Discutii despre ulei si incalzirea lui

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Despre ulei si motorul 1.5 turbo: http://www.crvownersclub.com/forums/.../175858?page=1
    EX. Accord '05 CL9 Satin Silver
    Del Sol '94 ESI
    CIVIC X 1.5 Sport Plus CVT
    BMW Z4 '03 Titan Silver

    Comment


    • a folosit cineva La 1.8 r18 uleiul millers oils cfs 0w20 nt sau mai noul nt + ? Vad ca cfs 0w20 nt are hths 3.1 (cel simplu fara plus) ...cred ca m ar tenta la urmatorul schimb!
      '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

      Comment


      • Am facut 1000 km cu Millers XF Longlife C3 0w30. Nu mai simt trepidatii, parca se ridica mai rapid in ture.

        Comment


        • Nu vreau sa incep o polemica, asa ca pun o intrebare punctuala despre uleiurile Total.

          Stiu ca mai demul se vorbea foarte de bine despre Total Quartz 9000 Energy 0W30.

          Acum in oil finder nu imi mai apare varianta asta, desi il gasesc pe autohut/epiesa etc.

          Oil finder-ul Total imi recomanda 9000 Future NFC 5W30 si INEO 0W20

          Intrebarea mea... Care din astea 3 ar fi mai bun pentru Civicul meu de 10 ani si 180k km, ca as incerca un schimb cu ulei Total?
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • Pe INEO 0W20 nu cred ca ai șanse să-l găsești dacă vrei neapărat să-l bagi, apare în catalogul total dar eu nu l-am găsit niciunde pe la noi. Parca te-am auzit pe forum ca a început sa consume motorul cu 0w20 și vrei sa treci pe ceva puțin mai gros deci ai rămâne cu celelalte variante. Nu sunt expert, urmează și la mine în câteva zile primul schimb cu total quartz 9000 0w30, dintre cele doua acesta din urma este un A3/B4, adică un ulei mai robust. 9000 future NFC 5w30 este un A5/B5, după specificații un ulei puțin mai slab și mai ieftin. Sunt ceva utilizatori de 9000 energy 0w30 pe forum si pe cine am întrebat s-a declarat mulțumit, acum sa vad și real pe mașina mea cum se comporta. După specificații și preț, pare o alegere foarte buna. Cine cunoște mai multe detalii despre aceasta comparație sa ne împărtășească și noua, sunt la fel de interesat ca și "ticker".

            Comment


            • Eu folosesc Totalul respectiv, doar ca asa cum am scris si pe forum, mi-a fost destul de greu sa-l gasesc la ultima revizie desi pe site-uri apare. Din ce mi-a zis un prieten ce are magazin de piese auto, pe la furnizori nu prea mai apare si e posibil sa apara o reformulare.

              M-am declarat si ma declar multumit, desi asa cum am mai spus, spre limita celor 10K KM personal mi s-a parut ca incep sa aud motorul ceva mai zgomotos, poate doar mi se pare mie.
              The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
              https://www.instagram.com/iamrusu/

              Comment


              • Am o intrebare:

                Cat de relevante sunt genul acesta de teste ?

                https://www.youtube.com/watch?v=dzyrWnauYQc

                Am vazut ca Total Quartz 9000 5W40 sta chiar mai bine ca Liqui Moly Leichtlauf High Tech 5W40

                Pretul?

                Sub 100 de lei ptr 5 litri !

                Ca proprietati sunt aproape indentice, si au aceeasi norma:

                ACEEA A3/B4

                LE: Legat de pret, se pare ca e imbuteliat la Lubrefin Brasov. Poate de aceea e mai mic.

                Comment


                • Am facut un test astazi. Incepand din coltul stanga sus, in ordinea numerelor de pe tricou avem asa (in afara de primul, toate sunt uleiuri soase de la mine din motor, la revizie sau de test):
                  1 - ulei Liqui Molly 0w30 nou din bidon
                  2 - ulei original Honda 0w20, dupa un schimb de 18200km, pe cand masina avea 32.000km
                  3 - ulei Liqui Molly 0w30, dupa un schimb de 16300km, pe cand masina avea 85.000km
                  4 - ulei Liqui Molly 0w30, dupa 5500 km de la ultima revizie (acum am 90.500)
                  5 - uleiul de la punctul 4 peste care am completat cu aprox 800ml (analizele 4 si 5 facute in aceeasi zi). Amprenta pe foaie e mai mica, probabil era uleiul cald si am pus o picatura mai mica.

                  Click image for larger version

Name:	test_ulei_1.JPG
Views:	1
Size:	44.7 KB
ID:	726398

                  Iar asta e interpretarea, e mai inchis centrul sunt mai multe sedimente, iar culoarea din al doilea inel arata cat de uzat e uleiul.

                  Click image for larger version

Name:	IMG_5293.jpg
Views:	1
Size:	46.6 KB
ID:	726396

                  In astia 5500km mi-a consumat 800ml. Cam cat imi lua inainte (primele doua revizii) in 15 respectiv 18.000 km. Adevarul e ca nu mai are nici motorul 31.000km, dar totusi, e o crestere destul de mare. Planuiesc sa il mai tin in motor pana ma intorc din concediu (aprox 3000km) dupa care sa bag un Total 0w30 doar asa de proba. Iar la primavara o sa trec pe 5w30 sau 5w40.
                  Attached Files
                  BV26CAT
                  Senior Member
                  Last edited by BV26CAT; 11-06-18, 08:10.

                  Comment


                  • De unde ai cumparat testul?

                    Comment


                    • Pentru Total 0w30 va apare o reformulare....in acest moment se mai vand stocurile existente,deci atentie la data fabricatiei.
                      Exista doua uleiuri echivalente dpdv al fisei tehnice:
                      http://www.ltrom.ro/produs/elf-evolu...0-ft-0w-30-1l/

                      http://yacco-lub.ro/vx-1600-0w-30-ro.html

                      Ambele fac parte din marea familie Total.

                      Comment


                      • De unde ai informatia conform careia va aparea o reformulare? Am trimis un email la Total Romania dar nici o sansa sa primesc un raspuns, la partea de customer support sunt praf si pulbere, am mai trimis si in trecut chiar si la Total France si nimic, vorbesti cu peretii. Intr-adevar exista o problema cu disponibilitatea produsului, am vrut sa comand de la Autokarma mai multe bidoane si nu mi-au gasit decat unul de 5L. Cei de la epiesa mi-au zis ca mi-l pot da dar il gasesc mai greu pentru ca nu este un ulei cautat si pastrat in stocuri. O reformulare ma gandesc ca ar trebui sa vina cu o imbunatatire, asa ar fi logic dar din experienta mea am auzit de mai multe uleiuri care au devenit mai slab calitative dupa reformulari. Uleiul asta Total Quartz 9000 Energy 0W30 a fost marcat in trecut ca 100% Synhtetic. Dupa reformulare a devenit Synhtetic Technology si cred ca a pierdut si ceva calitati.

                        Comment


                        • Informatia era de pe un forum din Franta...

                          Cam asta este tendinta la nivelul industriei...full sapsurile sunt impinse in afara productiei,se merge pe varianta FE.
                          Valvoline au avut un 0w30 MXL,un ulei full PAO+Ester...nu se mai face,se merge pe 0w30 FE.
                          Ce se mai gaseste prin piata sunt stocuri vechi.
                          Echivalentele acelui Total 0w30 sunt cele de mai sus.
                          Ultimele fise tehnice vazute de mine sugereaza ca uleiurile au in continuare
                          oarece urme de PAO in compozitie.
                          Ar mai fi ceva de la Ravenol si Liqui Molly sau ca alternativa 0w40 de la valvoline.
                          Asta este full sintetic in continuare si dupa specificatii si analize VOA pare un 0w30 mai robust.
                          Este adevarat ca nici asta nu se gaseste foarte usor...eu am stat aproape o saptamana sa primesc 6l.
                          Eu l-am pus in Megane RS 3,masina fiind inca in garantie a trebuit sa folosesc un ulei cu norma Renault.
                          Nu am gasit in Romania un 0w40 de la Elf cu aprobare Renault...pur si simplu nu se aduce si nici afara nu prea se mai gaseste.

                          Eu la Civic merg de 2 schimburi pe Amsoil 5w30...mi se pare cea mai buna varianta.
                          Schimb la un an/12000-14000 km...am avut consum de jumatate de litru in intervalul asta,asta in conditiile in care am si instalatie de Gpl pe masina.

                          Comment


                          • Salutare,

                            Ce parere aveti despre uleiul din poza de mai jos? Se apropie schimbul la Accord 2.2 si asta il are la garajul pe care-l frecventez eu. Merita?

                            Sau daca nu, ce mai este in trend pentru dieseluri? Pana acum am mers pe Castrol Edge 0w30, si parca m-as baga la un 5w30/40

                            Multam!

                            Click image for larger version

Name:	20180724_172652.jpg
Views:	1
Size:	62.7 KB
ID:	726519



                            LE:

                            Dupa ceva research, mai am optiunile astea trei... preturile sunt pentru cantitati diferite. Cel mai ieftin este Total, apoi Liqui Moly si Valvoline care este de aproape 2 ori mai scump decat Total la pret pe litru.
                            Click image for larger version

Name:	ulei.jpg
Views:	1
Size:	45.3 KB
ID:	726520
                            Florinakke
                            Senior Member
                            Last edited by Florinakke; 31-07-18, 01:31.

                            Comment


                            • Ai aflat pana la urma daca ai DPF? Ca daca ai, nici unul dintre uleiurile din screenshot nu te ajuta ca nu indeplinesc norma C2 cat stiu eu ca vrea Honda pentru motorizarea asta. Uleiul din poza este compatibil cu DPF dar daca nu il ai nu vad de ce ai baga un C3 in motor. Si de curiozitate, de ce tot vrei sa experimentezi branduri de ulei noname si vascozitati diferte cand ai la indemana atatea uleiuri bune? Ai 4 vascozitati diferite in fiecare optiune de ulei, eu stiu ca 2.2-ul diesel de la Honda merge bine cu 0W30 ales in functie de DPF sau nu.

                              Comment


                              • Nu am DPF... trebuia sa precizez - oricum sunt impresionat de atentia pe care o acorzi si de faptul ca ai tinut minte detaliile astea.

                                Triple QX, Liqui Moly, Valvoline si Total sunt no name-uri?

                                Pana acum am folosit doar 0w30, si pe caldura asta mi se pare ca nu se comporta chiar asa bine. Mai sunt cateva lucruri de adaugat, mi se pare ca a cam mancat din el si desi am putin peste 6000 km de la ultimul schimb, motorasul este mai zgomotos. De asta as vrea sa incerc si altceva - nu de dragul experimentului, ci pentru ca vreau ceva mai bun si motorul sa fie mai silentios.

                                Inca ceva, ieri dupa trafic de oras, acasa in parcare am desfacut busonul de la ulei si pt minute bune a iesit "abur" - mirosea a ulei ars. La mine oscileaza perioadele de condus, dupa doua saptamani de condus doar in oras, intr-un weekend pot sa fac si 1000 de km pe autostrada unde ii cam dau talpa

                                Acestea fiind spuse, care este recomandarea ta/voastra? Multam!

                                Comment

                                Working...
                                X