Honda pe GPL, utila sau nu?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • mitrasca sunt curios, cam cati km faci saptamanal/lunar ?
    Honda Accord Type S 2.4 190 CP, Touareg 3.0 V6 240 CP
    epitesti.ro
    anunturi.epitesti.ro

    Comment


    • Tin minte ca acum 10 - 15 ani toata lumea injura motorizarile diesel iar motorina era la jumate de pret fata de benzina.

      Acum sunt mai multe diesel uri pe strada decat benzinare.


      Cam asa este acum si cu cele pe gaz ... numai ca o sa fie imposibil sa ajunga pretul gazului egal cu cel al benzinei.

      Nu zicea marele boss HONDA ca nu o sa existe motorizari diesel pe masinile ce ii poarta numele ? Si in prezent motorizarile diesel se vand mai scump decat benzinarele .
      Daniel.
      Senior Member
      Last edited by Daniel.; 21-05-11, 09:50.

      Comment


      • sorin ..nu stiu...am facut 22000 pana acum si nu s-a terminat anul..abia pe 1 ...calculeaza tu

        tu cat mergi?

        Comment


        • @mitrasca: In Atena de exemplu nu poti inmatricula autoturism diesel si daca nu gresesc nici in SUA. te-ai intrebat de ce?
          Apropo ai vazut multe MIG-uri pe diesel? si stiu si explicatia numarului tau magic.....Click image for larger version

Name:	800px-Colin_McRae_Subaru_Impreza_WRC.jpg
Views:	1
Size:	141.3 KB
ID:	707996
          hondatu
          Administrator
          Last edited by hondatu; 22-05-11, 07:48.
          Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

          … Jazz do it ...

          Comment


          • Legat de GPL, cel care se considera fan Honda n-are ce vorbi. E sacrilegiu, chit ca Honda a re model pe gaz in State.
            hondatu
            Administrator
            Last edited by hondatu; 22-05-11, 07:49.

            Comment


            • Originally posted by vtin View Post

              Legat de GPL, cel care se considera fan Honda n-are ce vorbi. E sacrilegiu, chit ca Honda a re model pe gaz in State.
              Acelasi lucru se poate spune si despre motoarele diesel pe Honda .... Ohh wait ... acum nu ne mai este rusine ca avem motoare de tractor pe Honda ... ba chiar ne mandrim cu noul 2.2 de pe Accord.

              Comment


              • mig nu vine de la avioane..si nu ai aflat numarul meu magic)....eu am vrut 444 dar era dat..asa ca l-am luat pe urmatorul din 3 cifre identice.Imi place honda dar decat sa stau sa creez topic de consum sau honda pe gpl..mai bine stau cu diesel si nu ma plang ca imi consuma x litri de benzina si ca vreau sa ii pun gpl

                si honda mea cu motorul asta de tractor face de ras multe r18...cu motor adevarat honda

                Comment


                • Originally posted by mitrasca View Post
                  si honda mea cu motorul asta de tractor face de ras multe r18...cu motor adevarat honda
                  Comparatia dintre un motor 1.8 aspirat si unul 2.2 turbo nu isi are rostul ...

                  Nu sunt contra motorizarilor diesel, gpl etc. dar este enervanta incapatanarea unor persoane care privesc intr-un mod flegmatic persoanele care incerca ceva nou ptr ca vezi doamne este anormal sa faca asa ceva unui motor Honda ....

                  Comment


                  • Originally posted by vtin View Post

                    Legat de GPL, cel care se considera fan Honda n-are ce vorbi. E sacrilegiu, chit ca Honda a re model pe gaz in State.
                    man, sincer, discutam de masini de larg consum aici! nu si-a pus nimeni GPL pe S2000 sau NSX-R...acolo da, intr-adevar, nici eu nu-i vad sensul.

                    eu zic sa va calmati totusi, s-a ajuns cam departe aici.
                    Originally posted by mitrasca View Post
                    si honda mea cu motorul asta de tractor face de ras multe r18...cu motor adevarat honda
                    Depinde pt ce ti-ai luat masina. Daca ai luat-o pentru liniute, da, intr-adevar faci de ras un R18. Dar mai stiu alte n masini care la pretul asta te spulbera intre semafoare.
                    Iti garantez eu ca daca iti luai benzina nu te mai plangeai asa de tare ca nu sta masina pe sosea fata de seria 1. Asta a fost unul din motivele pentru care nu am luat diesel(nu m-ar fi deranjat absolut deloc 180cp cu consum mediu 7%).
                    Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                    Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                    ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                    Comment


                    • Originally posted by InjectoR View Post
                      V8 ala consuma in mediu in jur de 23-25L/100 indiferent pe unde si cum ( orasu e oras, iar in afara nu prea am vazut sa mearga pe banda 1 cu asa ceva)
                      sa zicem ca V8 merge 50.000km pe an atunci avem:
                      pe benzina{min98} 25L ori 6 lei( alto 101) ori 500 = 18300 Euro
                      pe gpl 25+15% ori 2.9lei(rompetrol) ori 500 = 10200 Euro
                      profit = 8000 euro,
                      pretene, sa-mi spui si mie ce fumezi !

                      Comment


                      • Originally posted by hCr
                        Singurele argumete ale voastre contra GPL sunt doar de a arunca cu rahat in omul cu care vorbiti ... bravos asta spune multe.

                        Prius_Fan ai idee daca pe termen lung dauneaza motorului ?
                        1. In primul rand, iti reamintesc ca titlul acestui topic este "Hond pe GPL, tampenie sau afacere?". Deci, era o intrebare, nu era un topic pentru preaslavirea instalarii GPL-ului. Oricum, pana acum, eu sunt cam 75% inclinat spre varianta cu tampenie...

                        2. Prius_Fan nu are cum sa-ti raspunda afirmativ la intrebarea ta, e mult prea indoctrinat si cazut in admiratia gepeleului. Parerea mea (strict personala) este ca nu-i face foarte bine.

                        3. Daca nu merg foarte mult cu masina, nu este din cauza ca nu-mi permit, este din cauza ca nu am timp. Cand mi-am luat masina, am facut niste calcule simple si am ajuns la concluzia ca la cat merg eu cu masina, nu merita nici diesel, nici hibrid, nici electrica, nici GPL, nici altceva, si ca benzina este cea mai buna (pentru mine, desigur). Desigur, se poate discuta daca merita sa-ti iei masina... Daca ar fi sa am bani, sincer mi-as lua un Lexus 450h, in nici un caz un Prius sau Civic hibrid, sau whatever.
                        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                        Comment


                        • @ Toyboy: ce anume nu-ti place in calcule?
                          Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                          … Jazz do it ...

                          Comment


                          • Deoarece nu vreau a deranjez flamerii, ii invit pe cei pe care ii intereseaza sa vada pozele de la recenta opera a lui Prius_Fan:

                            http://www.hondafan.ro/forum/showthread.php?5198-PANTERA-%B408-Honda-Accord-Coupe-(US)-2.4-M-T-SanMarino-Red-(CS1)&p=404868&viewfull=1#post404868
                            PanterA
                            Senior Member
                            Last edited by PanterA; 21-05-11, 22:05.
                            Apasăăăăăl: 2008 Accord Coupe - San Marino Red - 190cp
                            GPL:

                            Comment


                            • sal
                              frumos lucrau baietii dar mereu exista un dar pacat ca nu au un garaj ,un spatiu mai atragator ,in rest cred ca e ok!

                              Comment


                              • Originally posted by Delphi View Post
                                1. In primul rand, iti reamintesc ca titlul acestui topic este "Hond pe GPL, tampenie sau afacere?". Deci, era o intrebare, nu era un topic pentru preaslavirea instalarii GPL-ului. Oricum, pana acum, eu sunt cam 75% inclinat spre varianta cu tampenie...
                                Delphi au fost persoane care au adus argumente pro gpl ului si persoane care au inceput sa ii jigneasca pe respectivi ( iar asta este deranjant ) fara a veni cu un argument solid de ce anume gpl este o tampenie in cazul unei persoane care merge destul de mult cu masina. Iar afirmatii de genul cumparati o masina diesel nu isi are rostul ptr ca decat sa isi vanda X masina din dotare la un pret de rahat si sa cumere un diesel din germania cu "n" km nu are nici un rost si multi apeleaza la aceasta solutie.

                                Si mai vezi cum ridica uni pe aici Honda in slavi de parca ar fi un pui de Bentley .... Dar uitam ca de fapt Honda face parte din segmentul de mijloc in lumea auto ba chiar piata de jos in cazul continentului american.
                                Daniel.
                                Senior Member
                                Last edited by Daniel.; 22-05-11, 01:46.

                                Comment

                                Working...
                                X