Honda pe GPL, utila sau nu?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • La orice instalatie LPG mai rasarita se poate seta ca peste o anumita turatie sa treaca pe benzina.
    ex. Accord CL7 Executive 2,0 M/T Arctic Blue Pearl

    Comment


    • @ HACC Nu am zis ca si cred asta. M-am uitat pe sound-mute. Nu as putea sa spun daca e sau nu pe benzina.
      Dar stiu ca marea majoritate a unitatilor de managment pentru gaz la kick down sau peste limita de turatii impusa (4000-5000 ture) comuta 100% benzina.
      O fi bine ... o fi rau. Nu ma pronunt.
      Honda Accord - 2006 2.0 Executive

      Comment


      • Pragul la care se trece pe benzina se poate seta din interfata de management, spre exemplu, la precedenta masina setasem sa treaca pe benzina la 4600 RPM (aveam cuplul maxim la 4400 ) pentru a scurta durata depasirilor.
        ex. Accord CL7 Executive 2,0 M/T Arctic Blue Pearl

        Comment


        • Da, stiu ca e configurabil acel prag.
          PS: era pe pagina din urma o discutie de bujii, banuiesc ca nu se aduc modificari pe partea asta in cazul GPL-ului.
          Honda Accord - 2006 2.0 Executive

          Comment


          • Am vazut ca exista bujii pt. GPL, cu GAP-ul mai mic.
            ex. Accord CL7 Executive 2,0 M/T Arctic Blue Pearl

            Comment


            • Orice instalatie secventiala are posibilitatea sa setezi sa treaca pe benzina la 4500? Sau exista o piesa a kitului care face asta?

              Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/oprescutoma/

              Comment


              • BRC 24.11 stie, Tomasetto stie, restul nu prea mai conteaza...

                Comment


                • Ok. Pentru ca nimeni nu se incumeta sa dea service-uri din Bucuresti cu mare experienta in domeniu, dupa ce am cautat o zi intreaga va dau eu:
                  1. Auto Gilex care, cica, a facut si 1000 de masini pe luna. La ei va spuneam ca a montat si un prieten pe o skoda 1.6. 115 hp Noua. Omul e foarte multumit. Face 100 km cu 28 lei. Pana acum a economisit 200 lei intr-o luna. Chestia e ca am intrebat daca se poate regla instalatia sa treaca pe benzina la 4000 rpm si nu auzisera de asa ceva si mi-au spus ca nu e normal. D-asta nu o sa fac la ei.

                  2. Super Gaz pe soseaua Chitila. Astia cica ar fi cei mai profesionisti. Experienta 12 ani in domeniu. Service mare care inspira incredere. Au montat pe masini de lux. Multe vip-uri si persoane cunoscute au montat la ei. Pareri numai de bine despre ei.

                  Ultragaz la fel. Experienta mare si aparatura moderna. Cica ar avea cele mai mici preturi.

                  Ultimul, dar primul in domeniu este Autogaz. Din 99. Dar am intalnit pareri contra despre ei pe forumuri.
                  Cred ca eu voi pune un tomasseto la supergaz. Exista niste piese ceva in plus fata de kitul standard? Ce e acel stag 300 costa 200 de lei in plus si poate fi montat pe mai multe instalatii am vazut. Sper ca am ajutat.

                  Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
                  http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/oprescutoma/

                  Comment


                  • La Tomasetto Stag 300 Premium se poate seta sa treaca pe benzina si la 6000 RPM, dar nu stiu cat este de benefic pentru masina. La mine setarea este la 4700 RPM. Mai sunt si alte setari care se pot face la acest tip de instalatie.

                    Pentru cei din Bucuresti, daca doriti sa va montati instalatii Tomasetto va recomand service-ul Marpaco, de la Ilioara. Montajul si calibrarea se executa in cateva ore, in functie de tipul de instalatie aleasa. Spre deosebire de alte service-uri acesta nu este asa aratos, dar baietii isi fac (zic eu) destul de bine treaba. In plus sunt autorizati de Autogaz si stiu sigur ca exista o colaborare stransa cu acestia. Pentru montaj este nevoie de o programare cu 3-4 zile inainte si un avans de 100 ron. Cine doreste detalii suplimentare sa ma contacteze pe PM.
                    Honda Sacrilege 2.0 GPL A/T

                    Comment


                    • Felicitari, HACC, pentru noua ta instalatie GPL!

                      Cum se misca?
                      Apasăăăăăl: 2008 Accord Coupe - San Marino Red - 190cp
                      GPL:

                      Comment


                      • Super! Alearga si nu se simte diferenta. Singura diferenta care se poate sesiza este dimineata cand face trecerea pentru prima data de pe benzina pe gaz. E setata sa treaca pe gaz la 30 de grade. Probabil o voi seta la 40 de grade cum este la tine si cum am mai citit pe undeva ca este bine. Probabil ca in regim de temperatura de vara nu o sa se mai sesizeze aceasta diferenta, dar cand e mai rece afara probabil ca setarea la 40 de grade e mult mai ok. Am marcat deja primii 300 km. Multumesc mult pentru sfaturile date. Au cantarit mult in luarea deciziei.
                        Honda Sacrilege 2.0 GPL A/T

                        Comment


                        • Originally posted by Aramia2008 View Post
                          1. Auto Gilex care, cica, a facut si 1000 de masini pe luna.
                          1000 de masini pe luna cu 6 angajati
                          ....

                          Comment


                          • Eficienti frate, nu gluma. Sunt curios de cat timp fac ei 1000 masini/luna
                            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                            My cars:

                            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                            Comment


                            • 1 angajat priceput poate monta max. 3 instalatii pe zi. 6 angajati => 18 instalatii pe zi. 1000 instalatii / 18 = 55,55 zile. Multumiti?
                              Honda Sacrilege 2.0 GPL A/T

                              Comment


                              • Cat te-a costat instalatia de gaz? de care butelie ai?
                                ex. Accord CL7 Executive 2,0 M/T Arctic Blue Pearl

                                Comment

                                Working...
                                X