Honda pe GPL, utila sau nu?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    La ce te referi cand spui "securitate"?

    Din intamplare chiar vorbeam astazi dimineata cu cineva (foarte avizat) despre asta (facusem eu o gluma ca imi pun o butelie in fata la broasca) si nu au fost raportate accidente sau probleme din cauza buteliilor GPL. Cred ca singura problema ar aparea atunci cand ia foc masina, insa deja este caz extrem.
    2008 Civic Sedan 1.8 ES A/T, Galaxy Grey
    1971 VW Käfer 1302, Gray

    Consum 1.8 i-VTEC:

    Comment


    • #92
      ma gandesc ca nu vreau sa bubui ...
      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/alinp/civic/
      civic sedan 08

      Comment


      • #93
        nu bubuie ... face doar fasss.
        Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


        Comment


        • #94
          inca am idei preconcepute ...
          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/alinp/civic/
          civic sedan 08

          Comment


          • #95
            Din punct de vedere al securitatii poti sta cat se poate de linistit.

            O instalatie omologata este intotdeauna prevazuta cu o valva mecanica pentru suprapresiune care elibereaza controlat gazul.
            Chiar vazusem la un moment dat un filmulet cu o masina echipata GPL si ambele rezervoare pline careia i s-a dat foc. Efectul a fost ca pe la 1/3 din filmulet a bubuit rezervorul de benzina iar urmatoarele 2/3 vedeai la intervale de cateva secunde cum se mai elibereaza cate putin gaz..

            Revenind la topic, de cateva luni stau in Paris si am avut ocazia sa ii observ pe oameni si concepriile lor.

            Se pare ca pe aici GPL-ul este privit ca o afacere mai buna decat dieselul atat de catre constructori cat si despre utilizatori..indiferent de marca.
            Sa nu se supere mandrei pe mine dar ce are el pe masina este nelipsit pe taxiurile de aici..
            din aproximativ 15 taxiuri cu care am mers doar vreo 5-6 erau diesel iar restul hibride pe gpl!
            ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
            ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

            Comment


            • #96
              @alinp
              -uite cateva ceva despre siguranta unei masini cu GPL caci am citit ca asta te intereseaza mult


              YouTube - Test Dyno - Benzina vs GPL
              YouTube - Sicurezza impianti GPL per auto. LPG , LP Gas
              a doua masina cu instalatie GPL omologata,ultima masina nu are instalatia omologata YouTube - LPG Car Fire Tests
              asta e in germana YouTube - Le auto a GPL sono sicure? Il crash test di ADAC
              HONDA: Silent release of fatal power & O masina nu e nimic daca nu e o placere conducand-o Soichiro Honda
              CIVIC FN1 Absolute I-Pilot & ACCORD CW3 Executive Advance
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Robby_Alessio/

              Comment


              • #97
                am citit fiecare postare cu atentie. deasemenea, daca sunteti curiosi, pe toate forumurile(club) auto sunt foarte multi cei care vin si hulesc alternativa gpl. hai sa coboram in lumea reala. se spune ca: vai! nu mai trage nu mai merge cu n sute de km la ora, ca se distruge motorul ca....etc
                ok in traficul din bucuresti bara la bara pierderea de cuplu putere cat afecteaza? pe autostrazi de cate ori ajungi pe luna? cati km au autostrazile noastre si cu cate jdemii de km la ora poti sa mergi?
                va voi spune in concret nu pareristica
                anul trecut in primavara un coleg al meu vine si imi spune ca s-a programat sa-si puna gpl. imi povesteste ca al lui cumnat si-a pus pe un mondeo motor 2 L si au fost intr-o vacanta si a fost ok. colegul meu are un suzuki ignis 1,3 90cp. eu nu m-am pronuntat in niciun fel, atunci. acum insa nu pot decat sa-l felicit. atelierul unde mi-am facut ITP ul monta si instalatii gpl si era un tip cu un golf4. in trafic vad masini de tot felul cu gpl, cei de afara sunt fara indoiala mult mai pragmatici pun gpl, numai noi suntem carcotasi. adica.... ce are honda, motorul honda fata de suzuki sau vw sau renault sau orice. benzina a sarit de 5 lei. si? ce facem? in primavara pun 100% si eu gpl
                colegul meu a dat 21 milioane pe instalatie, in vara a fost in concediu in spania cu masina, si este f multumit. in fond care este problema cu gpl?
                cat o sa tii masina? daca ai grija de ea, ulei, filtre tot e foarte ok. chiar nu stiti masini ce nu au fost trecute pe gpl si sunt daramate fara a avea un nr mare de km?
                fratilor, cum evolueaza preturile eu nu pot decat sa fiu fff bucuros ca avem aceasta solutie. apropos suzuki ii consuma in oras cam 10-11l gaz.
                va invit sa intrati si pe forumurile celorlalte cluburi auto. discutiile parca sunt trase la xerox.

                Comment


                • #98
                  Originally posted by blumurgg View Post
                  am citit fiecare postare cu atentie. deasemenea, daca sunteti curiosi, pe toate forumurile(club) auto sunt foarte multi cei care vin si hulesc alternativa gpl. hai sa coboram in lumea reala. se spune ca: vai! nu mai trage nu mai merge cu n sute de km la ora, ca se distruge motorul ca....etc
                  ok in traficul din bucuresti bara la bara pierderea de cuplu putere cat afecteaza? pe autostrazi de cate ori ajungi pe luna? cati km au autostrazile noastre si cu cate jdemii de km la ora poti sa mergi?
                  va voi spune in concret nu pareristica
                  anul trecut in primavara un coleg al meu vine si imi spune ca s-a programat sa-si puna gpl. imi povesteste ca al lui cumnat si-a pus pe un mondeo motor 2 L si au fost intr-o vacanta si a fost ok. colegul meu are un suzuki ignis 1,3 90cp. eu nu m-am pronuntat in niciun fel, atunci. acum insa nu pot decat sa-l felicit. atelierul unde mi-am facut ITP ul monta si instalatii gpl si era un tip cu un golf4. in trafic vad masini de tot felul cu gpl, cei de afara sunt fara indoiala mult mai pragmatici pun gpl, numai noi suntem carcotasi. adica.... ce are honda, motorul honda fata de suzuki sau vw sau renault sau orice. benzina a sarit de 5 lei. si? ce facem? in primavara pun 100% si eu gpl
                  colegul meu a dat 21 milioane pe instalatie, in vara a fost in concediu in spania cu masina, si este f multumit. in fond care este problema cu gpl?
                  cat o sa tii masina? daca ai grija de ea, ulei, filtre tot e foarte ok. chiar nu stiti masini ce nu au fost trecute pe gpl si sunt daramate fara a avea un nr mare de km?
                  fratilor, cum evolueaza preturile eu nu pot decat sa fiu fff bucuros ca avem aceasta solutie. apropos suzuki ii consuma in oras cam 10-11l gaz.
                  va invit sa intrati si pe forumurile celorlalte cluburi auto. discutiile parca sunt trase la xerox.

                  pentru esenta postului.
                  Cam asta am incercat sa explic si eu dar stii tu....!!! nu are rost sa fac si alte comentarii caci nu-si au rostul
                  Eu am GPL pus pe masina si l-am pus special si strict pentru a mai amortiza din pretul plinurilor . Referitor la comportament am scris la mine-n "theard" si mi se pare ca si pe aici cate ceva,daca nu ma insel, si nu vreau sa se spuna ca fac dubluri
                  HONDA: Silent release of fatal power & O masina nu e nimic daca nu e o placere conducand-o Soichiro Honda
                  CIVIC FN1 Absolute I-Pilot & ACCORD CW3 Executive Advance
                  http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Robby_Alessio/

                  Comment


                  • #99
                    Pentru cei care si-au facut un calcul de la cati km/an devine rentabila instalatia gpl?
                    '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

                    Comment


                    • prietene, cu tot respectul, mi se pare aiurea intrebarea ta. ..de la cati km devine rentabila instalatia gpl? iti spun eu: de la primii litri bagati si de la primii km mersi cu gpl pentru ca salariul nu il iei o data pe an si nu bagi combustibil o data pe an. cand mergi zilnic si 100 de km nu te mai costa 50 lei ci 28-30 automat devine rentabil. eu gasesc faza cu gpl ul un lucru lamurit. google iti ofera suficienta informatie pe care, daca o raportezi la nevoile si prioritatile tale iei decizia in consecinta. asa cum spuneam, sunt bucuros ca avem aceasta alternativa cu gpl. imi spunea colegul meu ca si statiile gpl difera. unii au gaz mai bun si simte la consum , la felul cum trage masina. cat despre alternativa motorina, nu este nici asta asa simpla. inainte de honda am avut un focus diesel. trebuie sa ai grija cum mergi sa nu iti cada turbina, ce motorina bagi ca iti pica un injector si e cam foarte naspa etc. in consecinta, motor mic, gpl si asta este. bafta!

                      Comment


                      • Bun... dar si-a pus cineva GPL pe Honda?

                        In afara de Mandrei83 cu Prius / Hybrid / GPL tare masinutza aia - la capitolul economie de bani cred ca e cea mai tare de pe aici.
                        Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


                        Comment


                        • Originally posted by cci View Post
                          Bun... dar si-a pus cineva GPL pe Honda?

                          In afara de Mandrei83 cu Prius / Hybrid / GPL tare masinutza aia - la capitolul economie de bani cred ca e cea mai tare de pe aici.

                          ....se vede ca ai citit totul cu atentie ...
                          Dar oare l-ai citit theardul asta sau l-ai descoperit acum ?
                          O pagina mai inainte ...mai exact la postul #98 scrie destul de clar ca EU mi-am pus GPL
                          ...acum daca mai are si altcineva si ii este "rusine" sa admita din cauza vociferarilor "altor membri"....nu ma bag ...e treaba lui/lor
                          HONDA: Silent release of fatal power & O masina nu e nimic daca nu e o placere conducand-o Soichiro Honda
                          CIVIC FN1 Absolute I-Pilot & ACCORD CW3 Executive Advance
                          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Robby_Alessio/

                          Comment


                          • Da, am citit tot... dar tu esti in Italia, acolo multi au GPL pus sau din fabrica...
                            Aici la noi doar unele taxiuri, ceva Dacii vechi si eventual Loganuri au.
                            Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


                            Comment


                            • Originally posted by cci View Post
                              Da, am citit tot... dar tu esti in Italia, acolo multi au GPL pus sau din fabrica...
                              Aici la noi doar unele taxiuri, ceva Dacii vechi si eventual Loganuri au.
                              ...
                              LE:...
                              asta e deja alta treaba...
                              Poate trebuia sa specifici (intrebare pentru cei din Romania...sau ceva mai putin batator la ochi macar)
                              Dar nu conteaza...parerea mea este ca se merita....mai ales pentru oras
                              Robby_Alessio
                              Senior Member
                              Last edited by Robby_Alessio; 14-01-11, 15:55.
                              HONDA: Silent release of fatal power & O masina nu e nimic daca nu e o placere conducand-o Soichiro Honda
                              CIVIC FN1 Absolute I-Pilot & ACCORD CW3 Executive Advance
                              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Robby_Alessio/

                              Comment


                              • :P da, se merita...
                                Dar intrebarea generala avea un mic detaliu "GPL pe Honda?"
                                Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


                                Comment

                                Working...
                                X