Discutii despre ulei si incalzirea lui

Collapse
This is a sticky topic.
X
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• proba HTHS @150C rezultate :

Mobil 1 0W40 HTHS 3.6
    Castrol RS 10w-60 HTHS 3.7
    Castrol RS 0w-40 HTHS 3.7
    Silkolene PRO S 5w-40 HTHS 4.07
    Motul 300V 10w-40 HTHS 4.19
    Motul 300V 5w-40 HTHS 4.51
    Redline 5w40 HTHS 4.6
    Redline 10W40 HTHS 4.7
    Mobil 1 15w-50 HTHS 5.11
    Silkolene PRO S 10w-50 HTHS 5.11
    Silkolene PRO R 15w-50 HTHS 5.23
    Motul 300V 15w-50 HTHS 5.33
    Redline 15W50 HTHS 5.8

Comment

• Eu mi-am pus ceas care indica temperatura uleiului, cu Motul 8100 5w40 x-cess rare ori ajung la 100C...
      sigpic
      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/LauX_LauX_LauX/

Comment

• Originally posted by Laux_LauX_LauX View Post
        Eu mi-am pus ceas care indica temperatura uleiului, cu Motul 8100 5w40 x-cess rare ori ajung la 100C...
        vezi tu la vara

Comment

• Originally posted by Delphi View Post
          La mine in manualul de la sedan (tot motor R18 este si asta ) scrie la pagina 259, sub diagrama cu vascozitati recomandate: "Folositi intotdeauna un ulei original Honda Motor Oil sau un ulei eficient pentru combustibil, de tip "ACEA A1/B1" sau "ACEA A3/B3"."
          Ma luminati si pe mine cam cum ar trebui ales ulei-ul? trebuie sa fie ambii indici dintr-o norma (acea A1/ B1) sau doar A1, sau...etc, ca nu am gasit pe nicaieri ceva concis despre subiect.
          La urmatorul schimb vreau sa pun motul x-lite 0w30, sa vedem dc au inceput sa-l aduca importatorii/
          10x pentru lamuriri...
          '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

Comment

• am motor i-DTEC
            recomadarea pentru motorul meu este ulei 0w30 cu specificatia ACEA C2 sau ACEA C3
            intrebare:
            are uleiul original folosit in asko Honda Motor Oil aceste caracteristici?

acum am in motor Motul 8100 X-clean 5w40 care respecta norma ACEA C3

insa am gasit pe un site englezesc MOTUL 8100 X-Max 0w40 ca si noutate
            in specificatiile atasate nu e mentionata norma C2 sau C3, insa ei spun ca e compatibil cu motoarele tip DPF

as vrea sa stiu cum vedeti voi acest tip de ulei pentru motoarele diesel DPF si daca stie cineva daca se comercializeaza la noi

si in plus, care e recomandarea voastra pentru acest motor in cele 2 sezoane la noi rece si cald
            Last edited by frank; 27-01-11, 21:49.

Comment

• www.MOTUL-ROMANIA.ro

exista pe sit ul oficial un "catalog tehnic" care te ajuta sa iti alegi uleiul potrivit motorului tau!introduci anul de fabricatie al masinii si motorizare si afli ce trebuie!

sincer,daca te iei dupa ce afiseaza aia la 0W40 pe UK mai bine ii pui ECOLITE OW30...
              cei din UK sunt mainiaci cu privire la normele FORD.....
              ex CL7 AT 2006
              CN1 Sport 2005
              KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

"The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

Comment

• razvan , nu am gasit pe site catalogul tehnic la care te referi .
                Se poate sa nu imi vizualizeze ceva link browserul meu ?
                Fetele mele : http://foto.webalice.it/stoicamarius

Comment

• E chiar pe prima pagina, ca si mie mi-a scapat ochilor pana l-am dibuit.
                  Uite aici, dreapta jos
                  -------------------
                  There is no point of having if you can't share.

Comment

• Ce ziceti de mobil 1 5w50 peak life masina are acuma aproape 90.000km?
                    Astea ar fi caracteristicile :
                    Specificatii si aprobari

Mobil 1 Peak Life 5W-50 satisface sau depaseste
                    urmatoarele specificatii industriale si de contructii:
                    API SM/SL/SJ/CF X
                    ACEA A3/B3 X
                    A3/B4 X
                    1 din 2

Mobil 1 Peak Life 5W-50 are urmatoarele
                    aprobari ale constructorilor:
                    VW 505 00 X
                    PORSCHE A40 X
                    MB-Approval 229.3 X
                    MB-Approval 229.1 X
                    BMW High Performance Diesel Oil X

Proprietati tipice

Mobil 1 Peak Life 5W-50
                    Vascozitatea, ASTM D 445
                    cSt @ 40C 104.6
                    cSt @ 100C 17.4
                    Sulfat cenusa, wt%, ASTM D 874 1.3
                    Fosfor 0.1
                    Punct de inflamabilitate, C, ASTM D 92 228
                    Densitate @ 15C kg/l, ASTM D 4052 0.86
                    Numar Bazic Total (TBN) 11.8
                    MRV la -35C 27653
                    Indice de vascozitate 184
                    Vascozitatea HTHS, mPas @ 150C ASTM D 4683 4.3
                    2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                    EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

Comment

• nu iti spun decat 1 singur lucru:

uleiul asta e bull shit cu patalama!MOBIL shit!

aceste norme:
                      API SM/SL/SJ/CF X
                      ACEA A3/B3 X
                      A3/B4 X

le gasesti la MOTUL de la gama 10W40-incadrat fiind la semisintetic(ca asa e stabilit indicele pe paleta internationala) norma A3/B4!sa incep intai sa mai povestesc despre uleiuri care deja au A4/B5 sau A5/B5 pt EORO 6 sau DPF uri ultra ecologice?

lasa-i pe astia care descopera apa calda acum si cauta un ulei cat mai apropiat de realitate!indici de vascozitate gen 0W50.5W50 sau alte trasnai de marketing nu prea suna a treaba serioasa!
                      mai toare uleiurile serioase tin indicii f apropiati!

5W40
                      10W40
                      15W50
                      20W60
                      5W30
                      0W20

vezi undeva diferente gen 5W50 sau 0W50?
                      razvan p.
                      Senior Member
                      Last edited by razvan p.; 09-02-11, 21:51.
                      ex CL7 AT 2006
                      CN1 Sport 2005

"The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

Comment

• eu te cred motul face uleiuri foarte bune dar honda recomanda in cartea technica la R18 ulei ce respecta
                        normele B3/B4
                        Eu acuma am in masina mobil american 0w40 dar as vrea un ulei ceva mai vascos.
                        Mam tot uitat la motul 8100 x-cess 5w40 dar nu am gasit nicaieri o specificatie technica complecta.

Comment

• la R18 poti merge toata viata lui pe 0W20 sau 0W30!este un motor SOHC 16v care merge fantastic cu 0W20 sau 0W30!

8100 ECO-LITE 0W20 4x5L "Fully synthetic Engine Oil based on Ester, specially designed for latest gasoline and Diesel direct injection engines, requiring a 0W20 viscosity grade (Gasoline, Diesel, LPG and turbocharged). Fuel economy. Reduction of CO2 emissions.
                          Standards: API: SM/ CF
                          Recommendation: Honda Europe, American and Asian oem."
                          ex CL7 AT 2006
                          CN1 Sport 2005

Comment

• Asta daca te intereseaza economia mai mare la combustibil asta e calitatea uleiurilor subtiri numai ca reversul medaliei este ca nu au o asa mare rezistenta la forta de forfecare adica HTHS mai mic de 3,5.
                            Eu vreau un ulei mai vascos cum am zis si sa tina si la forja un pic si sa nu fie nici cine stie ce scump ca mai mult de 10.000km nu il tin in motor.
                            Stiu ca multi din cei cu motor R18 au mers pe 0w20 sau 0w30 si sunt foarte multumiti din ce am citit numa ca mie imi place sa ii mai dau jar cate o data la masina si un astfel de uleui nu prea e recomandat.
                            Din cauza asta am intrebat de un ulei mai vascos.

Comment

• sfatul meu:maxim 5W40 daca esti calat pe asta mai vascos!si atunci iti recomand 300V 5W40!cum spun multi este "over the top" si pe asta ti-l pot recomanda personal!l-am pus la 70k km in motor si am acum 130K!daca esti interesat,da-mi PM! bafta!
                              ex CL7 AT 2006
                              CN1 Sport 2005

Comment

• @razvan p.- urma sa imi dai si mie un pret pt Motul, motor 2.2 i-ctdi. Astept PM si recomandari. Norma A1/B1
                                ex.Civic i-CTDi ; Accord i-DTEC & X6 3.0d

Comment

Working...
                                X