Discutii despre ulei si incalzirea lui

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by maharvey View Post
    la mine nu e cazul sa schimb uleiul ca nu are mai mult 4000 km, dar ma cam pune pe ganduri tipul uleiului pe care il am si anume 15W40.
    vi se pare ok la B16A2 ? nu e cam gros ? eu ma gandeam ca ar trebui sa fie un 5 sau 10W40
    AOLEUUU'!!!!
    Da-l jos urgent!!!unde naiba ai mai auzit tu la motorul ala 15w40!5W40 e ff bun!
    ex CL7 AT 2006
    CN1 Sport 2005
    KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

    "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

    Comment


    • Din cite imi amintesc eu Shell helix a fost dovedit in Usa ca fiind semisintetic ...asa ca....iar Motul este un ulei de superperformanta mai bun decit orice castrol sau mobil.
      Hondafan forever

      Comment


      • Nu stiu de ce-mi lasa Motul impresia cum ca ar fi o marca de mana a doua, probabil ca nu aud/vad niciodata reclama la ei ca la Mobil sau Castrol.
        Am citit tot istoricul lor la ei pe site si trebuie sa recunosc ca se cam aseamana cu Honda:
        tac si fac si nu se bat cu pumnii in piept peste tot.
        HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

        Comment


        • UDO,uleiurile MOTUL sunt nr 1 in performanta moto!relationarea cu HONDA cel putin in domeniul moto e ff stransa!eu as vrea sa pun MOTUL dar nu am de unde!
          ex CL7 AT 2006
          CN1 Sport 2005
          KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

          "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

          Comment


          • Originally posted by razvan p. View Post
            UDO,uleiurile MOTUL sunt nr 1 in performanta moto!relationarea cu HONDA cel putin in domeniul moto e ff stransa!eu as vrea sa pun MOTUL dar nu am de unde!
            Uite aici:

            http://www.motul-romania.ro/default.asp?opt=ct
            Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
            ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

            Comment


            • ok, m-am decis sa schimb uleiul + filtru ca nu stiu sigur ce am acolo, mai ales ca vine si iarna.
              ce imi recomandati ? eu m-am gandit la 5W40 dar nu si la un producator anume. nu vreau nici cel ma scump ulei dar nici cel mai ieftin.
              de unde stiu ce fel de filtru tre sa cumpar ?
              merci
              ex '92 Civic VTi EG6 & ex '97 Prelude BB9 & ex '05 Civic Sport EP2
              '08 Accord Type S CL9 & '97 Prelude BB9

              Comment


              • Pune Valvoline Synpower 5W40 (sintetic). Eu de asta am pus si cred ca indeplineste si cerintele tale (bun si ieftin) . A costat 150 lei bidonul de 4 litri luat de la Cora. Este cel mai ieftin ulei sintetic bun. Ca exemplu, Castrol Magnatec 10W40, semisintetic, era tot la Cora 160 lei.

                Pentru filtru, te duci cu talonul la magazin si ti-l aleg ei. Daca pui Mann, iti trebuie codul W814/80, iar daca pui Purolator iti trebuie L14459. Asta Purolator e mai ieftin (eu l-am luat cu 20 lei).

                Asa cum zicea si Razvan, nu mai pune 15W40.

                Udo, stai linistit, Motul e o firma buna de uleiuri, sunt un pic mai de "nisa", nu sunt atat de mari si nu-si fac atata reclama, dar e un ulei bun.
                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                Comment


                • Originally posted by maharvey View Post
                  ok, m-am decis sa schimb uleiul + filtru ca nu stiu sigur ce am acolo, mai ales ca vine si iarna.
                  ce imi recomandati ? eu m-am gandit la 5W40 dar nu si la un producator anume. nu vreau nici cel ma scump ulei dar nici cel mai ieftin.
                  de unde stiu ce fel de filtru tre sa cumpar ?
                  merci
                  4 litri aici http://www.uleidemotor.com/uleidemot...=22&prod_id=33 , 130 lei
                  Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                  ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                  Comment


                  • ok, merci.
                    asta din link-ul de la tokyo e pumpe duse. e bun asa? sau e pt diesel ?
                    ex '92 Civic VTi EG6 & ex '97 Prelude BB9 & ex '05 Civic Sport EP2
                    '08 Accord Type S CL9 & '97 Prelude BB9

                    Comment


                    • Da, e pentru pompe duse... de tot. Cu toate astea, se zice ca e bun si pentru diesel si pentru benzina si pentru turbo. E mai bun si decat pestele oceanic .

                      Vezi ca uleiurile de pe site-ul ala sunt produse in SUA si nu sunt chiar aceleasi formule, chiar daca e aceeasi marca. Adica Synpower 5W30 din Europa nu e la fel cu Synpower 5W30 din State. Si ambalajul e putin diferit. Eu mi-am luat din asta.

                      Cu toate astea, poti sa il iei, nu e problema.

                      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                      Comment


                      • Eu am pus Castrol Edge Sport 0w-40 si imi place cum merge. Nu pot sa spun ca am observat cine stie ce diferente, ca nu ma stiu un sofer asa de "fin"
                        '07 Civic 1.8 M/T Sport Rošu

                        Comment


                        • Cat a costat?
                          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                          Comment


                          • Parca vreo 200 lei / 4 litri (sau 220..nu mai stiu exact)
                            '07 Civic 1.8 M/T Sport Rošu

                            Comment


                            • si eu am luat 4l de valvoline synpower 0w-40...daca tot vine iarna. 145 lei.
                              nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

                              Comment


                              • 0W-40 sau 5W-40 pentru diesel iarna?

                                Salut, am tot urmarit postarile (si am si beneficiat de sfaturi ).
                                Ultimele mesaje au fost intre benzinari ...

                                Eu la diesel ce sa pun? 0 sau 5? (oricum pun sintetic)

                                Filtre as pune ceva care sa ajute performantele. Ceva idei/experiente?

                                Multam!

                                OZN 2008 Honda Civic 5D, 2.2i-CTDI / 140 CP Sport M/T - Silver

                                http://hondafan.ro/forum/member.php?u=1987
                                "La vita e bella!"

                                Comment

                                Working...
                                X