Honda pe GPL, utila sau nu?

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Aramia2008
    replied
    Bai fratilor, dar nu a mai scris nimeni pe aici. Am zis ca fac un review dupa 10000 km gpl. Am facut 20000 km. Masina are 140000 km. Ce pot sa spun. Merg aproape la jumatate. Consum real gpl calculat la pompa. 9.5. Oras 7.5 afara. N-am simtit nici o diferenta niciodata la comportamentul motorului pe benzina gpl. Am instalat in martie si deja am calculat 20 mil din 32 pretul instalatiei. Am mers mult mai mult cu masina. Am alimentat mai rar. Temperatura la care trece motorul de pe benzina pe gpl am setat-o la 35 g in sezonul mai rece. Distanta pe care o parcurg cu un plin gaz 105 lei este de 450 km afara si aproximativ 350 oras. Daca e aglomerat la stilul meu 320 km. Merg mai sportiv de cand mi-am pus gpl. Mai schimb si la 4000 ceea ce pe benzina nu faceam decat foarte rar. Ca sa vedeti un exemplu raport in afara distanta pe care o parcurg cu 32 l gaz este de 450 km in afara consum 7.5.l gaz. Aceeasi distanta o faceam cu 27 l benzina la un consum de 6 l. Rezulta o economie de aproximativ 60 lei pe plin de gaz. Nu pot sa spun decat ca nu-mi vine sa cred si ca sunt foarte multumit.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2
    Last edited by Aramia2008; 04-11-13, 00:51.

Leave a comment:

• melkfett
    replied
    Sal . Am revenit . ce pot sa va spun este ca GPL se merita . Nu mai asteptati , timpul trece asa cum a trecut si la mine si acum imi pare rau ca nu am facut pasul mult mai devreme . Am deja 6700km din 04.04.2013 , un consum de 5,9%..6,2% pe GPL . totul calculat de la plin la plin. Mersul meu este mai calm , 63km/h urban , 105km/h extraurban , 130km/h autostrada. Merg la fiecare 175km de GPL cam 20 km pe benzina . Cei de la Vernesti mi-au indicat ca la un plin de GPL cam 100km pe benzina . Am rezervor de 58litri , intra cam 49 litri . Consumul l-am verificat exact pe km parcursi si de la plin la plin , astept mereu sa se intrerupa GPL-ul ,sa "sara" pe benzina , dupa care alimentez si fac socotelile . pana acum am alimentat numai de la Petrom , pret 2,8 ron si nu am avut niciun fel de probleme. Vad ca cei de la OMV au scazut si ei pretul 2,89 ron , cred ca am sa alimentez si de la ei avand acel "bonus'' , ''puncte'' ce se aduna la alimentare cu combustibil , oricum benzina de la OMV alimentez de cand am masina . Am reusit si am fost la RAR ptr omologare(150ron) , am vb la firma de leasing , mi-au trimis fara probleme cartea . Urmeaza sa astept prima factura CASCO ptr ca am vb sa introduc si instalatia , se pare ca voi plati in plus undeva la 1,5 Euro pe luna . O zi buna tuturor si drumuri bune .

Leave a comment:

• IB
    replied
    ))) F tare asta! Bine-ai revenit Delphi!
    Last edited by IB; 08-06-13, 21:33.

Leave a comment:

• Delphi
    replied
    Fantastic! Cand am injumatatit consumul de tigari, eu am economisit 360 lei pe luna (adica 1080 lei pe trei luni).

Leave a comment:

• Aramia2008
    replied
    Sa calculam apoximativ un plin de benzina 5.80×50l= 290 lei. Cati km facem in Bucuresti in acesti bani?
    Ei, cu 330 lei doar in Bucuresti cu aer non stop plecari alerte fara sa merg la consum pe gpl:

Trageti singuri concluzia! De 4 ori mi-a iesit aceeasi valoare 9.6. exclusiv Bucuresti. Mai am putin si fac 6000 km de cand am facut conversia. Nici un dezavantaj. Nu se simte nici o diferenta fata de benzina si mi-am schimbat si stilul de mers. Mult mai sportiv. Pana acum Zenit Pro si-a meritat din plin banii. Prietenul cu Skoda a avut eroarea cu check engine si s-a intamplat exact ce a zis dl Iancu. Au trecut 3 luni 6000 km. Am platit in total 1980 lei pe gaz. Pe benzina as fi cheltuit in 6000 km acelasi regim 2600 lei.(calculand doar regim oras) Dar am mers si afara. Deci economia mea in 3 luni ar fi aproximativ 600 lei. Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2
    Last edited by Aramia2008; 08-06-13, 17:22.

Leave a comment:

• IB
    replied
    N-am auzit ca vreun model de Octavia sa fie mai usor decat Golf-ul... dar ma rog, daca stii tu mai bine e ok.

Leave a comment:

• Aramia2008
    replied
    Am pus link-ul de pe CG

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Leave a comment:

• AdiC
    replied
    Pune o poza mai mare ca nu se vad dimensiunile. Nevermind, e pe CG

Leave a comment:

• Aramia2008
    replied
    Ai fi tu surprins cate stiu eu despre comparatia intre cele doua masini. Aveam si o poza pe undeva. Am gasit-o! Cand am zis ca civicul 5d e foarte spatios nu m-a crezut nimeni. Acum vedeti ca are latimea unui S-Klasse daca nu stiati.
    http://forum.computergames.ro/attachment.php?attachmentid=249939&d=1187093648
    Greutatea skodei octavia este 1270 kg iar civicul are 1217 kg. Cauta pe google!
    Attached Files
    Last edited by Aramia2008; 10-05-13, 17:36.

Leave a comment:

• octi_b
    replied
    De pe la 130, prea putin mai conteaza masa.

Leave a comment:

• IB
    replied
    Ai sa ramai surprins cat de grea este o Skoda Octavia fata de Civic-ul tau.

Leave a comment:

• Aramia2008
    replied
    Eram pe gaz. Am dat a IV a si l-am lasat mult in urma. Nu am nivel de trecere pe benzina setat. Nu am nevoie. Amandoi aveam aproximativ 130 km/h si eram pe linie. L-am lasat sa vina langa mine dupa care l-am lasat in urma accelerand pana la 150 km/h. Nici nu a avut vreo reactie. Apasa degeaba acceleratia pe a V a. Nu era mai incarcat ca mine si nici masina mai grea nu cred ca e, pur si simplu el era a V a iar eu pe a IV a.

Leave a comment:

• InjectoR
    replied
    Originally posted by Aramia2008 View Post
    Salutam. Hristos a inviat! In aceasta mini vacanta am mers pe ruta Bucuresti-Pitesti-Sibiu-Alba Iulia-Turda si inapoi la Pitesti, apoi am facut inca un drum pana la Gaesti si inapoi la Stefanesti 932 km total cu 2 plinuri 180 lei. Am avut un consum pe bord de 5.9. si gpl 7.1. Am mers destul de alert pe autostrada 130 -140 km/h, dn7 90 100 km/h si dn1 110 km/h cu aer conditionat non stop. Am fost cu un prieten cu o skoda octavia 1.6. 115 hp (sau cat are) tot pe gpl. El abia s-a tinut dupa mine preferand sa mearga mai incet, si a scos consum mai mare. La Turda el avea pe bord 7.3 si eu 5.9. Pe autostrada a vrut sa ma depaseasca cu a V a dar, eu i-am dat a IV cand eram bot in bot si i-am aratat cum sta treaba cu Honda. N-am crezut ca-mi iese figura dar m-am indepartat putin de el ajungand la 150 de la 130. Mi-a placut figura si merita mentionata. Acum nu garantez ca mi-ar fi iesit daca dadea si el a patra dar tot a fost foarte tare faza. Pentru calcule exacte am alimentat in Pitesti si am scazut distanta de pe autostrada. Am facut 440 km cu un plin de 32l rezultand un consum gpl de 7.27.

la ce turatii la tine se face trecerea pe benzina, de fapt intrebarea suna in felul urmator: daca ai setata trecerea pe benzina la o anumita turatie....atunci despre ce vorbim???
    presupun ca erai in acel moment pe benzina, el pe gaz, probabil era si mai incarcat decat tine

Leave a comment:

• InjectoR
    replied
    Originally posted by Toyboy View Post
    n-a sarit Vtecul ?
    el are i-dsi

Leave a comment:

• Toyboy
    replied
    Originally posted by Aramia2008 View Post
    Pe autostrada a vrut sa ma depaseasca cu a V a dar, eu i-am dat a IV cand eram bot in bot si i-am aratat cum sta treaba cu Honda. N-am crezut ca-mi iese figura dar m-am indepartat putin de el ajungand la 150 de la 130.
    n-a sarit Vtecul ?

Leave a comment:

Working...
X