Honda pe GPL, utila sau nu?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pentru mine si cred ca si pentru cei care au citit al tau post, intrebarea ta :
    "Bun...dar si-a pus cineva GPL pe HONDA?" sa referit la "toti" posesorii nu numai la cei din Romanica...
    Dar lasa....ai dreptate
    HONDA: Silent release of fatal power & O masina nu e nimic daca nu e o placere conducand-o Soichiro Honda
    CIVIC FN1 Absolute I-Pilot & ACCORD CW3 Executive Advance
    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Robby_Alessio/

    Comment


    • Originally posted by blumurgg View Post
      prietene, cu tot respectul, mi se pare aiurea intrebarea ta. ..de la cati km devine rentabila instalatia gpl? iti spun eu: de la primii litri bagati si de la primii km mersi cu gpl pentru ca salariul nu il iei o data pe an si nu bagi combustibil o data pe an. cand mergi zilnic si 100 de km nu te mai costa 50 lei ci 28-30 automat devine rentabil.
      Intrebarea se referea probabil la perioada de amortizare sau numarul de km parcursi pana la amortizarea celor 20 si ceva de milioane cat costa instalatia. De ce ti se pare aiurea ?
      Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

      Comment


      • buna seara tuturor.
        revin. da! gasesc aiurea intrebarea. nu pot eu sa-i spun omului daca merita. numai fiecare pentru el stie. in cat timp se amortizeaza? fiecare stie. daca iesi de doua ori pe saptamana la ci-co cu masina si esti din bals, nu se amortizeaza (bals am luat pur aleator) daca faci multi km se amortizeaza. in alta ordine de idei a ajuns sa ma dispere(exagerez) sintagma "gpl pe honda" dar ce este fratilor, honda? vreun rolls? sau un z350 sau mai stiu si eu ce scula? am un prieten ce traieste la londra si imi povestea ca honda la ei este super banala masina ca si in state. da ! gpl pe honda! iti faci socotelile, pui,.. bine! nu pui, la fel. eu zic ca ar fi mai fain sa respectam deciziile fiecaruia si sa-l incurajam indiferenta daca opteaza sau nu pt gpl. oricum, discutia asta este asemanatoare cu cea in care vine un tip si zice: sa-mi iau benzinar sau diesel. sa vezi si acolo furtuna. consider ca pt cineva ce hotaraste sa puna gpl, poate gasi atat de multa informatie tehnica pe google incat va stii fara dubii in cat timp se amortizeaza, daca merita sau nu. eu fac in medie 1200 pe saptamana si in primavara am sa pun pe masina asa ceva. eu ma gandesc sa mutam putin discutia, cu permisiunea voastra spre recomandarea unei marci sau model de instalatie gpl. va multumesc

        Comment


        • Landi Renzo all the way!
          cunosc si marfa lor si a concurentei si mi se par cei mai ok!
          ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
          ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

          Comment


          • Un link ceva? Comentarii ale celor care si-au montat Landi Renzo?

            eu am gasit http://www.autogpl.ro/index.php?opti...145&Itemid=111
            Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


            Comment


            • Originally posted by cci View Post
              Un link ceva? Comentarii ale celor care si-au montat Landi Renzo?

              eu am gasit http://www.autogpl.ro/index.php?opti...145&Itemid=111

              pe site-ul asta dat de @cci este si un "calculator" la benzina vs gpl...
              e destul de util pentru cei interesati...Diferenta este destul de mare , mai ales pentru cei care sar lejer de 20mii pe an
              HONDA: Silent release of fatal power & O masina nu e nimic daca nu e o placere conducand-o Soichiro Honda
              CIVIC FN1 Absolute I-Pilot & ACCORD CW3 Executive Advance
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Robby_Alessio/

              Comment


              • Asa e... la 10-12mii km cat fac eu - tot se amortizeaza investitia intr-un an.
                Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


                Comment


                • Intervin si eu putin aici, pe topicul acesta. Am scris aici legat de consumul meu si, dupa 15.000Km (am 65K acum, am instalat GPL-ul la 50K), nu pot decat sa ma declar extrem de multumit de investitie.
                  Iata aici si detaliile tehnice impreuna cu dispozitivele montate pe masina mea. Investitia a fost de 650EUR (montarea facuta in garaj, impreuna cu un prieten) cu tot cu transport, din PL pana in RO. Am luat varianta STAG-300 Plus, care e capul de serie de la Autogaz Polonia, impreuna cu o butelie toroidala STAKO de 34l (incam cam 28l de GPL) si toate componentele necesare instalarii. Nu am cumparat nimic altceva din Romania, totul a venit din Polonia prin curierul Hermes (am platit 30EUR pentru cele aprox. 30Kg cat avea pachetul).

                  Investitia e deja amortizata. Clar ca imi convine sa fac un drum Bucuresti-Cugir (AB) cu aprox. 150RON, la un pret al GPL-ului de 2.8RON/l.

                  Succes cu achizitia, iar daca vrei sa-ti pui GPL pe masina, da-mi un semn si-ti zic cum sa faci rost ieftin de intreaga instalatie GPL si te trimit la persoana care mi-a montat si mie GPL-ul pe Prius.
                  mandrei83
                  Senior Member
                  Last edited by mandrei83; 17-01-11, 14:03.

                  Comment


                  • Eu le-am cerut o lista de preturi pentru Honda mea celor de la AutoGPL F-ATI. Nu planuiesc sa imi instalez intr-un termen foarte scurt, e mai mult un studiu.

                    Pe Cielo-ul tatalui meu s-a amortizat extrem de rapid instalatia si a trecut pe profit; merge asa de mai bine de 5 ani. In afara de schimbarea pulmonului si a nu-stiu-ce filtre prin el de cateva ori, nu au fost probleme.

                    Va anunt cand primesc un raspuns.
                    2008 Civic Sedan 1.8 ES A/T, Galaxy Grey
                    1971 VW Käfer 1302, Gray

                    Consum 1.8 i-VTEC:

                    Comment


                    • Originally posted by cci View Post
                      Asa e... la 10-12mii km cat fac eu - tot se amortizeaza investitia intr-un an.
                      Fericitule....
                      Eu fac in jur de 30000 cand toate merg bine.
                      Sar lejer de 30000 cand fac de 2 ori pe an Italia-Romania, Romania-Italia ...asa ca se intelege de ce am optat la aceasta alegere si in plus observand clar evolutia cu Citroen C3-ul, cu care intr-un an de la achizitie am facut 24000 de km dar, ala e cu GPL din fabrica deci se pune numai pe jumatate
                      HONDA: Silent release of fatal power & O masina nu e nimic daca nu e o placere conducand-o Soichiro Honda
                      CIVIC FN1 Absolute I-Pilot & ACCORD CW3 Executive Advance
                      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Robby_Alessio/

                      Comment


                      • nu pot decat sa ma bucur de faptul ca parerile acide s-au domolit. intrigat de pozitiile multor colegi atat de contra instalarii unui sistem GPL m-am tot interesat si intrebat. in concluzie, in masura in care iti pui o instalatie ok si ai grija de un ulei, un filtru , o bujie nu vad absolut nicio problema in a avea GPL pe masina. per general, toti vorbesc de economie. am sa fiu f direct si sa spun ca exista si o mare doza de snobism si ipocrizie la cei ce spun ca e aiurea sa ai asa ceva pe masina. am vazut in trafic masini super ok, cu gpl si toti am vazut/stim, cu siguranta, cu totii. nu inteleg de ce nu facem din acest topic unul incurajator, pragmatic si sincer. pe toti ne afecteaza pretul combustibilului. eu astept mai degraba sa continuam discutia cu locuri unde se poate recomanda montarea , preturi si recomandari de statii gpl, intretinere, sfaturi.
                        ce ziceti? cu respect salut tututror.

                        Comment


                        • Originally posted by primus View Post
                          ia arunca un ochi pe o vechitura de mai bine de 100 de ani nu pare ca actualli constructori reinventeaza roata?

                          http://en.wikipedia.org/wiki/Lohner-...e_Mixte_Hybrid
                          Solutia adoptata de Porsche pe trasurile Lohner prevedea versiunea montarii electromotoarelor la roata, de aici si alegerea celor de la Porsche din zilele noastre de a adopta acest sistem pe minunatul prototip 918 Spyder Hybrid (prezentat anul trecut la Salonul Auto de la Geneva).
                          Dar daca stam sa numaram constructorii care adopta acest tip de constructie, ne dam seama ca pe toti ii numaram la degetele unei maini si mai toti provin din inaltul cerc al clasei supersport.
                          Prin urmare, cei ce se bat ca fac si dreg chiar au dreptate, o fac totusi altfel.
                          Vad ca te impresioneaza foarte mult combinatia Lohner - Porsche dar sa nu uitam ca inaintea lor au mai fost si alti pionieri ai automobilului care au probat "calea electro" ....Camille Jenatzy cred ca te va impresiona la fel de mult....

                          GPL pe Honda sau pe orice alt model auto, nu are cum sa fie o tampenie din moment ce i se dovedeste celui cu adevarat interesat de aceasta tehnica ca raportul investitie/ beneficii e unul avantajos.
                          Asa-zisa parte proasta a lucrurilor este ca pentru amortizarea cheltuielii trebuie sa ti masina ceva ani, dar tocmai acel tip de oameni care stiu sigur ca vor face acest lucru, se si indreapta spre asa ceva.

                          @blumurgg: asa numitul "snobism" al unora, e exact acel tip de snobism pe care cu totii il cunoastem din ultimii ani: "benzina vs. diesel" la care benzina e pentru sportivi deci cine se decide pentru diesel e un papa lapte respectiv "manuala vs. automata" la care cine are manuala e mare sportiv iar cine are A/T e doar muiere, puturos, etc.
                          HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                          Comment


                          • bine spus ....benzinar pentru sportivi. pfiu! care sportivi? unde poti avea un stil de condus sportiv in romania? avem super autostrazi fara limita de viteza? sau poate un nivel de trai unde pretul benzinei este asa....un nimic? exista si oameni cu o situatie financiara super si atunci chiar inteleg. cumnatul meu are un benzinar cu motor de 3L. l-am intrebat de doua ori cat ii consuma masina si mi-a raspuns la fel: habar nu am si...nu ma intereseaza. da. acest om cu certitudine nu isi va pune gpl si nici diesel nu isi va lua. marea majoritate simtim pretul benzinei si consumul la 100/km
                            revin cu invitatia de a face recomandari instalatii, montari, preturi, sfaturi de la cei ce stiu in concret despre gpl, recomandari consumabile sau statii gpl.

                            Comment


                            • http://www.autoservice-gpl.ro/index.html
                              HONDA: Silent release of fatal power & O masina nu e nimic daca nu e o placere conducand-o Soichiro Honda
                              CIVIC FN1 Absolute I-Pilot & ACCORD CW3 Executive Advance
                              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Robby_Alessio/

                              Comment


                              • CONCLUZII:
                                -cum sunt decis sa pun gpl, m-am documentat(traiasca google)
                                1. o instalatie costa cam 2500. nu e o suma mica. la intrebarea: merita? depinde cat inseamna pt fiecare, aceasta suma. depinde cati km face fiecare astfel incat cei 2500 investiti sa merite.
                                2. am urmarit evolutiile unor masini pe care s-a montat gpl(pe forumuri) si am intrebat proprietari. asadar, conteaza ce tip, model, marca de instatie.
                                3. un aspect Foarte important! unde montezi instalatia. de aceea am venit cu sugestia in posturile mele sa recomandam ateliere cu experienta, cu oameni priceputi, calificati. reglajele si atentia la montare este determinanta.
                                in incheiere spun: -daca 2500 nu este o avere, se fac peste 10 15000 km pe an si nu drumuri scurte unde masina nici nu ajunge la temperatura optima, daca va documentati si faceti o montare la un atelier serios, profesionist, eu zic ca merita fara dubiu.

                                Comment

                                Working...
                                X