Discutii despre ulei si incalzirea lui

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Merge uleiul asta daca mergi mai turat, tine foarte bine la forja numai ca trebuie schimbat mai des si e destul de scump...daca mergi "normal" merge sa pui ce ti-a spus colegul Blackmagic mai sus.
    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

    Comment


    • m-ati bagat in ceata de tot, am primit o oferta de la Asko si mi-a recomandat 5w40, ce sa mai inteleg , ca acest ueli nu e bun? ???? adiv=ca 5w40 nu ar fi compatibil????

      Comment


      • Nu asta e problema ca vascozitatea 5W40 nu e buna.Cu timpul am invatat ca motoarele honda au tolerante destul de mici asa ca le plac uleiurile mai subtiri sa zicem. A ta fiind si noua nu are rost sa bagi 5W40 mai bine iei un 0W30 sau un 5W30.Texaco in nici un caz nu as baga in Honda.
        Eu de pe la 60.000Km bag Valvoline 0W40 si sunt foarte multumit.
        Un Ulei mai subtire are si alte avantaje consumul mai scazut cu pana la 1L si nu e mit e probat cred ca si alti colegi iti pot confirma asta.
        2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
        EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

        Comment


        • pai mai sus am primit ca ar fi normal un x-30 sau 0w20, ce sa fac?
          vreau sa merg sa cumpar de la motul Bucuresti, la motorul meu , de numai 12000km ce sa pun , pe timp de vara ???? vreau un sfat!!!!

          Comment


          • Daca vrei neaparat Motul.
            Uite aicea in stanga sus ai calculatorul care iti arata ce ulei e bun pentru masina ta.
            http://www.motul.com/ro/en/products
            Marque HONDA
            Modèle Civic 1.8i VTEC, -Sport (140PS)
            Moteur E
            Année 2005 -

            Application Recommandation Capacité (litres)
            Moteur (E) Best 8100 Eco-nergy 0W-30 (a, b) 3.4
            Better 8100 X-lite 0W-30
            Transmission manuelle Best MOTYLGEAR 10W-40 (e) 1.4
            Better GEAR 300 75W-90
            2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
            EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

            Comment


            • maine se va schimba uleiul actual si invechit cu castrol fst 0w40 - la 49.000 km, revin cu noutati

              Comment


              • pe site de la motul am gasit http://www.motul-romania.ro/default....8&idsub=24&b=1
                asta ar fi? am mai vazut o pbl..... la an scrie 2005 si a mea este din 2011, ar fi ok???/ms de sfat, ramane cel pe care l-am gasit pe site???

                Comment


                • am gasit . MOTUL 8100 X-LITE 0W30 si MOTUL 8100 econergy 0w30 care e diferenta, numai de pret?? pe ca il recomandati?

                  Comment


                  • e ok 5w40 (asta mi-au pus la asko la prima revizie) sau 0w20.
                    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                    sigpic

                    Comment


                    • pt ticker> am primit un sfat sa pun Motul 8100 ECO-NERGY 0W30 sau

                      Motul 8100 X-LITE 0W30, ce sa pun??? de ce 0w20??? care e diferenta intre ele> 0w30----0w20 sau 5w40???/ , pun ulei motul

                      Comment


                      • A se cintinua pe topicul de uleiuri, cel mai bine. Cum ti-a spus si Den1grator, daca mergi tip race, macar 10 minute cumulat pe luna in care sa schimbi in redline, pune 300V, altfel pe categoriile 0-20 sau 0-30.
                        Diferenta e data de hths, care la 300V e foarte mare si daca nu-l incingi bine sa se subtieze, va stresa componentele interne ale motorului.

                        @ramm - muta te rog la uleiuri.
                        -------------------
                        There is no point of having if you can't share.

                        Comment


                        • recomand motul 8100 x-lite 0w30
                          Honda Accord - 2006 2.0 Executive

                          Comment


                          • motul 8100 x-lite 0w30 sau Motul 8100 ECO-NERGY 0W30, am gasit 5l de 0w30 energy cu 194 ron , pret oferta, ar fi ok? ce deosebire este intre cele 2? numai iau 0w20 ca e prea " gros', 'vascos', e ok???

                            Comment


                            • Man pui aceeasi intrebare de un milion de ori peste tot, deja ti s-a raspuns de mai multe ori..pune 0W20 sau 0W30, care iti convine mai tare la bani, nu dai gres cu nici unul dintre ele. MUUUULT mai important va fi sa schimbi uleiul si filtrele la timp.
                              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                              Comment


                              • exista vreo dif intre lite si energy , la 8100 0w30???

                                Comment

                                Working...
                                X