Ce ulei de motor recomandati?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce ulei de motor recomandati?

    in curind imi voi monta motorul de 125 de cai (d16z6) ce ulei imi recomandati. nu ma refer doar la viscozitatea lui ci si la marca. cineva imi poate aduce ulei aral mai eftin, ce parere aveti despre aral, ca pe mine ma intereseaza sa fie si de calitate.
    \_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_
    I'd Rather Push A Honda Than Drive A Volkswagon
    _/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/

  • #2
    Felicitari! Eu personal am mai folosit Aral si il consider mediocru (adica nici prost, nici bun). Cred ca Mobil1 e cel mai bun de pe la noi de pe piata, si ti-as recomanda 5W40 sintetic. E si rezonabil ca pret. In general, ca si recomandare, indiferent de marca, foloseste numai ulei sintetic sau "fully synthetic".

    :?: Nu cumva motorul tau are 127 CP? Eu asa cred...
    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

    Comment


    • #3
      nu stiu sigur cat are da eu stiu ca are 125. parca este si o motorizare de 127 de cai da probabil pentru alte tari sau alta capacitate

      cate despre ulei , ma gandeam si eu la un mobil 1. da eu ma gandeam la un 0W40.

      de preturi ce imi puteti spune
      \_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_
      I'd Rather Push A Honda Than Drive A Volkswagon
      _/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/

      Comment


      • #4
        Da, si Mobil1 0W40 e foarte bun, mai ales pentru turatii mari. Nu stiu insa cat de nou este motorul tau, pentru ca se spune ca pentru motoarele mai uzate, nu sunt recomandate uleiurile foarte fluide. Ca si pret, eu am gasit cel mai ieftin pret pentru Mobil1 la Augsburg.

        Crez' in continuare ca D16Z6 are 127 CP, si e un SOHC-VTEC. Nu ai gasit un B16, sau nu era bun?
        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

        Comment


        • #5
          depinde de cata uzura are motorul , dar daca mergi sportiv pune un w50 , w60

          eu am luat selenia racing 10w60 , cica ar fii putin peste castrol RS acuma nu stiu sigur ce sa zic ...dar e mai iefint 32 lei litru fata de 50 lei

          eu am tot incercat la oloiuri ...si mam oprit la astea 2 ( Castrol RS , Selenia Racing - 10w60 amandoua )
          Vtec Junkie B16a2.

          Comment


          • #6
            da, am notat.

            @delphi
            uite aici link cu motorizarile de la noi de pe site

            http://hondafan.ro/modele.php?id=80

            motorul de care zici tu este D16Y8 are 127 de cai si a fost folosit pe modelul de civic ca al tau
            \_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_
            I'd Rather Push A Honda Than Drive A Volkswagon
            _/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/

            Comment


            • #7
              Originally posted by fanete
              da, am notat.

              @delphi
              uite aici link cu motorizarile de la noi de pe site

              http://hondafan.ro/modele.php?id=80

              motorul de care zici tu este D16Y8 are 127 de cai si a fost folosit pe modelul de civic ca al tau
              Da, se pare ca ai dreptate ops: m-am uitat la modelele din generatia mea.

              @cioli:
              da, la condus sportiv si turatii mari, sau in mediu tropical, se recomanda W50 sau W60. Depinde si ce s-a folosit pe motorul respectiv inainte. Iarna insa ii recomand 5W sau 0W, mai ales ca vad ca exista tendinta sa fie lejer -27 grade afara in ultima vreme .
              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

              Comment


              • #8
                da , eu ma refeream vara la un 10w50 ,10 w60
                iarna un 5w40 e ok

                fanete baga si un oil flush din ala ce il tii 5 minute in motor inainte sa skimbi uleiul , ca cine stie ce mazga o mai fii prin motor
                Vtec Junkie B16a2.

                Comment


                • #9
                  asta fii sigur, eu oricum am vrut sa reconditionez tot motorul dar cind am auzit ca ma costa 9 mil. toate garniturile m-am lasat pagubas.

                  deci 10/50 vara si 5/40 iarna. am notat si asta
                  \_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_
                  I'd Rather Push A Honda Than Drive A Volkswagon
                  _/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/

                  Comment


                  • #10
                    Deci pentru mersul in ture nu ar fi bun 0w40 de la mobil ci mai indicat 5w50? Eu aveam de gand sa merg pe 0w40.
                    '10 Honda Civic Type-R GT

                    Comment


                    • #11
                      Da, daca vrei sa o turezi, ar fi mai bun 5W50. Cu cat a doua cifra e mai mare, asta indica rezistenta mai buna la temperaturi mai mari de functionare. Prima cifra iti indica ca ramane fluid la temperaturi mici (de ex. 5W40 merge pana pe la -30 grade C, 0W40 si mai mult).

                      Ai mai multe detalii aici:
                      http://www.carbibles.com/engineoil_bible.html
                      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                      Comment


                      • #12
                        10W-30. nu baga nimic mai gros de atit si nici 5W-20 ca e mult prea subtire pt motorul ala.

                        cel mai bine pui ce scrie fabrica si nimic altceva.

                        la seria D16 ei recomanda 10W-30.
                        honda x 5
                        "W" stands for Wrong
                        Amerika ist Wunderbar

                        Comment


                        • #13
                          10W30 ??? sincer, nici nu am vazut prin magazine asa ceva, ori nu m-am uitat eu bine ori chiar nu prea exista prin romania.

                          mersi delphi, am sa citesc link-ul ala sa inteleg mai bine ce inseamna cifrele alea de pe uleiuri.
                          \_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_
                          I'd Rather Push A Honda Than Drive A Volkswagon
                          _/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by dixy2k
                            10W-30. nu baga nimic mai gros de atit si nici 5W-20 ca e mult prea subtire pt motorul ala.

                            cel mai bine pui ce scrie fabrica si nimic altceva.

                            la seria D16 ei recomanda 10W-30.
                            dixy, nu sunt expert dar am citit destul de mult pe tema asta, si cred ca s-ar putea sintetiza in urmatoarea concluzie: prima cifra inainte de W, cu cat este mai mica, iti garanteaza ca uleiul ramane fluid la temperaturi mici, si deci iti reduce frecarea chiar din primele momente de functionare, chiar daca afara e foarte frig. A doua cifra, cu cat este mai mare, iti garanteaza ca uleiul rezista mai bine la temperaturi mari (fie ale mediului, fie ale motorului pentru ca il tii turat), adica isi pastreaza vascozitatea necesara, si nu devine prea fluid. La mine in carte nu recomanda nici un ulei, ci doar dau un chart cu diverse temperaturi pentru diverse tipuri de uleiuri.
                            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                            Comment


                            • #15
                              10W-30 e cel mai popular ulei de motor.


                              http://www.heatscoreracing.com/Biggeeminime.htm

                              http://www.honda-tech.com/zerothread?id=735436&page=2

                              http://www.clubcivic.com/board/archi...p/t-37019.html

                              http://www.d-series.org/forums/showthread.php?t=17290

                              http://splorg.org:8080/people/b/prelude/hpfaq.html

                              sper sa fie de ajuns info astea.
                              honda x 5
                              "W" stands for Wrong
                              Amerika ist Wunderbar

                              Comment

                              Working...
                              X