Honda pe GPL, utila sau nu?

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Basil
    replied
    si asta insemna ca la 5000 se schimba in mod normal? 2500-3000 de suficient si nu va consuma ulei. Eu am facut acum 8500 km cu Amsoil 0W30 si nu a scazut deloc. Desigur, fiecare isi birjareste cum vrea obiectul,nu asta era chestiunea, ci ca sunt minciuni pt vecini,cum spune colegul de mai sus

Leave a comment:

• dragostan
    replied
    Mie civic-ul imi papa cam 500ml la 10k km, ulei Honda, Eneos sau Mobil american, 0w20, cu un stil de mers destul de agresiv, schimbat foarte des peste 5k rpm. E normal ca un motor sa consume ulei la un mers agresiv, dar 1litru de 0w40 mi se pare mult, oricat de agresiv ai merge.

@Basil, la 2500 poti sa schimbi doar cand mergi prin oras si nu te grabesti deloc, altfel masina e lesinata la turatia aia.

Leave a comment:

• Basil
    replied
    Dar totusi schimba la 2500,nu mai fi agresiv si vezi apoi daca iti mai ia peste 1 litru pe an si apoi poti sa iti dai o parere,nu? Dar pina atunci nu poti spune nimic de vecini si de noi. Nici mie nu imi consuma ulei.

Leave a comment:

• W0lfman
    replied
    Ulei prost... Putem continua pe topicul dedicat, sa nu poluam aici.

Leave a comment:

• Robby_Alessio
    replied
    Off topic (sorry)
    Bă băieți cum "pana mea" circulați mă de spuneti ca nu va consumă nici 1 g de ulei...
    Mi se par (si-mi cer scuze...nu vreau să jignesc) "minciuni ca sa nu rādă vecinu de mine".......
    Eu cu motor nou ...schimbta la 20/25k (nu mai rețin exact) si acum la 65k cu Shell Ultra helix 0-40 mi-a consumat puțin peste 1l... intr-un an...
    Oi fi eu agresiv la volan si schimb des la 5k dar totuși....

Sent from my Samsung Galaxy Note II GT-N7100 using Tapatalk 2

Leave a comment:

• Aramia2008
    replied
    Asta e ca nici a mea nu mananca ulei si as vrea sa merg in continuare pe 0w30

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk 2

Leave a comment:

• W0lfman
    replied
    Tudorart.

Leave a comment:

• BlackMagic
    replied
    Off: Wolf, de unde ai luat uleiul?

LE
    Super, mersi.
    Last edited by BlackMagic; 09-10-14, 11:50.

Leave a comment:

• W0lfman
    replied
    Eu am peste 200.000 km si am in motor ulei Renewable Lube Bio-SynXtra 0w30 "Dr Haas" din care nu papa un gram intre schimburi, este ceva mai scump insa masina mea merita ce-i mai bun. Consumul urban de benzina a scazut cu peste un litru, din primavara n-a sarit de 9.2/100 km.
    Last edited by W0lfman; 09-10-14, 11:35.

Leave a comment:

• Aramia2008
    replied
    Salutari! Am o intrebare. Am 162 000 km din care 30 000 pe gpl. Pana acum am folosit ulei mobil 1 0w30 la recomandarea cuiva de pe forum care vindea piese mai ieftine si care a plecat ulterior. 0w30 este mai subtire dar mi se pare o diferenta semnificativa la comportamentul masinii fata de 5w40 ce-mi punea Asko pe vremea cand faceam reviziile la ei. Acum am inteles ca peste 150000 km nu mai e bun un ulei atat de subtire si ca-l mananca motorul in timp. Ce uleiuri imi recomandati peste 160000 km benefic pentru gpl?

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk 2

Leave a comment:

• tudorart
    replied
    Originally posted by InjectoR View Post
    Teoretic trebuie schimbate filtrele la 10K, asa zic instalatorii pentru ca ei traiesc din asta, eu prima data am lungit-o pana la 30k, iar acum filtrele au 50k si inca nu le-am schimbat.
    Cand filtrele se infunda iti dai seama foarte simplu: filtru infundat minte senzorii de presiune si in timpul unei accelerari bruste esti avertizat ca si cum n-ai mai avea gaz (dar tu stii sigur ca mai ai)
    Chiar daca doriti sa schimbati filtrele regulamentar pai sa stiti ca le gasiti la autovit mult, mult mai ieftin decat cer instalatorii de gaz, preturi mizere as spune si le puteti schimba si singuri fara probleme.
    Da asa este. Confirm si eu. Filtrele de gaz sunt destul de usor de schimbat si pot fi cumparate cu eficienta de filtrare mai mare decat cele standard...adica sunt eficiente la particule mai mici.
    Si confirm si treaba cu acceleratia brusca. Daca nu e gol rezervorul trebuie sa mearga bine pana la rosu sau pana la limita setata in piggy backul de gaz.

Leave a comment:

• InjectoR
    replied
    Teoretic trebuie schimbate filtrele la 10K, asa zic instalatorii pentru ca ei traiesc din asta, eu prima data am lungit-o pana la 30k, iar acum filtrele au 50k si inca nu le-am schimbat.
    Cand filtrele se infunda iti dai seama foarte simplu: filtru infundat minte senzorii de presiune si in timpul unei accelerari bruste esti avertizat ca si cum n-ai mai avea gaz (dar tu stii sigur ca mai ai)
    Chiar daca doriti sa schimbati filtrele regulamentar pai sa stiti ca le gasiti la autovit mult, mult mai ieftin decat cer instalatorii de gaz, preturi mizere as spune si le puteti schimba si singuri fara probleme.
    Last edited by InjectoR; 08-10-14, 18:15.

Leave a comment:

• melkfett
    replied
    La prima revizie GPL , dupa 30000km filtrele erau curate , nu era nicio dif de culoare , 98%din alimentari cu GPL le-am facut la MOL, restul la Petrom. O zi buna .

Leave a comment:

• melkfett
    replied
    Sal ! nu am mai intrat sau intervenit de f mult timp . mi-am pus inst GPL de 45000km, am acum 98000km . pana acum nimic . Pe un traseu Galati , Oituz, Brasov,Sebes , Alba Iulia , Hateg , Turda , Cartisoara , Transfagarasan , Curtea de Arges , Pitesti , Bucuresti , Slobozia , Braila , Galati , un total de 1550km , facuti in 3 zile , CO , am iesit un consum de 8,2%,, patru persoane in masina , bagaje, , un singur sofer , Eu.Viteza in localit 63 per ora si 110 in exterior .Chiar m-a prins si un radar la intrare in Turda , era limita de 70 , am luat 4 puncte pe 6 luni si 180ron amenda in 48 ore. Plecat de la plin la plin . Pot spune ca se merita . Pretul GPL a variat de la 2,82 la 3,05 . Nu ma mai gandesc de mult la pretul ptr deplasare . Fac cam 32000km pe an , stiti f bine ca am mai scris asa ceva pe site . in bord CB imi arata 6,3%. Deci , daca doriti economie , sau ceva baniti in buzunar sau ceva kilometri mai multi , pana acum pot spune "de ce nu mi-am pus mai din timp asa ceva?". Un salut prieteneste tuturor de pe acest site .

Leave a comment:

• Delphi
    replied
    Si eu am bagat azi dimineata 100 lei in buzunar si cred ca ma intorc acasa cu ei...

Leave a comment:

Working...
X