Honda pe GPL, utila sau nu?

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• si eu sunt de parere ca ar merge un gpl pe sedanul meu, are destula puere si are de unde sa piarda cativa caluti, ca-i raman destui pt ce o folosesc eu. apar insa doua probleme: cea a garantiei si faptul ca sunt din provincie si gasesc mai greu pe aici service competent care sa-mi monteze si sa-mi intretina o asemenea instalatie.

Comment

• Originally posted by blumurgg View Post
      CONCLUZII:
      -cum sunt decis sa pun gpl, m-am documentat(traiasca google)
      1. o instalatie costa cam 2500. nu e o suma mica. la intrebarea: merita? depinde cat inseamna pt fiecare, aceasta suma. depinde cati km face fiecare astfel incat cei 2500 investiti sa merite.
      Merita, mai ales daca nu e luata din Romania! Cam atat m-a costat si pe mine, plus ca in banii astia mi-a intrat si interfata de diagnosticare OBD-II + adaptare dinamica OBD-II (ECU-ul GPL invata stilul de condus pe benzina si il transpune in GPL) - ai aceeasi putere si in GPL la fel ca pe benzina, iar calculatorul masinii comunica cu ECU-ul GPL. Deci, avantaj.
      2. am urmarit evolutiile unor masini pe care s-a montat gpl(pe forumuri) si am intrebat proprietari. asadar, conteaza ce tip, model, marca de instatie.
      Clar. Iti recomand butelie Stako (se poate omologa la noi, alte marci gen Irene samd nu se pot omologa, chiar daca au certificat de conformitate valid in UE). Recomandarea personala e STAG-300 Premium de la Autogaz, injector Valtek-34, butelie Stako 34l toroidala (ca sa o montezi usor in locul rotii de rezerva) si vaporizator+reductor Tomasetto. Cred ca e cea mai buna combinatie posibila!
      3. un aspect Foarte important! unde montezi instalatia. de aceea am venit cu sugestia in posturile mele sa recomandam ateliere cu experienta, cu oameni priceputi, calificati. reglajele si atentia la montare este determinanta.
      Daca vrei sa iesi ieftin si sa fii sigur pe ce faci, o montezi cu un prieten, in garaj, cum am facut eu. La service-ul unde mi-am obtinut omologarea, mi-au zis ca ei nu lucreaza asa "chirurgical" cum am facut noi. Mai mult, dau gauri direct in galeria de admisie, fara sa curete resturile de aluminiu din galerie/motor. Adica, munca romaneasca, facuta pe genunchi
      Certificatul de instalare il iei "pe sub mana" de la un service care face instalari. Dai o mica atentie cuiva... si ai scapat. Mai departe, mergi cu acel certificat la RAR, mai platesti maxim 150RON si gata! Ai masina omologata si gata de scos pe drumuri, cu acte in regula.
      in incheiere spun: -daca 2500 nu este o avere, se fac peste 10 15000 km pe an si nu drumuri scurte unde masina nici nu ajunge la temperatura optima, daca va documentati si faceti o montare la un atelier serios, profesionist, eu zic ca merita fara dubiu.
      E OK, dar ai grija ca montarea la un atelier serios costa peste 1000EUR cu manopera inclusa. Nu bag mana in foc ca iti vor pune piesele cele mai bune, garantia cica o ai doar la ei (dar nu e adevarat, garantia e europeana) si nu te poate nimeni obliga sa iti faci reviziile la ei. Eu mi le fac singur, nu e mare lucru sa schimbi un filtru.
      Mai mult, atentie la urmatoarele: eu mi-am luat filtre de rezerva pt. 100.000Km (adica, vreo 5 in total), pe care am platit maxim 10RON/buc, in timp ce la noi, acelasi filtru se vinde la 70RON...
      Originally posted by Fane View Post
      ..........
      apar insa doua probleme: cea a garantiei si faptul ca sunt din provincie si gasesc mai greu pe aici service competent care sa-mi monteze si sa-mi intretina o asemenea instalatie.
      Te duci in Bacau si o montezi intr-un garaj, la un prieten care are scule. Eu asa am facut. Ce isi face omul cu mana lui se numeste... lucru manual... sau lucru facut bine! Daca vrei, iti recomand un om care iti lucreaza foarte bine totul, e cel care mi-a montat si mie GPL-ul pe Prius.
      Last edited by mandrei83; 19-01-11, 11:30.

Comment

• Merita gpl, nu numai pe honda, pe orice masina. Am discutat cu multi prieteni despre acest subiect si majoritatea spun acelasi lucru, pe honda gpl, sau pe mercedes gpl ? Daca ai avut bani de honda, nu ai bani de benzina ? Si eu le spun sa mi dea ei bani de benzina cu 6 lei litru,cand am cumparat masina benzina era 3 lei, acum este dublu,salariul meu a ramas acelasi, eu fac pe saptamana 500 km X 4sapt/luna = aprox 2000 pe luna +/- 100-200 km. La acesti km bag benzina de aprox 1000 de lei pe luna. Merita ? Sa-i fac pe aia cu benzinariile cu aia mare ? and pot baga gaz la jumate de pret ?

Noi romanii in special suntem snobi, ipocriti si parveniti. Ne luam haine armani, versace sau mai stiu eu ce cu toate ca nu ne simtim bine in ele si poate aratam ca dracu, dar deh trebuie sa vada aia de pe langa mine cu ce ma imbrac, altfel ma judeca ca nu am bani de o chifla, noi romanii de luam masini de jde mii de euro si stam cu chirie. Asa suntem noi.. Nu invatam de la tarile dezvoltate sa nu mai judecam oamenii dupa masini,imbracaminte si lanturi de aur si acum si dupa craci lungi ci sa vedem ce are de spus omul x, cum gandeste si cum se comporta. Imi este sila sincer, de tara in care traiesc. Imi spunea alt prieten de pe forum ca are un prieten ce detine un bmw cu gpl si merge noaptea sa alimenteze... Incredibil !!!

Concluzia, sunt pt GPL !
        Honda Accord Type S 2.4 190 CP, Touareg 3.0 V6 240 CP
        epitesti.ro
        anunturi.epitesti.ro

Comment

• Originally posted by blumurgg View Post
          bine spus ....benzinar pentru sportivi. pfiu! care sportivi? unde poti avea un stil de condus sportiv in romania? avem super autostrazi fara limita de viteza? sau poate un nivel de trai unde pretul benzinei este asa....un nimic?
          Ce legatura are man sportivitatea auto cu autostrazile fara limita de viteza? Ori in conceptia ta condusul sportiv inseamna pedala blana la fund si tinut drept de volan pana ajungi la vit maxima cu care merge masina? La fel, ce legatura are sportivitatea cu pretul benzinei, ca nu inteleg?

Si da, iti pot spune ca se poate conduce sportiv si in Romania, deja se organizeaza multe drag-race-uri de-a lungul anului plus cateva coaste pentru amatori.

La subiectul cu GPL-ul sunt de de acord 100% ca este o solutie excelenta pentru reducerea cheltuielilor, am mai multe cunostiinte cu GPL montat pe taxiuri (Logan, Solenza) de 2-3 sute de mii de km si nu au avut probleme deosebite cu motorul.
          Ce mi-e teama mie insa este ca usor usor urca si pretul la gaz, acum este la nivelul pretului benzinei de pe la inceputul lui 2009 si daca o sa creasca in acelasi ritm cum a facut-o benzina in 2 ani o sa fie 5 lei si gazu (iar benzina probabil vreo 7, 7.5 lei).
          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

Comment

• Subaru vinde masini gata echipate cu GPL in Italia, Belgia, Franta, Olanda...nu vad de ce ar tusi honda la GPL. Instalatiile din ziua de azi sunt performante si nu ataca cu nimic motorul, dar trebuie sa si merite. Eu mi-am facut la un moment dat calcule si merita intr-o oarecare masura, insa nu e un must. In schimb pe masina maicamii care face zilnic 130km buc-pl si retur + fataiala de WE, o sa apara cat de curand o instalatie GPL.

Din pacate cum zicea si Sorin, in rromania mentalitatea de cocalar e pretutindeni...si oricat am vrea noi sa schimbam treaba asta ne lovim de ei oriunde. Asta e tara in care traim...personal sper sa nu mai fie pentru prea multa vreme.
            Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
            Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
            ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

Comment

• Ete ce am gasit...
              Honda Accord Type S 2.4 190 CP, Touareg 3.0 V6 240 CP
              epitesti.ro
              anunturi.epitesti.ro

Comment

• Originally posted by Den1GRator View Post
                ................
                Ce mi-e teama mie insa este ca usor usor urca si pretul la gaz, acum este la nivelul pretului benzinei de pe la inceputul lui 2009 si daca o sa creasca in acelasi ritm cum a facut-o benzina in 2 ani o sa fie 5 lei si gazu (iar benzina probabil vreo 7, 7.5 lei).
                Eu sper sa nu se ajunga chiar asa departe, insa, ne putem astepta la orice. Acum, GPL-ul e 2.75RON/l in Bucuresti. In restul tarii e chiar 2.95-3RON/l. Benzina e inca ieftina la noi, stai sa vezi cand o sa ne aliniem la preturile benzinei din UE ce distractie va fi...

Originally posted by S O R I N View Post
                Ete ce am gasit...
                Buna treaba, doar ca sunt cam butucanoase componentele acelea. Filtrul ala metalic e de plastic la mine si inlocuibil prin demontare cu filet, iar rampa de injectie e un Valtek-34, mai miniaturizata. Mai multe poze gasiti aici si aici. Gaura pentru alimentarea pe GPL am facut-o chiar langa busonul cu benzina, se inchide cu capac si nu se vede. E mai usor sa montezi alimentarea cu GPL in spate ca la acel Accord, decat sa desfaci roata din spate si sa pui gaura acolo unde se alimenteaza cu benzina (cum e la mine). Ideea e ca, daca vrei sa-ti pui instalatie GPL pe masina, sa alegi singur componentele si sa le iei din afara cum am facut eu.

Polonezii le vand in magazine, spre ex., pe cand la noi, instalatiile GPL se vand doar cu montare inclusa si numai la ateliere specializate... la preturi romanesti. Pe mine, spre ex. m-a costat 630EUR cu tot cu transportul, am luat toate componentele (butelie, vaporizator, rampa injectie, reductor, componente, kit GPL, interfata diagnosticare) din PL impreuna cu filtre de rezerva pentru vreo 100.000Km. Un filtru la noi e 70-90RON, pe cand eu am platit pe unul 7-10RON maxim!
                Last edited by mandrei83; 24-01-11, 01:26.

Comment

• Originally posted by dragostan View Post
                  Subaru vinde masini gata echipate cu GPL in Italia, Belgia, Franta, Olanda...nu vad de ce ar tusi honda la GPL.
                  Nu stiu daca vin din fabrica cu dotarea asta dar e foarte posibil sa vina cu ea de la importator sau eventual din partea dealerlui.
                  Cunosc 2 dealeri Honda in zona mea care fac chestia asta, chiar daca pe undeva e o investitie riscanta, adica faci conversia fara sa stii ca vei si da masina. Sau o vei da dar tarziu.
                  Am condus vechiul Jazz pe GPL si intr-adevar nu tuseste asa cum sunt sigur ca nicio alta Honda sau alta masina n-ar trebui sa tuseasca.

Oricat de mult va creste pretul la gaz, sub pretul benzinei va ramane intotdeauna fiindca in multe parti ale Europei (si probabil si in Romania) resursa asta e mult mai agreata si sustinuta financiar.
                  HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

Comment

• Originally posted by hondatu View Post
                    Nu stiu daca vin din fabrica cu dotarea asta dar e foarte posibil sa vina cu ea de la importator sau eventual din partea dealerlui.
                    Confirm ceea ce spune @dragostan si mai adaog pe langa -subaru-:
                    - "Mitsubishi,vw,renault,Peugeot,kia,hyundai,ford,ci troen,great wall..." si lista ar continua dar ma opresc aici.
                    Subliniez cu Gpl direct din fabrica, cel putin aici in Italia,
                    Pentru cele cateva "firme/marci de masini" fara GPL din fabrica ti se ofera aceasta optiune de catre vanzator/concesionara
                    HONDA: Silent release of fatal power & O masina nu e nimic daca nu e o placere conducand-o Soichiro Honda
                    CIVIC FN1 Absolute I-Pilot & ACCORD CW3 Executive Advance
                    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Robby_Alessio/

Comment

• cu siguranta Honda nu tuseste la CNG, e un hit prin US diferenta e de cateva atmosfere si de concept dar Honda nu e straina si nici impotriva combustibililor alternativi.

ah, de fapt, 'tusit' inseamna 'daca se potriveste'. nefiind din fabrica, nu e garantat 100% dar sunteti voi sa dovediti ca merge bine
                      Last edited by hondatu; 26-01-11, 09:56.

Comment

• Subaru vine cu GPL de fabrica, asta stiu sigur. De alte marci nu stiu, dar cautam la un moment dat un forester cu GPL de fabrica pt maicamea si m-am documentat.
                        Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                        Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                        ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

Comment

• E aceeasi branza GPL-ul vostru cu http://automobiles.honda.com/civic-gx/ ?

Comment

• i-a uitati c e face honda in italia.... ca sa nu mai fie comentarii
                            Intrati pe configurator si o sa aveti o surpriza cand selectati : Civic 011 5D
                            http://www.honda.it/car/content/inde...ullscreen=true

Acum pot adauga linistit si Honda in acea lunga lista de masini cu GPL din fabrica ...cel putin pentru ITALIA
                            Last edited by Robby_Alessio; 25-01-11, 08:16.
                            HONDA: Silent release of fatal power & O masina nu e nimic daca nu e o placere conducand-o Soichiro Honda
                            CIVIC FN1 Absolute I-Pilot & ACCORD CW3 Executive Advance
                            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Robby_Alessio/

Comment

• Originally posted by primus View Post
                              cu siguranta Honda nu tuseste la CNG, e un hit prin US diferenta e de cateva atmosfere si de concept dar Honda nu e straina si nici impotriva combustibililor alternativi.
                              Absolut corect de aceea au si existat:

http://www.hondafan.ro/modele.php?id=87
                              http://www.hondafan.ro/modele.php?id=93

plus ce-a link.uit colegul vtin.
                              HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

Comment

• exista vreun dealer care sa monteze asa ceva astfel incat sa nu pierzi garantia?

Comment

Working...
                                X