consumul si ca e punga sparta. Faptul ca-ti cumperi o masina fiabila inseamna economie (de timp,nervi si bani) pe termen lung. Oricine ar dori sa plateasca cel mai mic pret posibil / km si asta nu e se semn de zgarcenie ci de cumpatare. Cei care-si iau accord si pe care nu-i intereseaza pretul combustibilului sunt fie snobi, fie inconstienti, fie cu rafinaria in curte.
                                Apasăăăăăl: 2008 Accord Coupe - San Marino Red - 190cp
                                GPL:

                                Comment

                                Working...
                                X